Odznaczenia księcia Williama: Order Podwiązki

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Zaczynamy nową serię! "Odznaczenia księcia Williama", będą się one ukazywały na blogu co jakiś czas. William posiada jak na razie tylko 5 odznaczeń i każe z nich zostanie przez nas opisane. Dziś czas na Order Podwiązki.

Kolaż - Zuza
Wielce szlachetny Order Podwiązki (ang. The Most Noble Order of the Garter) – najwyższy order brytyjski i jeden z orderów domowych dynastii panującej; trzecie w hierarchii odznaczenie brytyjskie. Wyższe miejsce zajmują jedynie Krzyż Wiktorii oraz Krzyż Jerzego.

Order ten może należeć do królowej/króla, książąt krwi (jako Royal Knights Companions), oraz cudzoziemcy z tytułem Extra Knights lub Stranger Knights. Warunkiem członkostwa jest wyznawanie religii chrześcijańskiej, szlachectwo nie jest wymagane.

Nowe mianowania na kawalerów Orderu Podwiązki odbywają się co roku 23 kwietnia, czyli w St Georges Day.

Na orderze znajduje się motto "Honi soit qui mal y pense", czyli "Hańba temu, kto myśli źle o nim".
HISTORIA
Najprawdopodobniej w 1348r. król Edward III ustanowił Order Podwiązki. Legenda głosi iż w czasie balu dworskiego, na którym Edward III był obecny, jedna z dam (wymienia się hrabinę Salisbury) zgubiła ku uciesze zebranych podwiązkę. Król pochylił się, podniósł podwiązkę i zawiązał ją na własnej nodze z uwagą "Honi soit qui mal y pense (Hańba temu, kto źle o tym myśli) zrobię z niej najbardziej zaszczytną podwiązkę jaka kiedykolwiek istniała" i ustanowił Order Podwiązki.
Najstarsza wzmianka o orderze znajduje się w Tirant lo Blanch, autorstwa Walencji Joanot Martorell, pochodzi ona z 1490 roku.

Według innej legendy, królowi Ryszardowi I ukazał się św. Jerzy Męczennik podczas walki, wielu rycerzy zostało rannych, a święty powiedział, aby związywać rany podwiązką, a wygrają bitwę. Tak też się stało. Król Edward podobno przypomniał sobie to zdarzenie i założył Order Podwiązki. Ta historia opisana jest w liście do The Annual Register w 1774 roku.

Innym wyjaśnieniem jest to, że motto mogło odnosić się do pretensji Edwarda do francuskiego tronu, a Order Podwiązki został stworzony, aby pomóc w jej realizacji.
Damy Orderu Podwiązki
Wkrótce po założeniu Orderu, kobiety zostały nazwane jako "Ladies of the Garter" (damy Podwiązki), ale nie były kawalerami. Król Henryk VII przerwał tę praktykę w 1488 roku; Jego matka, Małgorzata Beaufort, była ostatnią Damą Podwiązki. Kolejną kobietą, która została Damą Podwiązki została dopiero królowa Aleksandra, następnie królowa Mary, królowa Elżbieta (Elżbieta Bowes-Lyon). Do końca XX wieku, kobiety nadal nazywane były Damami Orderu, ale nigdy nie zostały one mianowane kawalerem. Jednak w 1987 roku, stało się to możliwe, królowa Elżbieta II ustanowiła  "Ladies Companion of the Garter" (Panie kawaler Podwiązki).
Członkowie
Członkostwo w Orderze Podwiązki jest ściśle ograniczone i obejmuje monarchów, księcia Walii, oraz nie więcej niż 24 członków kawalerów oraz różnych nadliczbowych członków. Sama Elżbieta II może przyznać członkostwo. Królowa uważana jest jako Władcę Podwiązki, a książę Walii znany jest jako "Royal Knight Companion of the Garter".

Mężczyźni członkowie Orderu Podwiązki nazywani są "Knights Companion", a członkinie "PLadies Companion". Każdy członek może wyznaczyć dziewięciu kandydatów - trzech hrabiów, trzech baronów i trzech kawalerów orderu. Wszechwładca może wybrać nieokreśloną ilość kandydatów. Król/ Królowa  nie jest zobowiązany/a do wyboru tych, którzy otrzymali największą liczbę nominacji.

Od XVIII wieku, Wszechwładca swoje wybory musiał przedstawić radzie rządu, który musiał go potwierdzić, lub odrzucić. W 1946 roku, za zgodą premiera Clementa Attlee i lidera opozycji Winstona Churchilla, członkostwa najwyższych rang  Zjednoczonego Królestwa na kawalerów Orderów (Order of the Garter, Order of the Thistle i dormant Order of St. Patrick) stały się ponownie osobistym wyborem Władców. Tak więc, król/królowa osobiście wybiera kawalerów i damy Podwiązki, i nie musi zabiegać o radę swojego rządu.
Członkowie Nadliczbowi
Ponadto Order Podwiązki obejmuje nadliczbowych członków, którzy nie liczą się do 24 kawalerów. Kilku członków nadliczbowych, zwanych jako ""Royal Knights and Ladies of the Garter", należą do rodziny królewskiej. Tytuły te zostały wprowadzone w 1786 roku przez króla Jerzego III. On stworzył statut nadliczbowych członków w 1805 roku, mówi on o tym, że  każdy potomek króla Jerzego II może zostać mianowany Członkiem Nadliczbowym. W 1831 roku ta ustawa została zmieniona i dotyczy wszystkich potomków króla Jerzego I.

Za radą cesarza Aleksandra I Rosji w 1813 roku, przynależność nadliczbowych została poszerzona do monarchów zagranicznych, którzy są znani jako "Stranger Knights and Ladies of the Garter" Każda taka rada początkowo wymagała wydania ustawy.; Jednak w 1954r. ustawa upoważniła przyjmowanie nieznanych Kawalerów lub Pań bez specjalnych zarządzeń.


Degradacja członków
Wszechwładca może "degradować" członków, którzy popełnili poważne przestępstwa, takie jak zdradę lub ucieczkę z pola bitwy.

Od końca XV wieku, nie było formalnej ceremonii degradacji, w której Wszechwładca, wraz z resztą heroldów, udaliby się do kaplicy św Jerzego.

Dopiero w czasie pierwszej wojny światowej, dwaj Królewscy Kawalerzy i sześcioro nieznajomy zdradzili. Wtedy wszyscy monarchowie i książęta narodów wroga - w tym Wilhelma II, cesarza niemieckiego i Franciszka Józefa, cesarza Austrii ogłosili, że ci zostali wykreśleni ze składu Orderu i ich nominacje w 1915r. zostały unieważnione.Oficerowie
Order Podwiązki składa się z sześciu Oficerów. Prałata, kanclerza, rejestratora, głównego Króla podwiązki, mistrza ceremonii i sekretarza urzędu prałata, rejestratora, i mistrza ceremonii.


Wojskowi kawalerowie Windsoru
Do Orderu Podwiązki, zostało dołączonych 26 "ubogich" Rycerzy. Liczba ta nie zawsze była utrzymywana, a w  XXVII wieku, było ich tylko trzynaścioro. Król Karol II zwiększył liczbę do 18, po jego koronacji w 1660 roku Rycerze sprzeciwiali się królowi, ponieważ nie chcieli być nazywani jako "ubodzy". Król Wilhelm IV w XIXw. zmienił ich nazwę na Military Knights of Windsor.


W dzisiejszych czasach są to głównie weteranie wojskowi, wymaga się od nich codziennych modlitw. W zamian otrzymują wynagrodzenie i zakwaterowanie w zamku w Windsorze. Rycerze nie są dosłownie"ubodzy", są to głównie emerytowani żołnierze. Biorą udział w spotkaniach Orderu. Jednak nie są oni uważani za oficjalnych członków Orderu.
Uroczyste okazje - habit i insygnia

Na uroczystych okazjach Orderu, takich jak coroczny Dzień Podwiązki, członkowie noszą:

• Ornat lub szatę. Ich tradycja sięga XV wieku. Na początku wykonywane były z wełny i były koloru fioletowego, następnie w XVI w. z aksamitu. Na przełomie wieków XVII i XVIII  zmieniono kolory na -  niebiański błękit, blado niebieski, królewski niebieski, ciemny niebieski i fioletowy. Teraz jest on granatowy, przyszyty jest do niego ciemnoczerwony aksamitny 'kaptur'.

• kapelusze, które są takie same jak za czasów Tudorów. Wykonane z czarnego aksamitu z białymi piórami strusia i czarnymi czapli.

• kołnierz. Noszony jest na szyi. Wygląda jak duży łańcuch. Zawiązany jest białymi kokardami na ramionach. Podobnie jak płaszcz, został wprowadzony w XV lub XVI wieku. Wykonany jest z czystego złota. Waży 0,933 kg. Na samym końcu znajduje się barwny wisior, który przedstawia postać Jerzego Męczennika na koniu, który zabija smoka.
Przywileje

Knights Companion - przedrostek przed imieniem - "Sir"
Ladies Companion - przedrostek przed imieniem - "Lady"
żona Knights Companion - przedrostek przed imieniem - "Lady"
mąż Ladies Companion - przedrostek przed imieniem - "Sir"

Nie używają ich jednak monarchowie, członkowie Izby Lordów i angielscy duchowni.
Zuza

6 komentarzy

 1. Mi się nigdy nie podobały te ich szaty :( I te pióra-ohyda xD

  Świetna notka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo wyczerpująca temat notatka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa notka, dużo się dpwiedziałam o tym orderze, czekam na kolejne!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post :)
  Mam pytanie kiedy księżna Kate dostanie jakiś order? W końcu to już 5 lat po ślubie, a ona nie ma żadnego. :( Z tym orderem Elżbiety to też chyba plotka była.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma odznaczenie - Medal z okazji Diamentowego Jubileuszu Królowej z 2012 roku :). A tak naprawdę to nie wiadomo czy Kate dostała Royal Family Order :).

   Usuń