Chrzciny


Chrzciny księżnej Catherine

20 czerwca 1982 roku 5-miesięczna Catherine Elizabeth przystąpiła do sakramentu chrztu w kościele Świętego Andrzeja w Bradfield w hrabstwie Berkshire.Chrzciny były kameralne - była tylko najbliższa rodzina Carole i Michaela.

http://www.dailymail.co.uk/

Również w tym samym kościele została ochrzczona siostra Kate,Philippa Middleton.Dziewczynka była ubrana w białą szatkę.Matka Kate na tę okazję wybrała kwiatową sukienkę od Laury Ashley,Michael natomiast zdecydował się na elegancki garnitur.

http://www.dailymail.co.uk/

Na chrzcie obecna była babcia Kate i mama Carole,Dorothy Harrison - Goldsmith,która zmarła 21 lipca 2006 roku w tym samym szpitalu co urodziła się mała Catherine.Do tej pory nie wiadomo kto został chrzestnym i chrzestną księżnej.

http://www.dailymail.co.uk/

Chrzciny księcia Williama
Chrzest księcia Williama odbył 4 sierpnia 1982 r.  - w dniu 82. urodzin jego prababci. Chrzciny miały miejsce w sali muzycznej Pałacu Buckingham
 Książę William miał na sobie koronkową szatę w której królewskie dzieci z brytyjskiej monarchii są ubierane do chrztu niezmiennie od 1841 r.
Chrztu przyszłemu królowi Wielkiej Brytanii  udzielił arcybiskup dr Robert Runcie.
 Rodzicami chrzestnymi księcia Williama zostali:

Konstantyn II, król Hellenów
Alexandra Windsor
Lady Ogilvy
Natalia Grosvenor
Lord Romsey
Lady Susan Hussey
Norton Knathbull
Laurence van der Post
Chrzciny księcia George'a
Chrzest księcia George'a miał miejsce 23 października 2013 r. w kościele im. Św. Jakuba w Londynie.
Uroczystość w kościele miała rozpocząć się o 16:00 brytyjskiego czasu lecz goście zaczęli się już zjawiać o 15:30. Jako pierwsi przyjechali m.in państwo Middletonowie z córką i synem.
O godzinie 15:56 gdy już wszystkie zaproszone osoby, do których zaliczała się najbliższa rodzina książęcej pary i rodzice chrzestni księcia George'a, pod drzwiami kościoła zjawili się Kate, William i George wraz z księciem Harry'ym. Książęca para chwilę porozmawiała z parą królewską i arcybiskupem Justin'em Welby, który miał ochrzcić ich syna.
Książę George miał na sobie koronkową szatę w którą królewskie dzieci z brytyjskiej rodziny królewskiej są ubierane do chrztu niezmiennie od 1841 r. W 2004 r. ze względu na pogorszony stan tkaniny Królowa Elżbieta II zleciła wykonanie kopii tej szaty. I to właśnie ją na sobie miał tego dnia mały książę.
O godzinie 16 goście weszli do kościoła. Nie wpuszczono tam dziennikarzy i fotografów ponieważ uroczystość miała mieć charakter prywatny. Tak wygląda wnętrze kaplicy:


Rodzicami chrzestnymi małego księcia zostali:

Zara Phillips-Tindall - kuzynka księcia Williama. Córka księżniczki Anny.
Olivier Baker - przyjaciel Williama i Kate z uczelni St Andrews.
Emilia Jardine - Paterson - przyjaciółka Kate z Marlborough College.
Earl Grosvenor - syn księcia Westmineru. Jest najmłodszy ze wszystkich chrzestnych.
Jamie Lowther-Pinkerton - wieloletni sekretarz i przyjaciel Kate i Williama
Julia Samuel - przyjaciółka księżnej Diany
William van Cutsem - przyjaciel Williama od dzieciństwa
Podczas chrztu główkę księcia polano wodą z rzeki Jordan.
Nabożeństwo trwało niecałe 45 minut. Z kościoła, goście udali się na poczęstunek do Clarence House- oficjalnej rezydencji księcia Karola i księżnej Camilli. Poczęstunkiem był m.in tort z wesela Kate i Williama ( wesele odbyło się 29 kwietnia 2011r. ;) i herbata
Na następny dzień Pałac Kensington opublikował oficjalne zdjęcia ze chrzcin księcia George'a wykonane w Clarence House przez Jason'a Bella (fotograf).

 Rodzina Windsorów i Middletonów
 Ksieżna Kate, Książę William i Książę George
 Królowa Elżbieta II ze swoimi następcami
 Kate, William i George <3
 Rodzina Windsorów

Chrzciny księżniczki Charlotte

Chrzest księżniczki Charlotte odbył się 5 lipca 2015 roku, w miejscu niezwykle symbolicznym. Mianowicie miał on miejsce w kościele św.Marii Magdaleny,w Sandrigham, w tej świątyni 30 sierpnia 1961 roku została ochrzczona babcia małej księżniczki, księżna Diana.Od trzech pokoleń (120 lat) chrzest nie odbył się tradycyjnie w jednym z królewskich pałaców, jak również po raz pierwszy w historii chrztów w rodzinie Windsorów, pozwolono na tak dużą obecność publiczności.
Jako pierwsi z gości zjawili się rodzice chrzestni księżniczki. A oto oni:
*Sophie Carter - przyjaciółka Kate
*James Meade - przyjaciel Kate i  Williama
*Adam Middleton - kuzyn Kate
*Laura Fellowes - kuzynka Williama
(córka siostry księżnej Diany-Jane )
*Thomas van Straubenzee - przyjaciel Kate i Williama

Następnie przybyła rodzina księżnej Kate, księżna Camilla z księciem Karolem, oraz królowa z mężem.
Natomiast księżna Kate i książę William z dziećmi przyszli pieszo niecałe pół kilometra z rezydencji królowej Elżbiety, Sandrigham House. Fani rodziny byli niezmiernie ucieszeni, mogli zobaczyć małą księżniczkę bezpośredni przed chrztem. 
Ceremonia i tym razem miała charakter prywatny, czyli tylko dla najbliższych księcia Williama i księżnej Kate. Rozpoczęła się o godzinie 17:30 i trwała pół godziny.Ceremonię poprowadził arcybiskup Canterbury - Justin Welby. Księżniczka została chrzczona przy użyciu Lily Font, które powstało w 1840 roku na zlecenie królowej Wiktorii i księcia Alberta. Jest to srebrno-złote naczynie, które jest częścią Crown Jewels i było używane do prawie wszystkich królewskich chrzciny od 1841.

 Księżniczka została ochrzczona umiarkowanie ciepłą wodą z rzeki Jordan. Podczas ceremonii zabrzmiały dwa hymny : "Praise to the Lord, the Almighty" i "Come Down, O Love Divine". James Meade przeczytał fragment Ewangelii Św. Mateusza 18, 1-5.Księżniczka Charlotte była ubrana w szatę, którą wykonała Angela Kelly. Jest to replika kostiumu stworzonego w 1841 roku dla córki królowej Wiktorii.
Córeczka Kate i Williama jechała w wózeczku, który ma prawie 60 lat. Należał on niegdyś do księcia Andrzeja i księcia Edwarda. W takim samym wózeczku jeździła także mała księżna Diana,babcia Charlotte.
Po zakończonej ceremonii rodzina zamieniła kilka słów z gośćmi, następnie wszyscy udali się do rezydencji królowej Elżbiety,Sandrigham House.Tam czekał na nich skromny poczęstunek, mianowicie zamrożony specjalnie na takie okazje tort weselny Kate i Williama oraz popołudniowa herbata.
9 lipca zostały opublikowane oficjalne zdjęcia z chrztu księżniczki.Wykonał je Mario Testino, peruwiański fotograf,który należy do ulubionych fotografów BRK. Zdjęcia zostały zrobione w Sandrigham House, czyli tam gdzie goście przybyli po zakończonej ceremonii.

Rodzina Windsorów i Middletonów.
Księżna Kate z córeczką, w salonie Sandrigham House.
Kolejne dwa zdjęcia wykonane w ogrodzie rezydencji królowej.
Książę William z synem.

1 komentarz:

  1. Super że napisałyście też o chrzcie Williama i Kate :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 The Cambridge Family , Blogger