Koronacja króla Karola i królowej Camilli w Opactwie Westminsterskim - podsumowanie

wtorek, 9 maja 2023

 Wielka radość w Wielkiej Brytanii oraz wielkie poruszenie na całym świecie! 6 maja 2023 roku przejdzie do historii bowiem tego dnia król Karol III i królowa Camilla zostali oficjalnie ukoronowani podczas uroczystego nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele obecnie panujących jak i zdetronizowanych monarchii z całego świata, reprezentanci krajów Wspólnoty Narodów, a także premierzy i prezydenci pozostałych państw. Największe zainteresowanie wzbudziły procesje królewskimi powozami z asystą Sił Zbrojnych, a zwieńczeniem tego dnia było pozdrowienie zgromadzonego tłumu fanów na balkonie Pałacu Buckingham. Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta:


Photo: Hugo Burnand/ Buckingham Palace Twitter


Od godziny 8:00 brytyjskiego czasu do Opactwa Westminsterskiego zaczęli przybywać pierwsi goście. Na koronację zjechały się znane i lubiane osoby w Wielkiej Brytanii m.in. dama Judi Dench, Maggie Smith, słynna para prezenterów Ant oraz Dec, a także Stella McCartney. Na nabożeństwie nie mogło zabraknąć artystów, którzy jutro wystąpią podczas specjalnego koncertu w ogrodach Zamku Windsor m.in. Lionel Richie oraz Katy Perry. Swoje miejsca również zajęły ważne osobistości z całego świata, w tym prezydent Polski, Andrzej Duda ze swoją małżonką, Agatą Kornahuser-Dudą. Nie mogło również zabraknąć członków innych, panujących rodzin królewskich z Danii, Norwegii, Szwecji, Hiszpanii, Luksemburga jak i zdetronizowanych rodów z Grecji czy Rumunii.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Przybycie członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej do Opactwa Westminsterskiego:

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Dokładnie o godzinie 10:20 brytyjskiego czasu z Pałacu Buckingham wyruszyła procesja o nazwie The King's Procession. Król Karol i królowa Camilla opuścili rezydencją królewską w powozie Diamond Jubilee State Coach, która została specjalnie wykonana na Diamentowany Jubileusz królowej Elżbiety II z 2012 roku. Jak można było przeczytać na oficjalnej stronie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej:

Diamond Jubilee State Coach został stworzony dla królowej Elżbiety w ramach upamiętnienia 60.rocznicy panowania Jej Królewskiej Mości w 2012 roku. Pozłacana korona na szczycie powozu została wyrzeźbiona z dębu z HMS Victory, a jego wnętrze jest inkrustowane próbkami drewna, metali i innych materiałów pochodzących z budynków i miejsc związanych z Wielką Brytanią i jej historią m.in. Pałacu Buckingham, Pałacu Kensington, Zamku Windsor, Pałacu Holyroodhouse, Katedry św. Pawła, Opactwa Westminsterskiego oraz statku Mary Rose. Powóz będzie prowadzony przez sześć koni Windsor Grey.

W procesji brały udział Siły Zbrojne z całego Zjednoczonego Królestwa, Wspólnoty Narodów, brytyjskich terytoriów zamorskich oraz inne jednostki ceremonialne. Trasa obejmowała następujące miejsca w Londynie: słynna ulica The Mall, Admiralty Arch, Charing Cross, Whitehall, Parliament Street, Broad Sanctuary, aż do Opactwa Westminsterskiego.

Embed from Getty Images


Kilka minut przed godziną 11:00 brytyjskiego czasu, para królewska dotarła na miejsce i zaczęła powoli zmierzać do ołtarza Opactwa Westminsterskiego. Szaty króla Karola nieśli: książę George (wnuk króla), Lord Oliver Cholmondeley (syn markiza i markizy Cholmondeley), Nicholas Barclay (wnuk Sarah Troughton - byłej towarzyszki królowej Elżbiety II) oraz Ralph Tollemache (syn chrześniaka króla, Edwarda Tollemache). Natomiast szaty królowej Camilli nieśli: Gus Lopes (wnuk królowej), Louis Lopes (wnuk królowej), Freddy Parker Bowles (wnuk królowej) oraz Arthur Elliot (pra-bratanek królowej). Wchodząc do Opactwa Westminsterskiego, król i królowa mieli na sobie tzw. Szaty Państwowe uszyte z karmazynowego aksamitu, a za ich wykonanie był odpowiedzialny zespół hafciarski z Royal School of Needlework. 

Embed from Getty Images


Tuż za parą królewską podążali książę i księżna Walii oraz księżniczka Charlotte i książę Louis, którzy trzymali się za ręce. Uważam, że to był jeden z najbardziej uroczych momentów tego dnia ;).

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Insygnia królewskie, które odegrały kluczową rolę podczas tego wydarzenia, były niesione przez następujące osoby:

  • Baronowa Helene Kennedy of the Shaws (Berło Królowej Małżonki)
  •  Generał Sir Patrick Sanders (berło)
  • Książę Wellington (korona Królowej Marii) 
  • Richard Chartres (pierścień Królowej Małżonki
  •  Gordon Messenger (korona św. Edwarda)
  • Baronowa Elizabeth Manningham-Buller (laska św. Edwarda)
  • Książę Buccleuch (Berło z Krzyżem)
  • Baronowa Floella Benjamin (Berło z Gołębicą) 
  • Elizabeth Anionwu (jabłko)
  • Brygadier Andrew Jackson (pierścień)
  • Amy Taylor (Miecz Ofiary)
  •  Lord Hastings i hrabia Loudoun (ostrogi koronacyjne)
  • Penny Mordaut (Miecz Stanu)
  • Stuart Peach (Miecz Miłosierdzia)
  • Generał Lord Richards of Herstmonceux (Miecz Duchowej Sprawiedliwości)
  • Generał Lord Houghton of Richmond (Miecz Doczesnej Sprawiedliwości)


 Dokładnie o godzinie 11:00 rozpoczęło się nabożeństwo pod przewodnictwem Jasona Welby'ego, arcybiskupa Canterbury. Jeden z członków Kaplicy Królewskiej, Samuel Strachan zwrócił się do brytyjskiego monarchy mówiąc: Wasza Wysokość, jako dzieci Królestwa Bożego witamy Ciebie, w imię Króla Królów. Na co król Karol odpowiedział: W Jego imieniu za Jego przykładem przychodzę nie po to, aby mi służono, ale aby służyć. Nabożeństwo koronacyjne składało się z poszczególnych etapów:


UZNANIE


Ta część ceremonii polegała na wystąpieniu Jego Królewskiej Mości w centralnej części Opactwa Westminsterskiego, aby - z każdych czterech stron świata: północy, południa, zachodu i wschodu - wysłuchać hołdu złożonego przez zgromadzonych gości. Powtarzając następującą formułkę: Oto przedstawiam Wam króla Karola, Waszego niewątpliwego króla: Dlatego wszyscy, którzy przybyliście dzisiaj, aby złożyć hołd i posługę, czy jesteście gotów zrobić to samo?, zgromadzeni powtarzali: Boże, chroń Króla Karola.

(Niestety nie znalazłam zdjęć z tego momentu - jeśli ktoś jest ciekawy tej części ceremonii, zachęcam do obejrzenia transmisji :D)


PRZYSIĘGA


Król Karol położył rękę na Biblii i złożył uroczystą przysięgę wierności i ochrony kościoła anglikańskiego jako jego najwyższy zwierzchnik. Arcybiskup Canterbury zadał mu kilka następujących pytań m.in. Czy uroczyście obiecujesz i przysięgasz rządzić narodami Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Twoimi innymi Królestwami i Terytoriami do któregokolwiek z nich należącego lub należącego do nich, zgodnie z ich odpowiednimi prawami i zwyczajami? Czy ze wszystkich swoich sił sprawisz, że prawo i sprawiedliwość w Miłosierdziu zostanie zastosowane we wszystkich Twoich wyrokach? Czy ze wszystkich będziesz przestrzegać praw Bożych i prawdziwego wyznania Ewangelii?


 Na nie, Jego Królewska Mość odpowiadał twierdząco, a na sam koniec części tej ceremonii, powiedział:

Ja, Karol, uroczyście i szczerze - w obecności Boga - wyznaję, świadczę i oświadczam, że jestem wiernym protestantem i że zgodnie z prawdziwym zamiarem ustaw, które zabezpieczają protestancką sukcesję tronu, będę stał na straży i przestrzegał wspomnianych ustaw najlepiej, jak potrafię - zgodnie z prawem.

Embed from Getty Images


Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, przeczytał fragment Listu do Kolosan.

Embed from Getty Images


NAMASZCZENIE 


Król Karol został rozebrany z szaty państwowej, aby - siedząc na krześle koronacyjnym - przyjąć namaszczenie z rąk arcybiskupa Canterbury. Brytyjski monarcha został namaszczony olejem krzyżma, który został konsekrowany w Bazyli Grobu Pańskiego w Jerozolimie w marcu 2023 roku. Justin Welby rozpoczął ten etap uroczystości modlitwą:

Błogosławiony jesteś, wszechwładny Boże, podtrzymujący swoją łaską wszystkich powołanych do Twojej służby. [...] Mocą tego samego Ducha spraw, aby ten święty olej był dla sługi Twego, Karola, znakiem radości i szczęścia; aby jako Król poznał obfitość Twojej łaski i moc Twojego miłosierdzia, abyśmy się stali królewskim kapłaństwem, świętym narodem, ludem na Twoją własność. Błogosławiony niech będzie Bóg, nasza siła i nasze zbawienie.

Cały proces namaszczenia został zasłonięty przez tzw. Parawan Namaszczenia, który był trzymany przez przedstawicieli oddziału wojskowego Household Division. W tym samym czasie chór Opactwa Westminsterskiego wykonał znaną pieśń koronacyjną: Zadok The Priest.

Embed from Getty Images


INWESTYTURA I KORONACJA


Był to najważniejszy moment uroczystego nabożeństwa. Każda z osób niosąca insygnia królewskie, podchodziła w stronę siedzącego na tronie króla, aby - zgodnie z tradycją - je przyjąć. Król Karol - ubrany w białą, lnianą tunikę Colobium Sindonis, złotą szatę Colobium Sindonis, a następnie specjalną, koronacyjną szatę - przyjął następująca regalia: ostrogi (jako symbol rycerskości i honoru), Miecz Ofiarny (symbol sprawiedliwości), bransoletki (symbol rycerstwa i przywództwa), jabłko (symbol praworządności), Pierścień Władcy (symbol królewskiej godności), rękawiczki, Berło z Krzyżem (symbol doczesnej władzy) oraz Berło z Gołębicą (symbol duchowej roli Suwerena).

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Następnie arcybiskup Canterbury pobłogosławił koronę św. Edwarda słowami:

Królu królów i Panie panów, pobłogosław, prosimy tą Koronę i tak uświęć sługę Twego Karola, na którego głowie dziś ty uczyń to znakiem królewskiego majestatu, aby został ukoronowany Twoją łaskawą łaską i napełniony obfitymi łaskami i wszelkimi książęcymi cnotami; przez Tego, który żyje i panuje, na wieki wieków. Amen.

Po wygłoszeniu modlitwy, korona św. Edwarda został umieszczona na głowie króla Karola. Po tym, wszyscy zgromadzeni w Opactwie Westminsterskim wyznali: Boże, chroń króla Karola.

Embed from Getty Images


INTRONIZACJA I HOŁD


Jego Królewska Mość został intronizowany oraz eskortowany przez arcybiskupów Canterbury i Yorku, biskupów oraz urzędników państwowych do drugiego krzesła koronacyjnego znajdującego się w centralnej części Opactwa. Hołd królowa Karolowi jako pierwszy złożył arcybiskup Canterbury, wypowiadając następujące słowa:

Ja, Justin, arcybiskup Canterbury, będę wierny i szczery, a wiarę i prawdę niosę Tobie, nasz Wszechwładny Panie, Obrońco Wiary oraz Twoim spadkobiercom i następcom, zgodnie z prawem. Tak mi dopomóż Bóg.

Embed from Getty Images


Następny był książę Walii, który powiedział:

Ja, William, książę Walii, przyrzekam Ci moją wierność, a wiarę i prawdę będę Ci niósł jako Twój wasal życia i zdrowia. Tak mi dopomóż Bóg.

Embed from Getty Images


Intronizacja i hołd zakończyły się modlitwą zgromadzonych (,,Przysięgam, że dochowam prawdziwej wierności Waszej Królewskiej Mości oraz Twoim spadkobiercom i następcom, zgodnie z prawem. Tak mi dopomóż Bóg'') oraz okrzykiem: Boże, chroń króla Karola. Niech żyje król Karol. Niech król żyje wiecznie.


KORONACJA KRÓLOWEJ CAMILLI


Jej Królewska Mość - pozostając na swoim miejscu - przyjęła następujące regalia królewskie: Pierścień Królowej Małżonki (symbol godności królewskiej) oraz berło królewskie (symbol sprawiedliwości i miłosierdzia). Następnie została nałożona na jej głowę Korona Królowej Marii, a tuż po tym arcybiskup Canterbury wygłosił modlitwę:

Niech Twoja służebnica, Camilla, która nosi tę koronę, będzie napełniona obfitością Twojej łaski i wszystkimi książęcymi cnotami; zapanuj w jej sercu, o Królu miłości, aby pewna Twojej opieki została ukoronowana Twoją łaskawą łaską; przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Embed from Getty Images


Potem królowa Camilla - eskortowana przez arcybiskupów i asystentów biskupów - ukłoniła się królowi Karolowi oraz zasiadła obok swojego małżonka na drugim krześle koronacyjnym znajdującym się w centralnej części ołtarza Opactwa Westminsterskiego.

Embed from Getty Images
   

ZAKOŃCZENIE NABOŻEŃSTWA


Po wygłoszeniu modlitw, przyszedł czas na komunię świętą, którą król i królowa przyjęli z rąk arcybiskupa Canterbury. W tym samym czasie chór Opactwa Westminsterskiego zaśpiewał utwór Agnus Dei. Po przyjęciu komunii, para królewska udała się do Kaplicy świętego Edwarda, aby przygotować się na zakończenie nabożeństwa.

Embed from Getty Images


Król Karol (przyodziany w szaty majątkowe oraz Cesarką Koronę Państwową, niosący jabłko w prawej ręce, a berło - w lewej) oraz królowa Camilla (w szatach państwowych oraz Koronie Królowej Marii) - na dźwięk hymnu państwowego ,,God Save The King'' - zaczęli opuszczać Opactwo. Tuż za nimi w uroczystej procesji podążali: książę William, księżna Kate, księżniczka Charlotte, książę Louis, książę Edward, księżna Sophie, Lady Louise, hrabia James, księżniczka Anna, Sir Timothy Laurence, a także książę i księżna Gloucester.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


POWRÓT DO PAŁACU BUCKINGHAM


Tuż po zakończeniu uroczystego nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim, Ich Królewskie Mości powrócili do Pałacu Buckingham w większej, uroczystej procesji: ,,The Coronation Procession''. Powozem, którym jechali, nosi nazwę Gold State Coach. Jak można było przeczytać na oficjalnej stronie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej:

Został oddany do użytku w 1760 roku i po raz pierwszy został użyty przez króla Jerzego III do podróży na uroczyste otwarcie parlamentu w 1762 roku. Powóz pełnił wielką rolę na uroczystościach koronacyjnych począwszy od koronacji Wilhelma IV w 1831 roku. Powóz był ciągnięty przez osiem koni Windsor Grey i - ze względu na swoją wagę, która wynosi 4 tony - będzie poruszał się w tempie pieszego.

W tej procesji również brali udział członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. W pierwszym powozie, tuż za parą królewską, jechali książę i księżna Walii z dziećmi, w drugim - książę i księżna Edynburga oraz Lady Louise i hrabia Wessex, a w trzecim - książę i księżna Gloucester oraz Sir Timothy Laurence.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Około godziny 14:30 brytyjskiego czasu, król Karol i królowa Camilla pojawili się na balkonie Pałacu Buckingham, aby pozdrowić zgromadzony tłum. Ze względu na słabą pogodę, odwołano przelot większości maszyn lotniczych więc sam pokaz ograniczył się tylko do zaprezentowania helikopterów należących do RAF oraz trzech Red Arrows wypuszczających pyły w kolorach flagi Wielkiej Brytanii.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Uroczystości zakończyły się odśpiewaniem hymnu ,,God Save The King''.

Embed from Getty Images


Natomiast dwa dni po koronacji pojawiły się cztery oficjalne zdjęcia. Na jednym z nich widzimy samego króla Karola, na drugim samą królową Camillę, na trzecim parę królewską razem, a na czwartym - Ich Królewskie Mości i pracujących członków Brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Autorem tych historycznych fotografii jest Hugo Burnand.

Embed from Getty Images


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Suknia - Alexander McQueen

Peleryna - Królewski Zakon Wiktoriański

Nakrycie głowy - Jess Collett i Alexander McQueen

Kolczyki - kolekcja księżnej Diany

Szpilki - Gianvito Rossi

Embed from Getty Images


CO CHARLOTTE MIAŁA NA SOBIE:

Sukienka - Alexander McQueen

Peleryna - Alexander McQueen

Nakrycie głowy -Jess Collett i Alexander McQueen

Embed from Getty Images


Pałac Kensington na Twitterze


A teraz tweety, które zostały opublikowane na koncie Pałacu Buckingham:


Transmisja uroczystości na kanale The Royal Channel:



Transmisja na kanale The Royal Family:



Podsumowania z kolejnych dni uroczystości pojawią się w przeciągu kilku dni. Postaram się je jak najszybciej napisać ;).

Prześlij komentarz