Książę William wybrał finalistów tegorocznego The Earthshot Prize + Nowe zdjęcia ze ślubu Jamesa i Alizee! + więcej

poniedziałek, 20 września 2021

17 września, na koncie The Earthshot Prize na YouTube, ukazał się filmik z udziałem księcia Williama! W nim ogłosił 15 finalistów tegorocznego wręczenia nagród, które ma się odbyć za miesiąc w Londynie. Wśród nich znajdują się organizacje charytatywne, jak i osoby fizyczne, które przyczyniają się do dbania o środowisko. Więcej o finalistach możecie przeczytać w dalszej części posta!

earthshotprize.org

Najpierw zacznijmy od rady, która również angażuje się w kwestie środowiskowe oraz zadecydowała o wybraniu po 3 finalistów w 5 kategoriach:

 • Jej Królewska Mość Rania, królowa Jordanii
 • Cate Blanchett (australijska aktorka filmowa teatralna)
 • Christiana Figueres (kostarykańska dyplomatka, prowadząca międzynarodowe negocjacje polityczne)
 • Daniel Alves Da Silva (brazylijski piłkarz; obecnie gra w dużynie Sao Paulo FC)
 • David Attenborough (brytyjski biolog)
 • Ernest Gibson (działacz na rzecz zmian klimatu; pochodzi z Fidżi)
 • Hindou Oumarou Ibrahim (geografka i działaczka na rzecz rzecz środowiska)
 • Indra Nooyi (amerykańska dyrektorka biznesowa)
 • Jack Ma (chiński biznesmen i filantrop)
 • Luisa Neubauer (działaczka na rzecz zmian klimatu; pochodzi z Niemiec)
 • Naoko Yamazaki (druga Japonka zakwalifikowana jako astronautka)
 • Dr Ngozi Okonjo-Iweala (ekonomistka Banku Światowego)
 • Shakira (kolumbijska piosenkarka)
 • Yao Ming (chiński koszykarz)

earthshotprize.org

Tegorocznymi finalistami zostali:

Kategoria: Protect & Restorate Nature

Pole Pole Foundation (organizacja założona przez Johna Kahekwa; prowadzi ona projekty rolnicze oraz pomaga byłym kłusownikom zdobywać nowe umiejętności, jednocześnie ucząc nowe pokolenia jak ważna jest ochrona środowiska, a także zapewnia wsparcie strażnikom pracującym w Parkach Narodowych)

Republic of Costa Rica (państwo, w którym podjęto działania związane z wylesieniem terenów; mieszkańcy Kostaryki jak i Ministerstwo Środowiska zaangażowali się w akcję sadzenia drzew, ochrony lasów oraz przywrócenia ekosystemów; z powodu podwojenia się objętości lasów w kraju, zyski z gospodarki wyniosły 4 miliardy dolarów)

Restor (bezpłatna platforma internetowa założona przez dr Thomasa Crowthera; łączy praktyków z danymi ekologicznymi i buduje sieci między aktywistami, fundatorami i społeczeństwem)

earthshotprize.org

Kategoria: Clean Our Air

The Blue Map App (pierwsza publiczna baza danych środowiskowych w Chinach, założona przez Ma Jun; w niej można zobaczyć aktualną jakość powietrza i wody oraz uzyskiwać dane dotyczące środowiska z ponad 40 000 fabryk; jej celem jest korzystanie z danych rzeczywistych, aby popierać zmiany w ich społecznościach)

Takachar (przedsiębiorstwo społeczne założone przez Vidyuta Mohana; opracowano tanie, przenośne technologie, które zostaną zastosowane w ciągnikach; polega na przekształcaniu resztek pożniwnych w nadające się do sprzedaży bioprodukty, takie jak paliwo czy nawóz)

Vinisha Umashankar (14-letnia dziewczyna, która stworzyła naładowany energią słoneczną wózek do prasowania; jest zamiennikiem brudnego węgla; pełne naładowanie wózka przez promienie słoneczne waha się od 5 do 6 godzin, a dzięki wbudowanym wejściom można skorzystać z podłączenia urządzeń mobilnych)

earthshotprize.org

Kategoria: Revive Our Oceans

Coral Vita (obiekt, w którym hodowane są koralowce na lądzie; ich celem jest danie nowego życia umierającym ekosystemom poprzez wprowadzenie ich na teren oceanu; ta działalność, stworzona przez Sama Teichera i Gatora Halperna, daje nowe życie nie tylko oceanom, ale także gospodarkom przybrzeżnym)

Pristine Seas (globalny program ochrony oceanów, założony przez dr Enrica Sala; przedstawiono 200 recenzowanych publikacji naukowych i 30 filmów dokumentalnych, aby inspirować innych do walki o ochronę oceanów; dzięki temu programowi, powstały 24 rezerwaty morskie na świecie; jego głównym celem jest poprowadzenie globalnego ruchu na rzecz ochrony 30% oceanów do 2030 roku)

Living Seawalls (założony w 2018 roku program przez Sydney Institute of Marine Science; wyprodukowane zostały panele siedliskowe, które służą obronie morskiej)

earthshotprize.org

Kategoria: Buils A Waste-Free World 

The City of Milan Food Waste Tubs (centra odpadów żywnościowych; zostały stworzone w celu zmniejszenia resztek jedzenia o połowę do 2030 roku; żywność ta dostarczana jest z supermarketów czy stołówek firmowych, przez centra, do organizacji pozarządowych, które rozdają ją najbardziej potrzebującym obywatelom)

Sanergy (fabryka, do której transportowane są odpady organiczne pochodzące z kuchni, pakowni rolnych i targowisk, które następnie są konsumowane przez larwy owada Hermetia illucens oraz przetwarzane na bezpieczne środki produkcji rolnej sprzedawane lokalnym rolnikom; jest największą fabryką recyklingu w Afryce Środkowo-Wschodniej)

Wota Box (japońskie urządzenie przeznaczone do ponownego wykorzystania ścieków; jest jedynym tego rodzaju urządzeniem, które zamienia ponad 98% ścieków w czystą wodę; w ostatnich latach w Japonii skorzystało z niego ponad 20 000 osób po powodziach, tajfunach i trzęsieniach ziemi, gdzie dostęp do wody był tymczasowo ograniczony)

earthshotprize.org

Kategoria: Fix Our Climate

AEM Electrolyser (nowoczesna technologia, która zamienia odnawialną energię elektryczną w bez misyjny gaz wodorowy; z niej napędzane są samochody i samoloty, a także zasila przemysł i ogrzewa domy)

Reeddi Capsules (wykorzystywanie zasilanych energią słoneczną kapsuł energetycznych w celu zmniejszenia kosztów energii o 30% i pobudzania lokalnych firm do skorzystania z tego rozwiązania; co miesiąc firma ta dostarcza czystą energię elektryczną do ponad 600 gospodarstw domowych i firm)

Solbazaar (pierwsza na świecie sieć wymiany energii typu peer-to-peer; na dachy domów montowane są panele słoneczne, które następnie sprzedają nadmiar energii elektrycznej do sieci; nie tylko pomaga to środowisku, ale także daje biednym społecznościom nowe i obfite źródło dochodu: słońce)

earthshotprize.org

Filmik z ogłoszenia wyników:

****************************************************************

Książę William napisał przedmowę do książki Earthshot: How to Save our Planet, której premiera planowana jest na 30 września 2021 roku. Do krótkiego filmiku z udziałem Jego Królewskiej Wysokości dołączono krótki tekst:

We wstępie do książki ,,Earthshot: How to Save our Planet'' chciałem podzielić się wczesnymi rozmowami z 2018 roku, które doprowadziły do powstania nagrody i prostego równania, które oddaje moją teorię na temat The Earthshot Prize: Pośpiech + Optymizm = Działanie

Głównym powodem działania księcia na rzecz środowiska były... jego dzieci.

Moje dzieci były motywacją do tworzenia środowiska. Chciałbym móc im spojrzeć w oczy 10 lat później i powiedzieć im, że zrobiłem co w mojej mocy, aby poradzić sobie ze zmianami klimatycznymi.

******************************************************

Podano również do informacji, że książę William i Sir David Attenborough wezmą udział w nowym dokumencie poświęconym środowisku The Earthshot Prize: Repairing Our Planet. Pięcioczęściowa seria filmów będzie dostępna na całym świecie 3 października tego roku na Discovery Plus.

*****************************************************************

Oprócz ogłoszenia finalistów, książę William odbył dwa niezapowiedziane wyjścia (również związane z The Earthshot Prize). 15 września zorganizował spotkanie w godzinach popołudniowych...

... natomiast 16 września, w godzinach porannych, zorganizowano drugie spotkanie.

***************************************************************

16 września pojawiło się nowe zdjęcie ze ślubu Jamesa Middletona i Alizee Thenevet! Opublikował je w mediach społecznościowych burmistrz Bormes-Les-Mimosas, Francois Arizzi. Do fotografii dołączył również krótką wiadomość:

W sobotę miałem przyjemność świętować związek młodej, byłej mieszkanki Bormes, Alizee Thenevet i jej narzeczonego, Jamesa Middletona. To było bardzo wzruszające wesele dla młodej pary, które odbyło się w obecności ich rodzin i przyjaciół, ale także dla naszej gminy, która miała zaszczyt powitać siostry pana młodego, Pippę i Kate Middleton oraz męża tej ostatniej, Williama, księcia Cambridge. Dziękuję Alizee i Jamesowi za zaufanie, życzę w imieniu wszystkich mieszkańców wszystkiego najlepszego.

A 20 września ukazał się nowy numer brytyjskiej gazety Hello! Magazine. W znajdującym się wewnątrz gazety artykule można przeczytać, że panna młoda miała na sobie sukienkę, którą wybrała Carole Middleton na swój ślub w czerwcu 1980 roku! Na jednym ze zdjęć można zobaczyć Pippę Middleton i jej męża, Jamesa Matthewsa.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Hello! Magazine, przyjęcie weselne odbyło się w restauracji przy plaży - Cafe Leoube, która serwuje sezonowe dania śródziemnomorskie. Również podano do informacji, że druhenkami były... ukochane psy pary, Ella i Mabel.

 Poniżej kilka zdjęć z tego wyjątkowego dnia dla rodziny Middletonów:

*******************************************************************

W Internecie pojawiła się kolejna zapowiedź dokumentu poświęconego księciu Filipowi: Prince Philip: The Royal Family Remembers. W nim zawarto fragment wypowiedzi księcia Williama o jego zmarłym dziadku:

 Wszyscy jesteśmy kształtowani przez nasze doświadczenia. Wyobraźcie sobie doświadczenia, które go ukształtowały. Ilość tych rzeczy, które widział, jest nie do wyobrażenia.


7 komentarzy

 1. Jestem pod wrażeniem zaangażowania księcia w sprawę klimatu. Bardzo jestem ciekawa tej uroczystości więc z chęcią ją obejrzę. Może jakiś live blog?

  Co do ślubu Jamesa - jestem zaskoczona wyborem sukni przez Alizee, a jeszcze bardziej zdziwiło mnie to że ta suknia ma 40 lat i pochodzi od teściowej! Chyba rzadko kiedy ma się takie ciepłe relacje jakie mają Carole i Alizee. Suknia ta bardzo jej pasuje, taki styl boho… Może pojawią się zdjęcia z udziałem Kate i Williama - ciekawa jestem jak się prezentowali.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba coś poszło nie tak podczas tworzenia tego postu... Specjalistką języka nie jestem, ale tekst w większości zawiera zdania pozbawione jakiegokolwiek logicznego sensu np. "W życiu zacznijmy od rady, która również angażuje się w kontakty oraz zadecydowała o tym, czy masz po 3 finalistów w 5 kategoriach" czy " 16 września we wrześniu Al się nowe zdjęcie ze strony Jamesa Middletonizee Thenevet! Opublikował je w mediach społecznościowych burmistrz Bormes-Les-Mimosas, Francois Arizzi. Czy fotografowanie, włączanie, również włączasz wiadomość"- nie mam zielonego pojęcia co autorka miała na myśli, jednak podejrzewam co mogłoby być sprawcą tych nieścisłości ;) Cały post niestety wydaje się być przez te "językowe usterki" niechlujny i napisany, byle by coś było nieważne w jakim stylu, a szkoda bo tematy bardzo ciekawe i warte uwagi. Mam nadzieję, że to tylko drobny "wypadek przy pracy", ponieważ zawsze bardzo chętnie czytałam wasze posty jako stała bywalczyni tego bloga ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za komentarz dotyczący tekstu, aczkolwiek mam lekkie problemy z zidentyfikowaniem tych błędów. Nigdzie nie ma w tekście przytoczonego przez Panią fragmentu: „ W życiu zacznijmy od rady, która również angażuje się w kontakty oraz zadecydowała o tym, czy masz po 3 finalistów w 5 kategoriach" —> w tym tekście jest taki fragment: „Najpierw zacznijmy od rady, która również angażuje się w kwestie środowiskowe oraz zadecydowała o wybraniu po 3 finalistów w 5 kategoriach”. Tak samo w drugim przykładzie: zamiast „ 16 września we wrześniu Al się nowe zdjęcie ze strony Jamesa Middletonizee Thenevet! Opublikował je w mediach społecznościowych burmistrz Bormes-Les-Mimosas, Francois Arizzi. Czy fotografowanie, włączanie, również włączasz wiadomość", jest „16 września pojawiło się nowe zdjęcie ze ślubu Jamesa Middletona i Alizee Thenevet! Opublikował je w mediach społecznościowych burmistrz Bormes-Les-Mimosas, Francois Arizzi. Do fotografii dołączył również krótką wiadomość”. Tekst nie był zmieniany po publikacji posta.

   Być może są jakieś problemy z tekstem, może to wina tłumacza (korzysta może Pani z tłumacza?) albo po prostu jakiś chwilowy błąd. Ciężko mi odpowiedzieć co się dokładnie dzieje ale mimo wszystko dziękuję, że znajdzie się zawsze taka osoba, która zwróci uwagę na błędy. Staram się pilnować w kwestii estetyki i stylu tekstu ale wiadomo że czasem coś się przeoczy i takie błędy w tekście zostają.

   Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam,
   Julia ;)

   Usuń
  2. Hymm może faktycznie jakiś błąd przeglądarki, ponieważ faktycznie teraz otwarłam blog za pomocą innej i wszystko wygląda w porządku! Także zwracam honor i przepraszam za zamieszanie, a ja zabieram się jeszcze raz za przeczytanie postu :)

   Usuń
  3. Nie szkodzi. Pewnie przeglądarka zawiodła, ale ważne, że z tekstem jest już w porządku :)

   Usuń
 3. Nie wiedziałam że na świecie jest tak dużo rozwiązań dotyczących naprawy naszej planety (takie jakie są nominowane w kategoriach). Jestem pod wrażeniem kreatywności tych ludzi.

  OdpowiedzUsuń