Wizyta królowej Elżbiety i księcia Williama w Szkocji + więcej!

poniedziałek, 28 czerwca 2021

Dziś książę William towarzyszył królowej Elżbiecie w rozpoczęciu trzydniowej oficjalnej wizyty w Szkocji. Książę Cambridge odbył z babcią wyjścia pierwszego dnia, natomiast w kolejnych będzie brać udział księżniczka Anna. Ta podróż jest związana z rozpoczętym Holyrood Week, który ma na celu świętowanie szkockiej kultury, osiągnięć i społeczności zamieszkującej ten kraj. Zapraszam do dalszej części!

twitter.com/RoyalFamily

Pierwszy dzień rozpoczął się od wizyty w fabryce AG Barr w Cumbernauld, która produkuje znany szkocki napój IRN-BRU. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej:

Firma AG Barr, założona ponad 140 lat temu w Szkocji, stworzyła portfolio udanych napojów, w tym kultowy napój IRN-BRU, który został wprowadzony na rynek w 1901 roku. IRN-BRU to gazowany napój bezalkoholowy wytwarzany według oryginalnej, tajnej receptury; zawiera on 32 smaki. Inne popularne napoje wyprodukowane przez AG Barr to napoje owocowe, soki Rubicon oraz Strathmore Still Spring Water.

Embed from Getty Images

Królowa Elżbieta II i hrabia Stratheran mieli okazję zwiedzić fabrykę oraz dowiedzieć się więcej o jej historii oraz pracownikach. Zapoznali się również z tym, jakie napoje zostały tutaj wyprodukowane oraz jak fabryka wpływa na życie lokalnej społeczności. Nie zabrakło również degustacji ze strony księcia Williama.

Embed from Getty Images

Następnie miało miejsce uroczyste otwarcie nowego zakładu produkcyjnego, co uczyniła brytyjska monarchini. Na koniec wizyty, królewscy goście złożyli swoje podpisy na księdze pamiątkowej.

Embed from Getty Images

Kolejnym wydarzeniem tego dnia była oficjalna ceremonia przekazania kluczy do miasta Edynburga. Jest to zwyczaj polegający na tym, że jak członek Brytyjskiej Rodziny Królewskiej odwiedza Szkocję, symbolicznie otrzymuje klucze do stolicy Szkocji, aby tam zatrzymać się w czasie odbywanej podróży. W tamtym miesiącu miał okazję to uczynić książę William, który spędził tam siedem dni jako Lord Wysoki Komisarz Kościoła Szkocji.

Embed from Getty Images

A o tym jak wyglądała dokładnie ta ceremonia, wszystko zostało opisane na stronie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej:

Klucze nosi miejski szambelan na poduszce z czerwonego aksamitu, obszytej frędzlami ze złotej plecionki i ostami wyhaftowanymi w czterech rogach. Lord Provost zwraca się do Królowej, mówiąc: ,,My, Lord Provost i członkowie Rady Okręgowej Miasta Edyburg, witamy Waszą Wysokość w stolicy starożytnego i dziedzicznego Królestwa Szkocji i oferujemy Waszej Łaskawości przyjęcie kluczy do miasta Waszej Królewskiej Mości, Edynburga. Królowa następnie zwraca klucze, mówiąc: ,,Zwracam te klucze, będąc całkowicie przekonanym, że nie mogą znaleźć się w lepszych rękach niż te należące do Lorda Provosta i Radnych mojego dobrego miasta Edynburga.

Embed from Getty Images

Jej Królewska Mość została również przywitana przez Gwardię Narodową. W jej skład wchodzili:

  • Bataklava Company
  • The Argyll and Sutherland Highlanders
  • 5th Battalion The Royal Regiment of Scotland
  • 3rd Battalion The Royal Regiment of Scotland

Natomiast za muzyczną aranżację byli odpowiedzialni: The Black Watch Pipes & Drums oraz Band of The Royal Regiment of Scotland.

Embed from Getty Images

Po zakończeniu ceremonii, monarchini i książę William porozmawiali z lokalnymi wolontariuszami i ratownikami medycznymi, aby podziękować im za ciężką wysiłek włożony w ratowanie ludzi z powodu nasilającej się pandemii koronawirusa w zeszłym roku.

Embed from Getty Images

Filmiki z dzisiejszego dnia:

***********************************************

26 czerwca na twitterze pary książęcej pojawił się kolejny tweet, którego autorem jest książę William. W nim nawiązał do meczu rugby drużyny Lions, których jest wielkim fanem i kibicem.

Czuję się zniesmaczony sytuacją Alun'a Wyn'a Jonesa, który nie będzie w stanie dowodzić drużyną z powodu kontuzji. Życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia i powodzenia reszcie zespołu Lions w czasie podróży do RPA. Wszyscy jesteśmy z Wami! W

********************************************

Jak podały do informacji brytyjskie media, książę William ma zamiar pokazać swoim dzieciom pomnik księżnej Diany tuż przed jego oficjalnym odsłonięciem, które ma odbyć się 1 lipca. Jak jest napisane na stronie ,,Telegraph'' i ,,Mirror'', William chciał w ten sposób sprawić, żeby George, Charlotte i Louis mogli podziwiać to dzieło zanim ujrzy je cały świat. 

***********************************************

28 czerwca rozpoczął się turniej tenisowy na Wimbledonie! Rozpoczął się od wielkiego aplauzu publiczności dla Sarah Gilbert, która tego dnia była na trybunach. To ona wraz ze swoim zespołem opracowała szczepionkę Oxford/AstraZeneca. Do podziękowań dołączył się również Pałac Kensington.


1 komentarz