Kontrowersje związane z wywiadem księżnej Diany dla BBC - oświadczenie księcia Williama

czwartek, 3 czerwca 2021

 Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej wizyty pary książęcej w Szkocji, zrobiło się głośno na temat wywiadu udzielonego przez księżną Dianę dla programu ,,Panorama'' wyemitowanego przez stację telewizyjną BBC w 1995 roku. O co chodzi? Otóż dziennikarz prowadzący wywiad z księżną Walii, Martin Bashir, dopuścił się manipulacji oraz podawania nieprawdziwych informacji, co - jak się okazało - stały się przyczyną udzielenia wywiadu przez Dianę. Pan Bashir miał mówić, że księżna Diana jest nieustannie szpiegowana przez swoich pracowników, a nawet przez własnego syna, Williama. Z powodu wydanego raportu z przeprowadzonego śledztwa, książę Cambridge wydał oświadczenie w tej sprawie.

The Duke and Duchess of Cambridge Twitter


Dopiero pół roku temu rozpoczęto dogłębne śledztwo pod kierunkiem Lorda Dysona w sprawie tego kontrowersyjnego wywiadu. Po wypłynięciu nowych faktów, stacja telewizyjna BBC przeprosiła za zaistniałą sytuację. 20 maja książę William wydał oświadczenie na temat całej tej sprawy (postanowiłam przetłumaczyć całość):

Chciałbym podziękować Lordowi Dysonowi i jego zespołowi za ten raport.

Z zadowoleniem przyjmuję wiadomość, że BBC w pełni akceptuje ustalenia Lorda Dysona - które są niezwykle niepokojące - że pracownicy BBC:

- kłamali i używali fałszywych dokumentów, aby uzyskać wywiad z moją mamą

- wygłaszali przerażające i fałszywe twierdzenia o rodzinie królewskiej, które wpłynęły na jej lęk oraz paranoję

- okazywali żałosną niekompetencję podczas badania skarg i obaw dotyczącego programu

- sami zgłaszali się do innych mediów i ukrywali to, co wiedzieli o ich wewnętrznym śledztwie

Uważam, że kłamliwy sposób przeprowadzenia wywiadu w znacznym stopniu wpłynął na to, co powiedziała moja mama. Wywiad w znacznym stopniu przyczynił się do pogorszenia relacji moich rodziców i od tego czasu zranił niezliczone rzesze innych. Niepowodzenia BBC znacząco przyczyniły się do jej strachu, paranoi i izolacji, które pamiętam z ostatnich lat jej życia. Ale najbardziej zasmuca mnie to, że gdyby BBC właściwie zbadało skargi i obawy, które pojawiły się po raz pierwszy w 1995 roku, moja matka wiedziałaby, że została oszukana. Zawiódł ją nie tylko nieuczciwy reporter ale także przywódcy BBC, którzy odwrócili się, zamiast zadawać trudne pytania. Jestem głęboko przekonany, że program ,,Panorama'' nie posiada już legitymacji i nigdy nie powinien być ponownie emitowany. Program ten skutecznie ustanowił fałszywą narrację oraz od ponad ćwierćwiecza jest skomercjalizowany przez BBC i każdego, kto napisał lub zamierza napisać o tych wydarzeniach. W obszarze pojawiających się fałszywych wiadomości, nadawanie publiczne i wolna prasa nigdy nie były ważniejsze jak teraz. Te błędy, zidentyfikowane przez dziennikarzy śledczych, zawiodły nie tylko moją matkę i moją rodzinę; oni też zawiedli opinię publiczną.


https://twitter.com/RE_DailyMail

Na koniec zostawiam Was z filmikiem z udziałem księcia Williama, podczas którego czytał swoje oświadczenie:

Co sądzicie o tej sprawie? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zachęcam do komentowania!

4 komentarze

 1. Myślę, że zwykłe "przepraszam" i to po ponad dwóch dekadach od wprowadzenia w błąd fałszymi dokumentami i manipulacji to bardzo nieśmieszny żart. Dobrze, że William wydał to oficjalne oświadczenie. Czy Harry też coś podobnego wydał?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, książę Harry również wydał oświadczenie w tej sprawie. Jak by ktoś był zainteresowany jego przeczytaniem, przesyłam link —> https://www.townandcountrymag.com/society/tradition/a36492596/prince-harry-statement-princess-diana-panorama-interview/

   Usuń
  2. Dziękuję :)

   Usuń
 2. Zgadzam się z księciem Williamem. Dobrze, że książęta wydali swoje oświadczenia.

  OdpowiedzUsuń