Wizyta księcia Harry'ego w Birmingham

poniedziałek, 4 marca 2019

Dziś książę Harry odbył pierwsze, samodzielne wyjście w marcu. Tego dnia udał się z oficjalną wizytą w Birmingham. Tam miał okazję uczestniczyć w inauguracji pomnika upamiętniającego ofiary zamachu terrorystycznego w Tunisie i Sousse w Tunezji w 2015 roku. Również odwiedził Queen Elizabeth Hospital, gdzie tam dowiedział się więcej na temat Scar Free Foundation. Po więcej szczegółów zapraszam do dalszej części!

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Jego Królewska Wysokość przybył do Birmingham po godzinie 11:00 (12:00 polskiego czasu). Jego pierwszym przystankiem były uroczystości związane z inauguracją pomnika upamiętniającego ofiary zamachów terrorystycznych w Tunezji. Pomnik ten nosi nazwę Infinite Wave, który został zaprojektowany przez George King Architects. Upamiętnia ona 31 brytyjskich obywateli, w tym 30 zabitych w wyniku ataków terrorystycznych w Susie w czerwcu 2015 roku oraz jednego obywatela Wielkiej Brytanii, który stracił swoje życie w czasie ataku terrorystycznego w Tunisie w czerwcu 2015 roku. Pierwszy miał miejsce 18 marca 2015 roku w Muzeum Bardo. W godzinach popołudniowych uzbrojeni napastnicy wtargnęli do budynku Parlamentu Tunezji. Ponieważ parlamentarzystom udało się w ostatniej chwili ewakuować, terroryści wycofali się na teren Muzeum Bardo, gdzie zabili 24 osoby oraz ranili 50 osób. Do tego makabrycznego czynu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Kolejny zamach w Tunezji przeprowadzono 26 czerwca 2015 roku w kurorcie Susa. Na plaży napastnik (który udawał turystę) wyciągnął broń z parasolu plażowego i zaczął strzelać w kierunku wypoczywających wczasowiczów. Następnie kierował się w stronę hoteli Soviva i Imperial Marhaba, gdzie tam ponownie przystąpił do ataku na turystów i pracowników hotelów. W wyniku akcji lokalnych służb, napastnik został zabity. Podsumowując, śmierć poniosło 39 osób, a 36 zostało rannych. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Podczas uroczystości w Cannon Hill Park, również było obecnych ponad 300 gości, w tym Harriett Baldwin z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także burmistrz miasta Birmingham. W czasie wydarzenia, za akompaniament muzyczny odpowiadał Birmingham Bach Choir. Ten piękny monument pokazuje jedną wielką falę. Składa się on z 31 pasków, na którym znajdują się imiona i nazwiska ofiar. W czasie swojego krótkiego przemówienia, książę Harry powiedział: Na pamiątkę tych wszystkich, którzy stracili swoje życie oraz osierocili swoje rodziny, których życie zmieniło się na zawsze.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Po zakończeniu oficjalnej części, książę udał się na krótki poczęstunek. Miał okazję porozmawiać z niektórymi rodzinami, które straciły swoich bliskich w atakach terrorystycznych w Tunezji, które miały miejsce prawie 4 lata temu.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Następnym przystankiem była wizyta w Queen Elizabeth Hospital, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat Scar Face Foundation. Jest to brytyjska organizacja charytatywna zajmująca się badaniami medycznymi. Posiada ona już 15-letnie doświadczenie w zakresie pozyskiwania i inwestowania funduszy na leczenie ran, oparzeń i badań nad rozszczepem wargi i podniebienia. Patronką tej fundacji jest obecnie hrabina Sophie, która w listopadzie 2018 roku uczestniczyła w inauguracji nowego centrum Scar Free Foundation.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie organizacji:
Scar Free Foundation, która opiera się na międzynarodowym podejściu opartym na współpracy z zasobami badawczymi National Health Service (NHS), zapewnia nowe technologie oraz postępy w nauce, które będą stosowane w celu zaspokojenia rzeczywistych potrzeb klinicznych pacjentów. Składa się ona z organizacji badawczych działających w ośmiu krajach, które współpracują w celu opracowania nowych metod zwiększania wartości badań.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Dla księcia Harry'ego ta wizyta na dość istotne znaczenie. Powodem tego jest jego czynne zaangażowanie we wsparcie zdrowia psychicznego weteranów wojennych. Jak można przeczytać na stronie Pałacu Kensington: Ponad 6 000 członków Brytyjskich Sił Zbrojnych zostało poważnie rannych lub okaleczonych w czasie swoich misji. Nowe centrum Scar Free będzie wspierać tworzenie indywidualnych interwencji psychospołecznych, aby pomóc weteranom zaakceptować swoje życie z bliznami. Jego Królewska Wysokość miał okazję się spotkać z weteranami, ekspertami naukowymi, lekarzami.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://twitter.com/KensingtonRoyal7 komentarzy

 1. Harry wygląda bardzo ładnie, a już jutro wyjście z Meghan, nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Harry jak Harry. Niesamowity jest pomnik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Dokładnie o tym samym sobie pomyślałam. Niezwykle oryginalny, pomysłowy, w piękny sposób uświęcający ofiary.
   Ale Harremu też nie można nic odmówić. Urocze jest to zdjęcie z dzieciaczkiem. Pomyśleć, że niedługo Harry będzie miał swojego ;)

   Usuń
 3. Dziś było również wyjście Williama. Coraz częściej mam wrażenie, że blog powinien poświęcić się M&H bo to oni głównie interesują prowadzącą. K&W powinni mieć osobny. Może ktoś chętny do poprowadzenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blog jest poświęcony zarówno księstwie Cambridge jak i księstwie Sussex, ponieważ interesuję się OBIEMA para książęcymi i lubię opisywać ich wyjścia. Notka z dzisiejszym wyjściem Williama jest obecnie aktualizowana. Niedługo dodam ją z powrotem na bloga ;).

   Usuń
  2. Był post z dzisiejszego wyjścia Wiliama, ale naradzie został usunięty, bo autorka musi go zaktualizować czyli zrobić notatki, potem ponownie go wstawi jak będzie gotowy, już nie raz tak było więc niby dlaczego miałyby być osobne blogi?

   Usuń
 4. Pomnik nie przypomina mi fali,ale rzecz gustu,ważniejszy jest sam fakt jego stworzenia i oddania hołdu.

  OdpowiedzUsuń