Uroczysta parada w Royal Military Academy Sandhurst

niedziela, 16 grudnia 2018

Dwa dni temu książę William udał się z wizytą do Sandhurst (miasteczka w Anglii położonego w hrabstwie Berkshire), aby dokonać przeglądu wojsk podczas The Sovereign's Parade. Uroczystości z udziałem żołnierzy odbyły się w Royal Military Academy, gdzie tam kilkanaście lat temu uczęszczał sam Jego Królewska Wysokość.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie szkoły wojskowej:
Royal Military Academy w Sandhurst (RMAS) jest miejscem, w którym szkoleni są żołnierze należący do Armii Brytyjskiej, aby mogli nauczyć się wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za swoich kolegów żołnierzy. Podczas szkolenia wszyscy podchorąży uczą się żyć zgodnie z mottem Akademii: ''Serve to lead'' (pol.''Służ, aby dowodzić''). Oprócz brytyjskich żołnierzy, również tam kształcą się ochotnicy pochodzący z różnych zakątków świata, dlatego Royal Military Academy jest uznawana za jedną z wiodących szkół wojskowych na świecie.
https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://www.dailymail.co.uk

W tegorocznej ''Paradzie Władców'' brało udział 194 absolwentów, którzy ukończyli kurs w Royal Military Academy Sandhurst. Warto cofnąć się kilkanaście lat wstecz, kiedy to książę William kończył szkolenie wojskowe. Uroczystości z jego udziałem jako absolwenta odbyły się w grudniu 2006 roku. Wtedy przeglądu wojsk dokonała babka księcia Williama, Królowa Elżbieta II. W tym roku to on miał zaszczyt uczestniczyć w tej defiladzie jako reprezentant Jej Królewskiej Mości.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Nie tylko książę William ukończył Royal Military Academy Sandhurst. Wśród nich (jeśli chodzi o członków rodzin królewskich na świecie) również znaleźli się m.in. Książę Harry, Abdullah II (król Jordanii), książę Hussein z Jordanii, książę Edward z Kentu, książę Michael z Kentu, Książę Pavlos z Grecji, Leka II (tytularny król Albanii) czy książę Alojzy z Liechtensteinu. Jeśli chodzi o płeć przeciwną, również szkolenie ukończyła księżniczka Salma, siostra jordańskiego księcia Husseina a córka króla Jordanii, Abdullaha II i królowej Rani.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://www.dailymail.co.uk/

Zgodnie z programem oficjalnych uroczystości, na początku książę William dokonał uroczystego przeglądu wojsk, a następnie odbyło się wręczanie nagród takich jak: Queen's Medal (pol.Medal Królowej) oraz wręczano International Sword (tzw. Międzynarodowy miecz). Na zakończenie uroczystości, Jego Królewska Wysokość wygłosił przemówienie (pojawiły się krótkie fragmenty, ale pomimo tego, postanowiłam je przetłumaczyć).

https://www.dailymail.co.uk

Minęło dokładnie 12 lat od dnia, w którym miałem przyjemność jako absolwent uczestniczyć w The Sovereign's Parade. [...] Pamiętam jak czułem wielką dumę z tego, że mogłem uczęszczać do jednej z najlepszych akademii wojskowych na świecie [...] Każdy z Was wykazał się niezwykłymi umiejętnościami dowodzenia, których poszukujemy u wszystkich, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Gdybyście nie posiadali tych wartości, nie mielibyście zapału ani odwagi, żeby podołać temu niełatwemu zadaniu. Dlatego zawsze wierzcie w swoje możliwości. - Jego Królewska Wysokość William, książę Cambridge

Stephen Lock/i-Images Picture Agency

Co do ubioru - jak zapewne domyśliliście się po zdjęciach, książę William ubrał mundur Blues and Royals. Ten sam uniform miał na sobie książę Harry podczas ślubu z Meghan Markle, który odbył się 19 maja 2018 roku.

https://www.dailymail.co.uk/

A na koniec zostawiam Was z filmikiem tegorocznych uroczystości w Sandhurst:11 komentarzy

 1. I'm not sure why but this weblog is loading incredibly slow for
  me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I'll check back later and see if the problem still exists.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rozumiem że książę William dokonuje przeglądu wojsk jako reprezentant królowej stąd jego własny stopień wojskowy nie jest ważny? Wydaje się że przeglądu powinien dokonać ktoś o wyższym stopniu wojskowym niż np. Dowódca jednostki. William ma niższy stopień ale jako reprezentant królowej automatycznie jego pozycja jest wyższa niż innych wojskowych. Proszę o wyjaśnienie czy królowa jest zwierzchnikiem wojsk i jej reprezentanci przyjmują niejako jej pozycję?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książę William obecnie posiada tytuł pułkownika Gwardii Irlandzkiej, a Królowa - zwierzchnika Sił Zbrojnych, ponieważ jest głową państwa. W przypadku, gdy nie może uczestniczyć na ważnych wydarzeniach takich jak właśnie przegląd wojsk w Royal Military Academy Sandhurst, ma prawo wyznaczyć swojego przedstawiciela, który tego dnia będzie ją reprezentował i ''przyjmie'' jej tytuł ;).

   Usuń
 3. Na instagramie na koncie katemiddleton_spain jest sporo mało znanych zdjęć Kate głównie z młodości ale dla zainteresowanych może być to ciekawe konto :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla Williama to swoiste wyróżnienie ze strony babci.

  OdpowiedzUsuń
 5. W pełnym umundurowaniu przynajmniej nie widać jego tragicznej łysiny... Rany, jaki to kiedyś był przystojny facet

  OdpowiedzUsuń
 6. O takie właśnie wyjaśnienie mi chodziło. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja mam pomysł na post a mianowicie jak to się dzieje że Kate zostaje patronem np szpitala i że odwiedza te szpital a nie inny. Jak wygląda takie zaproszenie Kate a może ona sama się "wprasza"

  OdpowiedzUsuń
 8. Książę William wygląda tutaj jakby już był monarchą.
  Ciekawe czy dali mu wieksze spodnie. Z tego co pamiętam to na ślubie Harrego i Meghan narzekał, że są za ciasne.

  ~ KM 👸

  OdpowiedzUsuń