Styl księżnej Diany – lata dziewięćdziesiąte: szyk i prostota

sobota, 17 października 2015

Dzisiaj Ola przygotowała dla Was notkę o stylu Diany w latach 90-tych.
coolspotters.com


Lata dziewięćdziesiąte przyniosły w dziedzinie mody przełom: zniknęły poduszki, bogate kroje, styl dyskotekowy i „dynastiowy”. Postawiono na prostotę, surowość, naturalność. Lata te przyniosły przełom także w życiu księżnej Diany: jej małżeństwo ostatecznie się rozpadło, a po separacji i rozwodzie Diana mogła wreszcie w pełni poświęcić się temu, co interesowało ją najbardziej: pracy charytatywnej, tym bardziej, że duzi już synowie większość czasu spędzali w szkole. Tę zmianę, to wyzwolenie się od rodziny królewskiej można było zauważyć także w stylu ubierania się księżnej, szczególnie w dwóch ostatnich latach jej życia. Diana, wolna, swobodna, a przy tym dobra i poświęcająca się dla innych, stała się wzorem i ikoną dla ówczesnych kobiet.
www.telegraph.co.uk

Wyjścia publiczne
W latach dziewięćdziesiątych Diana bardzo często pokazywała się publicznie, częściej nawet niż w latach osiemdziesiątych. Ubierała się wtedy tak, jak przystało na pracującą, elegancką i modną kobietę: nosiła eleganckie kostiumy (spódnice i żakiety) lub wykwintne sukienki. 
duchesseorange.wordpress.com
Należy zwrócić uwagę na absolutną prostotę nowych ubiorów: żadnych ozdóbek, wzorków (co najwyżej dyskretne paski), przesadzonej biżuterii. Prostym kostiumom towarzyszyły zawsze eleganckie pantofelki (coraz częściej na wysokich obcasach!) oraz markowe torebki od znanych projektantów, takich jak Chanel. 
www.dailymail.co.uk
W ogóle w jej garderobie pojawiało się coraz więcej ubrań i dodatków od projektantów nie tylko brytyjskich, ale także francuskich (Dior, Chanel) czy włoskich (szczególnie Versace: Diana była dobrą przyjaciółką Giannego Versace), a także… polskich (Tomasz Starzewski). 
www.pinterest.com
Księżna rzadziej nosiła mocne kolory, stawiając raczej na subtelne i szalenie modne wtedy pastele (seledynowy, błękitny, bladoróżowy) oraz na barwy neutralne (biel, beż, granat). Tak ubrana Diana stała się międzynarodowym symbolem stylu i klasy.  
www.pinterest.com

Stroje wieczorowe
Prostota, podkreślająca zarazem atuty figury, stała się nowym obowiązującym trendem także w strojach wieczorowych księżnej Diany. 
www.pinterest.com
Coraz częściej nawet na wyjścia wieczorem, jeśli pozwalał na to protokół, wkładała krótkie sukienki, podkreślające jej długie, szczupłe nogi. 
www.pinterest.com
Wspaniałe kreacje często ozdabiała królewska biżuteria. Skromne natomiast pozostały fryzury: odkąd Diana ścięła i rozjaśniła włosy, tworząc przy tym wygodne i modne uczesanie, zazwyczaj zostawiała je bez zmian. 
www.dailymail.co.uk
Obowiązkowe były natomiast buty na bardzo wysokich obcasach: tworzył je specjalnie dla Diany jeden z najbardziej znanych na świecie projektantów obuwia, Jimmy Choo. Księżna lubiła także dobierać torebki i pantofle do koloru kreacji.
www.dailymail.co.uk

Pracująca księżna
Diana była chyba pierwszą kobietą z rodzin panujących, która naprawdę poświęciła się misjom humanitarnym na świecie. Oczywiście, działała również w Wielkiej Brytanii, ale szczególnie w ostatnim roku życia przejęła się bardzo sytuacją na świecie. Wielokrotnie jeździła do Afryki oraz do Azji, aby pomóc: nieść ludziom pociechę, wsparcie i pieniądze, ale także by zwrócić uwagę świata na problemy biednych państw. 
angolarising.blogspot.com
Angażowała się szczególnie w pracę Czerwonego Krzyża, a latem 1997 odwiedziła Angolę, by wesprzeć organizację w walce z minami przeciwpiechotnymi (zresztą Czerwony Krzyż został za to odznaczony Pokojową Nagrodą Nobla: podkreślano przy tym duży wpływ Diany na zwrócenie uwagi opinii publicznej na tę kwestię). W takich sytuacjach nie liczyła się uroda ani wspaniałe kreacje: liczyła się praktyczność, wygoda i przewiewność. Księżna nosiła wtedy proste luźne koszule, białe lub błękitne, a do tego spodnie khaki lub zwykłe dżinsy i płaskie mokasyny. 
social.popsugar.com
Niezwykły jest fakt, że nawet wtedy: zwyczajnie ubrana, bez makijażu, bez biżuterii, wyglądała jak prawdziwa księżna, udowadniając tym samym, że klasa i styl nie zależą jedynie od ubioru.
www.telegraph.co.uk

6 komentarzy

 1. To nie prawda,ze diana jako pierwsze osoba z rodzin krolewskich poswiecila sie misjom humanitarnym. Przed nia 2 zona krola abdullaha z jordanii, to ona caly czas byla na misiach, naet w czasie jednej z nich stracila zycie.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego nie wiedziałam, o królowej Jordanii. W każdym razie pierwszą kobietą z europejskich rodzin królewskich ;) Angażowała się naprawdę, nie tylko ściskała dłonie przedstawicielom organizacji charytatywnych.

   alessandra

   Usuń
 2. Styl Diany z lat 90-tych bardzo mi się podoba. Bardzo ładnie się ubierała, podkreślając swoją urodę

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna notka, czekam na następne :)

  OdpowiedzUsuń