Kto otrzymuje tytuł króla/ królowej i księżnej/ księcia małżonka

wtorek, 8 sierpnia 2017

Poprosiliście nas, abyśmy napisały notkę o hierarchii w monarchii, czyli kim po wstąpieniu na tron będzie Camilla, a kim po intronizacji Williama, Kate oraz dlaczego książę Filip jest księciem małżonkiem, a nie królem.Na początku warto przytoczyć pewną hierarchię:

KRÓL
KRÓLOWA
KSIĄŻĘ MAŁŻONEK / KSIĘŻNA MAŁŻONKA
KSIĄŻĘ / KSIĘŻNA
HRABIA / HRABINA

Od razu rzuca się w oczy, że król jest wyżej rangą niż królowa, dlatego właśnie książę Filip nie jest królem, tylko księciem małżonkiem. Filip nie może być ważniejszy niż jego żona w hierarchii, ponieważ to Elżbieta była następczynią tronu.

Dlatego odpowiadając na Wasze pytanie, księżna Kate po intronizacji Williama będzie królową, ponieważ tytuł królowej, jest mniej ważny niż króla.


Dlaczego w takim razie mówi się, że księżna Camilla będzie księżną małżonką, a nie królową?

Przed ślubem Camilli i Karola Pałac wydał oświadczenie, że Camilla po przejęciu tronu przez Karola nie zostanie królową, tylko księżną małżonką. Wtedy jeszcze, przyszła księżna nie miała zbyt dobrej opinii i to miało ocieplić jej wizerunek. 

Jednak była to umowa słowna i teraz po kilkunastu latach spekuluje się, że Camilla jednak przyjmie tytuł królowej Zjednoczonego Królestwa.

CIEKAWOSTKA: Warto wspomnieć, że jeśli Camilla zostanie księżną małżonką, to będzie pierwszą kobietą która przyjmie ten tytuł w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej.

19 komentarzy

 1. Dzięki za wyjaśnienia :) a właśnie dziś rano opowiadali o księciu Henryku z Danii w radiu Zet Gold że od 45 lat jest obrażony na rodzinę królewską bo nie dostał tytułu króla ;P myślę że po prostu powinno się wprowadzić jakiś jeden tytuł podobnie brzmiący dla małżonków władców np arcyksięcia i arcyksiężnej czy coś takiego

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałabym nic przeciwko temu,żeby Camilla została królową,bo wydaje mi się,że ten tytuł jej się należy,skoro jej mąż będzie królem i nie warto robić żadnych precedensów.Tytuły w monarchii zależą od urodzenia i małżeństwa,a nie od tego czy się podoba to opinii publicznej czy nie. Ale to moje osobiste zdanie. Jeśli Camilla nie będzie chciała żadnych kontrowersji i zostanie tylko księżną małżonką to też będzie dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Camilla na 100% nie zostanie królową. Teraz przecież wyciekają te nagrania Diany. Jej grób okazał się pusty, a nagrania, w których opowiada o współżyciu z Karolem ujrzały światło dzienne. Teraz dopiero się zacznie... Diana przestanie być tzw. królową ludzkich serc, a Karol wyjdzie na gbura. Szkoda mi jedynie Williama i Harry'ego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Camilla nie zostanie królową, albowiem z punktu widzenia monarchii jest to małżeństwo morganatyczne, zawarte w urzędzie, a nie w kościele (w kościele były tylko modlitwy za małżeństwo), taka osoba nie może być królową, skoro król jest głową kościoła anglikańskiego. Jest też problem czy w ogóle z tego względu Karol może być królem.

   Usuń
 4. Bardzo jestem ciekawa jak rozwiążą kwestię tytułu Camilli, chociaż osobiście uważam, że nie powinna rezygnować z tytułu królowej bo na pewno dobrze sprawdzi się w tej roli. Wystarczy, że zrezygnowała z tytułu księżnej Walii przez wzgląd na Dianę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że warto nadmienić iż wśród brytyjskiej arystokracji w hierarchii między tytułem księcia a hrabiego jest jeszcze markiz. Ciekawe dlaczego Edward otrzymal "tylko" tytuł hrabiego a nie markiza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Edward po śmierci ojca ma odziedziczyć jego tytuł. Tak więc w końcu będzie diukiem. Poza tym jest to starożytny tytuł, może dlatego. Gdzieś też czytałam, że inspiracją była postać z "Zakochanego Szekspira".

   Usuń
 6. Nowa wersja bloga mi się nie podoba, straciła na subtelności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tylko tymczasowy szablon, ponieważ tamten już nam się znudził. Cały czas pracujemy nad nowym :)

   Usuń
 7. Po raz pierwszy wiem o co chodzi:))) dzieki! Wystarczyl ten schemat i krótki opis:)

  OdpowiedzUsuń
 8. A skoro już jesteśmy w temacie nazw to myślicie, że jak George i Charlotte mówią na Camillę? A może kiedyś była jakaś wzmianka o tym?

  OdpowiedzUsuń
 9. A co z tytułem księżniczka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł księżniczki otrzymuje kobieta, której przynajmniej jeden z rodziców pochodzi z rodziny królewskiej np. księżniczka Charlotte, czy księżniczka Anna.

   Usuń
  2. Nie jeden z rodziców, tylko ojciec. Po ojcu dziedziczą tytuly.

   Usuń
  3. Aleksandra Duńska byla królewską córką, a jej mąż krolewskim synem, to zupelnie co innego.
   Po smierci Karola, Camila nie bedzie mogła go zastąpić na tronie, mimo arytstokratycznego pochodzenia, a tym bardxiej Kate po śmierci meza. W tym przypadku tron przypadnue kolejnemu dziedzicowi.

   Usuń
 10. Wiem, kiedy przysługuje tytuł księżniczki. Chodzi mi o hierarchie, ponieważ nie została uwzględniona. Wychodzi na to, że księżna jest wyżej od księżniczki, czyli jeśli Harry poślubi Meghan, która otrzyma tytuł księżnej, Meghan będzie w hierarchii wyżej od Eugenii i Beatrycze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Meghan nigdy nie będzie wyżej od księżniczek z krwi, tak samo Kate dopóki nie zostanie królową

   Usuń
 11. Chyba nie do końca tak.
  W jakimś ang. filmie mówili, że to władca decyduje, czy współmałżonek ma nosić tytuł "król małżonek", "królowa małżonka". A Elżbieta nie nadała Filipowi tytułu królewskiego ze względu na "złe prowadzenie" (o co miał duże pretensje).
  Z kolei zgodziła się na małżeństwo Karola z Camillą pod warunkiem, że ta nigdy nie dostanie tytułu królowej.
  A np. Aleksandra Duńska przez kilkadziesiąt lat (jako żona króla) nosiła tytuł księznej. Dopiero po śmierci męża została oficjalnie królową

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety wyjaśnienie tytułów bez użycia ich oryginalnych nazw utrudnia sprawę dodatkowo. "Prince consort" to tytuł z nadania i książę Filip go nie otrzymał. Otrzymał natomiast tytuł "prince", którego zrzekł się przed ślubem (jako "prince" Grecji i Danii), nie mylić z tytułem "Duke", który otrzymał przed ślubem. Książę Henryk z Danii otrzymał tytuł "prince consort", ale w ostatnich latach życia coś mu się w głowie poprzewracało i zechciał być królem. Mąż królowej nigdy nie będzie królem, choć żona króla będzie królową. Tytuł "consort" to takie trochę zaproszenie do współrządzenia. Przypadek Camilli jest dość nietypowy, więc wszystko przed nimi dopiero. Choć z powodu śmierci Diany może się okazać, że tytuł królowej jednak będzie jej przysługiwał.

  OdpowiedzUsuń