Kto przed kim dyga?

sobota, 19 sierpnia 2017Oczywisty jest fakt, że każdy członek rodziny królewskiej oraz poddany musi dygać przed królową/królem. 

Na niektórych dworach już się nie praktykuje tej zasady przy najbliższych członkach (np. dzieci, wnukowie), ale to zależy głównie od indywidualnego podejścia aktualnie panującej/ego królowej/króla.


Jak to wygląda w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej?
Nie wiadomo, jak to wygląda przy prywatnych spotkaniach, ale publicznie czy to dzieci, czy wnuki królowej Elżbiety - kłaniają jej się.


Jak się należy ukłonić?
Mężczyźni gdy zobaczą monarchinię muszą skłonić głowę. Kobiety zaś jedną nogę wyciągnąć do tyłu i lekko"kucają".


Przed kim dyga Kate?
Kate musi dygać oczywiście przed Królową i księciem Filipem, ale także, według protokołu przed księciem Karolem i księżną Camillą. Jeśli jest sama - w pobliżu nie ma Williama - musi także dygnąć przed księżniczkami "z krwi", czyli np. przed księżniczką Anną, Beatrice i Eugenią, Alexandrą.


Kto dyga przed Kate i Williamem?
Przed Kate i Williamem muszą dygać członkowie królewscy, którzy są mniej ważni w hierarchii np. hrabina Sophie czy Zara Tindall. Będzie musiała to robić także przyszła żona księcia Harry'ego.


Przed kim dyga William?
William ma obowiązek dygać tylko przed Królową, księciem Edynburga, księciem Karolem i księżną Camillą.


Kiedy Kate nie musi dygać przed księżniczkami "z krwi"?
Catherine nie musi dygać przed księżniczkami, gdy jest z nią książę William. Wtedy, wspólnie są wyżej w hierarchii niż Eugenia, Beatrice, Anna i Alexandra.


Jak to wygląda w praktyce?
Osobiście jednak nigdy nie widziałam, aby William czy Kate dygali przed Karolem czy Camillą oraz żeby hrabina Sophie, czy Zara przed Kate i Williamem, a także Catherine przed księżniczkami. Wygląda na to, że w BRK przyjęło się, że teraz należy już tylko dygać przed Królową i księciem Filipem.


15 komentarzy

 1. Bardzo ciekawy post. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Super notatka wielo można się dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
 3. To trochę dziwne że Kate gdy jest bez Williama jest jakby niżej w hierarchii niż gdy jest przy niej mąż :/
  A mam takie pytanie kiedyś czytałam że rodzina Kate dostała herb od królowej napiszcie coś więcej o tym?

  OdpowiedzUsuń
 4. To wspaniała tradycja i dobrze,że się utrzymuje na królewskim dworze,bo wyraża szacunek.Myślę,że wobec królowej i jej męża jest odpowiednia, dalej niepotrzebna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa notka :) :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam pytanie (przepraszam jeżeli zadałam je w nieodpowiednim miejscu): Na igrzyskach olimpijskich w Londynie miała miejsce ponoć sytuacja, gdzie Kate z Williamem mieli zignorować księcia Daniela i księcia Carla Philipa ze Szwecji, nie wiem czemu wierzyć i chciałabym obejrzeć może jakieś nagranie z tego zdarzenia, abym sama mogła ocenić, ale nie potrafiłam niczego takiego znaleźć, może znacie jakiś filmik z tego i mogłybyście mi podać link? Zdjęcia ewentualnie też mogłyby być oraz co same myślicie o tym zajściu między parą książęcą z Cambridge a książętami ze Szwecji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj są zdjęcia https://www.mtv.fi/viihde/muut/artikkeli/ruotsin-ja-englannin-prinsseilla-jaatava-kohtaaminen-william-ilmeili-danielille/2986878#gs.qJan5uc Spekuluje się, że książęta nie przywitali się z Danielem i Carlem i zrobiła to tylko hrabina Sophie i hrabia Edward. Niektórzy mówią także, że widzieli się już wcześniej - przed wejściem na trybuny, dlatego nie witali się już drugi raz :) Jednak żadnej z tej informacji nie potwierdzono.

   Usuń
 7. A ja mam pytanie czy król/królowa muszą dygać przed cesarzem czy są na tej samej pozycji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wiadomo, cesarz jest ważniejszy od króla/królowej. Jednak nie wiem jak to wygląda z "dyganiem". Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji.

   Usuń
 8. Dzieci Królowej nie muszą przed nią dygać, Elżbieta zwolniła ich z tego obowiązku. Camilla i Sophie muszą dygać przed Królową tylko kiedy nie ma w pobliżu ich mężów.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jest na Youtubie film pokazujący, tłumaczący że Kate dyga w zły sposób. Widać to także na pierwszym zdjęciu - nogi Sophie krzyżują się natomiast Kate, mówiąc kolokwialnie, "rozkracza się" w kolanach. Patrzyłam na zdjęcia innych pań z BRK (nawet Diany) i one wszystkie układały nogi jak Sophie - także Beatrice na drugim zdjęciu.
  Może drobiazg ale trochę nieestetycznie to wygląda. Ciekawa jestem dlaczego Kate robi to w ten sposób, skoro poza nią każda kobieta robi to inaczej. Z jednym wyjątkiem - jej matki Carole.

  OdpowiedzUsuń
 10. Na ostatnim zdieciu to nie Kate tylko Angelina Jolie.

  OdpowiedzUsuń