Plan oficjalnej wizyty Kate i Williama w Szwecji i Norwegii!

poniedziałek, 15 stycznia 2018

Dziś na oficjalnym koncie Pałacu Kensington opublikowano nowe szczegóły dotyczące wizyty księcia i księżnej Cambridge w Szwecji i Norwegii, która będzie miała miejsce w dniach 30 stycznia - 2 lutego 2018 roku.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Jak można przeczytać, para książęca pragnie poznać bliżej skandynawską kulturę. Nie zabraknie spotkań z młodymi ludźmi zamieszkującymi Szwecję i Norwegię jak i przedstawicieli obu państw - para książęca zostanie powitana przez Króla Carla Gustafa, Królową Silvię, Księżniczkę Victorię i Księcia Daniela ze Szwedzkiej Rodziny Królewskiej oraz Króla Haralda, Królową Sonję, Księcia Haakona i Księżną Mette-Marit z Norweskiej Rodziny Królewskiej.

Kate i William również będą mieli okazję porozmawiać z osobami pracującymi w sektorze zdrowia psychicznego, liderami biznesu, środowisk akademickich i naukowych, rządu, społeczeństwa obywatelskiego, a także branż twórczych.

A tak prezentuje się plan podróży:

Kate i William przybędą do Szwecji 29 stycznia. Spędzą noc w rezydencji ambasadora Wielkiej Brytanii w Szwecji.

30 stycznia (Dzień I) - Sztokholm

- Przyjęcie hokejowe w Vasaparken. Spotkają się ze specjalistami w tej dziedzinie i dowiedzą się w jakim stopniu ten sport jest on popularny w Szwecji.
- Obiad w Pałacu Królewskim zorganizowany przez Króla Carla Gustafa i Królową Silvię. Weźmie w nim udział także księżniczka Victoria, książę Daniel oraz 15 członków szwedzkiego dworu królewskiego.
- Spacer z Pałacu Królewskiego do Nobel Museum w towarzystwie księżniczki Victorii i księcia Daniela. Podczas spaceru, para książęca spotka się ze zgromadzonymi Szwedami.
- Wizyta w Nobel Museum. Kate i William spotkają się z niektórymi laureatami Nagrody Nobla oraz dowiedzą się więcej na temat tego wydarzenia.
- Wizyta w Ark Des, szwedzkim narodowym centrum architektury i designu.
- Uroczysta kolacja w rezydencji ambasadora Wielkiej Brytanii w Szwecji. Wezmą w nim udział członkowie Szwedzkiej Rodziny Królewskiej, przedstawiciele rządu i kultury, w tym premier Stefan Lofven oraz aktorzy Stellan Skarsgard i Alicia Vikander.

31 stycznia (Dzień II) - Sztokholm

- Wizyta w Karolinska Institute w towarzystwie księżniczki Victorii i księcia Daniela. Spotkają się z naukowcami i praktykantami, aby porozmawiać na temat pracy w zakresie psychologii, podejściem Szwecji do rozpowszechniania informacji o zdrowiu psychicznym oraz wpływu aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne. Dowiedzą się także o nowym programie YAM, który przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 14-16 lat.
- Wizyta w Matteusskolan w towarzystwie księżniczki Victorii i księcia Daniela. Spotkają się z dziećmi oraz wezmą udział w zajęciach w ramach programu YAM.
- Wizyta w domu towarowym NK. Kate i William oficjalnie dokonają inauguracji brytyjskiej wystawy. Będzie ona zawierać brytyjski design, modę oraz brytyjskie marki działające w Szwecji.
- Prywatne spotkanie z Pałacu Haga z księżniczką Victorią i księciem Danielem.
- Wzięcie udziału w wydarzeniu w Fotografiska Gallery. Książę William wygłosi swoje przemówienie. Następnie para książęca wybierze się w krótki rejs statkiem, podczas którego będą podziwiać widoki Sztokholmu nocą.

1 lutego (Dzień III) - Sztokholm i Oslo

- Briefing dotyczący możliwości operacyjnych Szwedzkich Sił Zbrojnych
- Przybycie na lotnisko Oslo Gardermoen. Powitają ich Książę Haakon i Księżna Mette-Marit. Następnie udadzą się do Pałacu Królewskiego.
- Powitanie przez Króla Haralda i Królową Sonję w Pałacu Królewskim. Odbędzie się także lunch, w którym wezmą udział inni członkowie norweskiej rodziny królewskiej.
- Wizyta w Princess Ingrid Alexandra Sculpture Park, który znajduje się w ogrodach Pałacu. Para książęca będzie miała okazję spotkać się z Norwegami.
- Wzięcie udziału w wydarzeniu MESH w towarzystwie księcia Haakona i księżnej Mette-Marit. Jest to wydarzenie zorganizowane dla przedsiębiorstw i firm rozpoczynających działalność. Kate i William spotkają się z przedstawicielami norweskich i brytyjskich firm.
- Oficjalny bankiet w Pałacu Królewskim zorganizowany przez norweską parę królewską. Wezmą w nim udział członkowie rządu, liderzy biznesu, przedstawiciele norweskiego przemysłu kreatywnego, a także norwescy weteranie wojenni. Król Harald i Książę William wygłoszą swoje przemówienia.

2 lutego (Dzień IV - ostatni) - Oslo

- Wizyta w Hartvig Nissen School, w której były kręcone sceny do popularnego norweskiego serialu młodzieżowego Skam. Para książęca spotka się z aktorami jak i producentami serialu, a później dowiedzą się od uczniów jak ten serial wpłynął na rolę odgrywaną w mediach społecznościowych.
- Prywatne spotkanie z księciem Haakonem i księżną Mette-Marit w ich rezydencji Skaugum.
- Wizyta w Holmenkollen w towarzystwie księcia Haakona i księżnej Mette-Marit. Zobaczą, jak Norwegowie podkreślają znaczenie ćwiczeń i dobrego samopoczucia.
- Wizyta na skoczni Holmenkollen. Obejrzą trening norweskich skoczków w wieku poniżej 18 lat.
- Wzięcie udziału w wydarzeniu zorganizowanym przez Norweską Federację Narciarską, podczas którego para spotka się z przedszkolakami. Ponadto wezmą udział w zajęciach prowadzonych na świeżym powietrzu. Zaplanowane są także rozmowy z instruktorami narciarskimi.
- Wylot z Holmenkollen do Londynu

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak czekać na pierwszą w tym roku oficjalną wizytę Kate i Williama! Zarówno w Szwecji jak i Norwegii będą po raz pierwszy.


10 komentarzy

 1. Myślę że w Szwecji jest program lepiej rozbudowany i tam spędza około 3 dni łącznie a w Norwegii półtora. Ale strojów trochę będzie. Mam tylko pytania takie dwa czy George i Charlotte będą bo z jednej strony George chodzi do szkoły i trochę źle to wygląda jakby opuścił a nie wykonuje żadnych obowiązków a z drugiej fajnie by było zobaczyć dzieci.
  I drugie pytanie bo jest to wizyta oficjalna a nie państwowa i tam jest bankiet czy przyjęcie jakieś (bo bankiet jest przy wizytach państwowych które tylko przywódcy państw składają i musi zawsze być bankiet zwrotny w drugi dzień) i tak się zastanawiam czy tam jest błąd czy jest jakiś punkt protokołu który mówi ze może być jeden bankiet

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chodzi o to, czy nauczyciele będą mieć mu to za złe. Chodzi o to, żeby nie faworyzować chłopca, że skoro on jest następcą tronu to mu wszystko wolno. To jego rodzice wybierają się w podróż, nie on. Zresztą niejednokrotnie Kate i William mówili, że chcą wychować dzieci tak, aby nie różniły się od swoich rówieśników. Więc dlaczego George ma opuścić szkołę w tym czasie.
   Do Polski i Niemiec K&W też zabrali dzieci i co? Widzieliśmy je tylko na lotnisku, bo ich rodzice meli bardzo napięty grafik. Tutaj jest podobnie, myślę, że jak zabiorą dzieci do Szwecji i Norwegii to będziemy mogli ich zobaczyć tylko na lotnisku. Na 100% nie będą wszędzie ciągać ze sobą dzieci.
   Zresztą podejrzewam, że George woli chodzić do szkoły - ma tam kolegów, poznaje nowe rzeczy, a dla 5 letniego chłopca to bardzo ciekawe. W podróży rodziców tylko siedziałby w ambasadzie nigdzie nie wychodząc.

   Usuń
 2. Czy będą podane godziny w zakładce wyjścia tak jak podczas podróży do polski czy bez godzin

  OdpowiedzUsuń
 3. To teraz jestem tylko bardziej podekscytowana.Bardzo napięty,ciekawy program i najważniejsze,że tyle spotkań razem z Victorią i Danielem,a potem Mette i Haakonem.Jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy ktoś może ma artykuły o brytyjskiej rodzinie królewskiej?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy podczas wizyty będzie okazja do zobaczenia Kate w tiarze? Kiedy Hiszpańska Rodzina Królewska odwiedzała Wielką Brytanię został wydany bankiet, na którym panie nosiły tiary, w SRK panie również często odbywają się przyjęcia "z tiarami", czy podczas tej wizyty też możemy na to liczyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to wizyta oficjalna a nie państwowa. Poza tym Kate i William nie są królem i królową ani nawet następcami tronu więc nie mamy na co liczyć

   Usuń
  2. A ja chciałabym zobaczyć jak Catherine i William tańczą np. walca np. na bankiecie

   Usuń
 6. W życiu nie pomyślałam, że mogą odwiedzić Hartvig Nissen School i spotkać z się z aktorami ze SKAM!! Bardzo się ucieszyłam i już nie mogę się doczekać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy program wizyty zwłaszcza tej wizyty na skoczni im zazdroszczę
  Ewa

  OdpowiedzUsuń