kilka słów o... Lady Sarah McCorquodale

poniedziałek, 23 listopada 2015

Dzisiaj przygotowałam dla Was, notkę, o którą prosiliście, czyli o najstarszej siostrze księżnej Diany - Lady Sarah McCorquodale. Niedługo pojawią się także o Lady Jane Fellowes, Charlesie Spencerze, księżna miała jeszcze jednego brata Johna Spencera, ale żył on zaledwie 10 godzin, więc nie ma o nim zbyt wiele informacji. 
Lady Elizabeth Sarah Lavinia McCorquodale z domu Spencer, urodziła się 19 marca 1955r. (60 lat). Tytuł "Lady Elizabeth Sarah Lavinia Spencer" otrzymała  w 1975 roku, kiedy zmarł jej dziadek i ojciec stał 8. Hrabią Spencer.

The Spencer Family from left:  The Lady Elizabeth Sarah Lavinia Spencer (now The Lady Elizabeth Sarah Lavinia McCorquodale), Charles Edward Maurice Spencer, Viscount Althorpe (now the 9th Earl Spencer), Edward John “Johnnie” Spencer, 8th Earl Spencer (deceased), The Lady Cynthia Jane Spencer (now Cynthia Jane Fellowes, Baroness Fellowes) and The Lady Diana Frances Spencer (later Diana, Princess of Wales).:
od lewej: Lady Elizabeth Sarah Lavinia Spencer, Charles Edward Maurice Spencer, Edward John "Johnnie" Spencer,  Lady Cynthia Jane Spencer,  Lady Diana Frances Spencer

 Cierpiała na zaburzenia odżywiania - jadłowstręt psychiczny w jej wczesnych latach.
Uczyła się najpierw na Riddlesworth Hall School w Norfolk, a później w szkole z internatem w West Heath w hrabstwie Kent w pobliżu Sevenoaks. 
Zostawiła Zachodni Heath i po zdaniu egzaminów O Level (ukończenie szkoły średniej na na poziomie średnio-zaawansowanym) wyjechała do pracy w Londynie.

od lewej: Lady Elizabeth Sarah Lavinia Spencer, Charles Edward Maurice Spencer, Lady Diana Frances Spencer, Lady Cynthia Jane Spencer

Sarah poślubiła Neila Edmunda McCorquodale (ur 1951), syna Alastaira McCorquodale i Rosemary Sybil Turnor, w dniu 17 maja 1980 roku w Northamptonshire.


Neil McCorquodale i Lady Sarah McCorquodale mają troje dzieci.

Emily Jane McCorquodale (urodzona 2 lipca 1983) poślubiła Jamesa Hutta w dniu 9 czerwca 2012 roku. Odkryto, że cierpi na plazmocytomę, forma raka, która zwykle dotyka osoby starsze (zachorowała w 2003 roku)  Dzięki radioterapii w szpitalu w  Nottingham usunięto kilka guzów blisko kręgosłupa.


George Edmund McCorquodale (urodzony 17 listopada 1984)


z lewej George, z prawe książę Harry

Celia Rose McCorquodale (ur 1989)

Sara była kochanką Karola, księcia Walii, przed jego małżeństwem z młodszą siostrą Dianą. W 1977 roku, relacja Sary z księciem Karolem doprowadziła do pierwszego spotkania pomiędzy Dianą, a  jej przyszłym mężem. W okresie, w którym [Sara] kochała księcia,  rzekomo spotkała się z  dwoma reporterami: Jamesem Whittakerem i Nigelem Nelsonem, w restauracji i dała im raport o ich królewskim związku. Przyznała w nim, że zdiagnozowano u niej anoreksje, o "tysiącach chłopaków", przeszłości problemowej z udziałem alkoholu, i że zaczęła zatrzymywać wszystkie wycinki prasowe o jej królewskim romansie, żeby pokazać to wszystko potem swoim przyszłym wnukom. Później, również oświadczyła, że nie chciała wyjść za mąż za Charlesa "nie ważne, czy był śmieciarzem czy angielskim królem". Gdy artykuł został opublikowany i Karol go zobaczył odpowiedział: " Jak można zrobić coś tak niewiarygodnie głupiego ". Związek rozpadł się wkrótce po tym wydarzeniu. 


Niektórzy stwierdzili, że związek między nią a Dianą był napięty, ze względu na jej długi uraz, ze względu na to, że książę poślubił Dianę, a nie ją, choć inni (w tym biograf Diany Andrew Mortona) powiedział, że była jedną z niewielu ludzi, którym Diana bardzo ufała. W późniejszym okresie życia, często towarzyszyła Dianie na oficjalnych wizytach. Lady Sarah była również w stałym kontakcie z Dianą tuż przed jej śmiercią i to ona rozmawiała z nią na dzień przed wypadkiem.


Po śmierci Diany w dniu 31 sierpnia 1997 roku, Sarah poleciała do Paryża, razem z jej młodszą siostrą Jane i księciem Karolem, aby przetransportować ciało Diany z powrotem do Anglii. Ona przyczyniła się do czytań na pogrzebie Diany. Po śmierci siostry, została prezesem Diana Memorial Fund. Sarah brała, również udział w ślubie swojego siostrzeńca księcia Williama i Kate w dniu 29 kwietnia 2011. Mówi się, że William i Catherine są blisko lady Sarah, z którą spędzili także  16. rocznicę śmierci Diany.


British Monarchy

5 komentarzy

 1. http://www.se.pl/wiadomosci/swiat/ksiezna-kate-ma-dosyc-dworskiego-zycia_733535.html

  co o tym sądzicie?

  ja myślę że to tylko plotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze po przeczytaniu takich artykułów zastanawiam się skąd polskie portale i gazety czerpią takie źródła informacji ... :/

   Usuń
  2. Dziękuje Wam za ten ciekawy tekst, przybliżyłyście kilka nieznanych mi wcześniej faktów :)

   Warto, byście rozwijając swój warsztat popracowały nad zapisem angielskich nazwisk odmienionych przez przypadki - przy Whittakerze i Nelsonie zupełnie zbędne były apostrofy. Podsyłam tekst na ten temat, może pomoże Wam być jeszcze lepszymi: http://www.jezykowedylematy.pl/2010/10/nazwiska-obce-kiedy-stawiamy-apostrof/

   Usuń
  3. Dziękuje za tego linka, chętnie się z tym zapoznam, bo szczerze mówiąc zawsze mam z tym problem :p

   Usuń
 2. Większość źródeł mówi o Sarah jako o jednej z najbliższych Dianie osób. Relacje między siostrami były zawsze silne, szczególnie w dzieciństwie, kiedy to psotna i rezolutna Sarah była dla Diany niedościgłym wzorem. Sarah nie tylko przedstawiła Dianie Karola (pierwsze wrażenie przyszłej księznej brzmiało: "Boże, jaki to smutny człowiek"), ale także załatwiła jej pierwsze prace w Londynie.

  alessandra

  OdpowiedzUsuń