Wizyta księcia i księżnej Cambridge w Irlandii Północnej!

środa, 29 września 2021

Dziś książę i księżna Cambridge udali się z niezapowiedzianą w mediach wizytą do Irlandii Północnej! Tam spotkali się ze studentami medycyny jednego z uniwersytetów, od których mogli usłyszeć swoje historie i doświadczenia związane z zajęciami i praktykami realizowanymi na uczelni oraz jak sobie radzili podczas pandemii koronawirusa. Nie zabrakło również zajęć sportowych, w których para książęca brała czynny udział. Po więcej szczegółów zapraszam do dalszej części posta!

twitter.com/KensingtonRoyal

Dzień w Irlandii Północnej rozpoczęli od wizyty na kampusie Magee na Uniwersytecie Ulster. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie uniwersytetu:

Jesteśmy uniwersytetem cieszącym się krajową i międzynarodową reputacją za doskonałość, innowacyjność i zaangażowanie regionalne, wnoszącym znaczący wkład w rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny Irlandii Północnej. Naszą podstawową działalnością jest nauczanie i uczenie się, poszerzanie dostępu do edukacji, badań i innowacji oraz transfer technologii i wiedzy. 

Co ciekawe, ten uniwersytet został założony w 1968 roku z inicjatywy królowej Elżbiety II.

Embed from Getty Images

Książę i księżna spotkali się ze studentami 3.roku pielęgniarstwa (mieli okazję porozmawiać ze sobą online w lutym tego roku), aby usłyszeć od nich postępy w edukacji, jakie uczynili w ciągu tych kilku miesięcy. Oprócz tego, porozmawiali również z przyjętą grupą studentów do nowej Szkoły Medycznej należącej do uniwersytetu. Jak podał do informacji Pałac Kensington, dzięki temu będzie można rozwinąć nową generację lekarzy, którzy po ukończeniu studiów, będą specjalizować się w tej dziedzinie w pracy na terenie Irlandii Północnej lub poza nią.

Embed from Getty Images

Para książęca miała okazję zobaczyć symulowaną karetkę pogotowia, która została specjalnie skonstruowana dla studentów pierwszego roku medycyny. Ta inicjatywa powstała dzięki programowi realizowanemu na zajęciach BSc Hons Paramedic Science. Jego celem jest wsparcie rozwoju zawodu ratownika medycznego, ponieważ odgrywa kluczową rolę w tej dziedzinie nauki oraz należy do zawodów znajdujących się na pierwszej linii frontu.

Embed from Getty Images

Następnie Kate i William dowiedzieli się jak wygląda życie studenckie poza zajęciami na salach wykładowych. Mieli okazję spróbować lokalnej whisky oraz posłuchać utalentowanych muzyków studiujących na uczelni. Wśród atrakcji była również gra polegająca na wyczytaniu irlandzkich imion. W trakcie jej trwania, książę William powiedział: Idę wziąć kolejnego drinka - nie radzę sobie z tym dobrze. Oprócz whisky, para również skosztowała ciemnego piwa Guinness.

Embed from Getty Images

Podczas wizyty w minizoo na terenie kampusu, para książęca miał okazję wziąć do ręki kilka stworzeń. Kate wzięła do rąk tarantulę o imieniu Charlotte, a William - węża. Trzymając gada w ręce, William powiedział, że najstarszy syn, George, ma obsesję na punkcie węży. Potem dodał: George będzie bardzo zdenerwowany. Dzieci nie uwierzą, że to zrobiłem

Embed from Getty Images

Kolejnym punktem była wizyta w klubie piłkarskim City of Derry Rugby. Tam spotkali się z zawodnikami, trenerami i wolontariuszami zaangażowanymi w inicjatywę Sport Uniting Communities. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Irish Football Association:

Irlandzki Związek Piłki Nożnej, Ulster GAA i Ulster Rugby będą współpracować w celu realizacji ,,Sport Uniting Communities'', 4 letniego programu [...], którego celem jest promowanie pokoju i pojednania. Projekt współpracy między trzema organami ma na celu dotarcie do 17 000 osób o różnym pochodzeniu, w szczególności pod podziałami politycznymi, w celu zmiany percepcji i budowania trwałych relacji.

Embed from Getty Images

Książę i księżna mieli okazję wziąć udział w niektórych rozgrywkach sportowych. Na początku zmierzyli się z grą w rugby, a później sprawdzili swoje sportowe umiejętności w graniu w piłkę nożną poprzez trafienie piłki do bramki z pola karnego.

Embed from Getty Images

Jak myślicie - kto lepiej spisał się w grze w piłce nożnej? Kate czy William?

CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Stylizacja nr 1:

Garnitur - Emilia Wickstead

Spodnie - Emilia Wickstead

Kolczyki - Liv Thurwell

Szpilki - Emmy London

Torebka - Jaeger

Embed from Getty Images

Stylizacja nr 2:

Kurtka - Lululemon

Buty - New Balance

Embed from Getty Images

Filmiki z wizyty:
4 komentarze

 1. Catherine ładnie wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ładnie Kate w fioletowym ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem fiolet to nie jest raczej jej kolor. A Williamowi jak zwykle humor dopisuje :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Współczuję biednej Kate, że musiała trzymać tego pająka. Czy mogłaby odmówić, jeśliby się bała bardzo? Bo ja strasznie się ich boję i brzydzę. Ileż to razy mąż musi mnie chronić przed nimi 😂

  OdpowiedzUsuń