Wizyta Kate i Williama w Dundee

wtorek, 29 stycznia 2019

Dziś książę i księżna Cambridge (a właściwie hrabia i hrabina Strathearn) odbyli jednodniową wizytę w Dundee. Głównym celem przybycia do szkockiego miasta było oficjalne otwarcie nowego Victoria & Albert Museum, które jest obecnie pierwszym muzeum designu znajdującym się poza Londynem. Również Kate i William mieli okazję spotkać się z pracownikami firmy Michelin oraz ich rodzinami. Zapraszam do dalszej części!

Popsugar


Warto dodać, że to nie jest pierwsza wizyta pary książęcej w tym miejscu. Ich debiut miał miejsce w 2015 roku. Tam m.in. spotkali się z rodzinami biorącymi udział w Family Fun Day, zwiedzili RRS Discovery (ostatni trójmasztowiec, który został skonstruowany na terenie Wysp Brytyjskich) oraz porozmawiali z lokalnymi mieszkańcami.

https://www.dailymail.co.uk/

https://www.dailymail.co.uk

Księżna Kate objęła patronat nad Victoria & Albert Museum w lutym 2018 roku. Ciekawostką jest to, że księżna Cambridge została pierwszą królewską patronką tej instytucji. Również Pałac Kensington dodał kilka słów na temat dzisiejszej inauguracji:
Wizyta ta opiera się na głębokim zainteresowaniu Jej Królewskiej Wysokości w promowanie sztuk wizualnych oraz podkreślenie wartości, jakimi są instytucje publiczne takie jak m.in. Victoria & Albert Museum. Ich celem jest zaoferowanie (dla lokalnej społeczności) możliwości zapoznania się ze światowej klasy sztuką i designem.
https://www.dailymail.co.uk

https://www.dailymail.co.uk

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie budynku, jest to pierwsze w historii muzeum designu w Szkocji oraz jedyne V&A Museum znajdujące się poza Londynem. Jego celem jest zapewnienie inspiracji, odkrywania i uczenia się poprzez projektowanie, aby osoby biorące w tym udział, mogły w ten sposób jeszcze bardziej wzbogacić swoje życie. Autorem tego nowoczesnego muzeum jest uznany, wielokrotnie nagradzany japoński architekt, Kengo Kuma, który w 1990 roku założył biuro Kengo Kuma & Associates.

Spotkanie z Kengo Kuma / https://twitter.com/VADundee

Utworzenie pierwszego w Szkocji muzeum projektowania stało się możliwe dzięki współpracy z pobliskim Uniwersytetem w Dundee, Uniwersytetem Abertay, agencją rządową Scottish Enterprise, National Lottery, a także z władzami miasta Dundee oraz rządem Wielkiej Brytanii i Szkocji. Jego koszt szacuje się na ponad miliard funtów (w przeliczeniu na nasze - około 5 miliardów złotych). Jak powiedział dyrektor muzeum, Philip Long: Muzeum przynosi znaczące korzyści gospodarcze i społeczne [...] przyczyniając się do tego, że być może miasto Dundee w przyszłości stanie się centrum sektora kreatywnego.

https://www.dailymail.co.uk

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://twitter.com/VADundee

Na początku para książęca miała okazję zwiedzić nowe muzeum, a następnie spotkać się z przedstawicielami projektu Young Peoples Collective. Został specjalnie stworzony dla młodych mieszkańców Dundee w wieku od 16 do 25 lat. Polega on na organizowaniu zajęć pozalekcyjnych, aby pomóc młodym ludziom rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania związane ze sztuką.

https://www.dailymail.co.uk/

 Później odbyła się oficjalna inauguracja ośrodka. Jej Królewska Wysokość wygłosiła krótkie przemówienie (postanowiłam przetłumaczyć całość):
William i ja cieszymy się, że mogliśmy ponownie zawitać do Dundee, aby świętować otwarcie tego wspaniałego muzeum. Dziękujemy za zaproszenie. W lutym ubiegłego roku z przyjemnością przyjęłam patronat nad Victoria & Albert Museum w Londynie. Teraz, prawie rok później, jestem podekscytowana faktem, że znajduję się w zupełnie innym i nowym V&A Museum, które zostało zbudowane nie tylko dla miasta Dundee, ale także dla całej Szkocji. W dodatku już otrzymuje międzynarodowe nagrody. W ciągu pierwszych czterech miesięcy istnienia muzeum, odwiedziło go ponad 360 tysięcy osób. To jest naprawdę niezwykłe osiągnięcie. Spacerując po tej światowej klasy przestrzeni, dowiedziałam się, że pierwsze w Szkocji muzeum poświęcone wzornictwu inspiruje następne pokolenia, oferując dla nich zajęcia. Jestem pod wrażeniem zapierającej dech w piersiach architektury jak i designu, który mogliśmy podziwiać na wystawie.
https://www.dailymail.co.uk


Ale przede wszystkim jestem poruszona pasją ludzi, którzy tu pracują oraz poświęceniem tych, którzy pomogli uczynić ten ważny projekt sukcesem. Uważam, że powinniśmy cieszyć się, że istnieją również inne galerie, muzea, ośrodki kultury, które odgrywają ważną rolę dla społeczeństwa. Nie chodzi mi tylko o Londyn, ale i o cały kraj. Bogactwa kulturowe w Wielkiej Brytanii należą do wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii. Właśnie takie bogactwa osiągnęło Victoria & Albert Museum. Partnerzy zaangażowani w ten projekt, zarówno pochodzący z lokalnego obszaru, całej Szkocji jak i Wielkiej Brytanii, zasługują na ogromne uznanie za tą niezwykłą współpracę [...]. Mam nadzieję, że to muzeum będzie służyć jako inspiracja dla innych. Pokaże, jak wielkie rzeczy można uczynić, kiedy różne społeczności łączą się ze sobą. Kończąc swoją mowę, z przyjemnością oświadczam, iż Victoria & Albert Museum zostało oficjalnie otwarte. Życzę Wam wszystkim dalszych sukcesów w przyszłości.
https://www.dailymail.co.uk

Scottish Business Insider

Tuż po zakończeniu oficjalnego otwarcia, para książęca spotkała się z mieszkańcami. Jej Królewska Wysokość miała okazję zamienić parę słów z przedszkolakami, którzy tego dnia brali udział w warsztatach artystycznych zorganizowanych przez Victoria & Albert Museum w Dundee. W czasie rozmowy z nimi, księżna powiedziała, że książę Louis jest bardzo ruchliwy i ciężko za nim nadążyć. Następnie dodała, że pewnego dnia zabierze swoje dzieci do tego muzeum. Nie zabrakło również drobnych upominków dla trójki pociech Kate i Williama.

https://www.dailymail.co.uk

https://www.dailymail.co.uk

https://www.dailymail.co.uk

https://www.dailymail.co.uk

A to - według mnie - najbardziej uroczy moment tego dnia.

https://www.dailymail.co.uk

https://www.dailymail.co.uk

Następnym punktem programu było spotkanie z pracownikami Michelin w Dundee, której likwidacja przewidziana jest na 2020 rok. Z tego powodu ponad 850 osób straci pracę. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie firmy:
W Wielkiej Brytanii firma Michelin została założona 11 maja 1905 roku. Ponad sto lat później zaangażowała się w wiele działań: nie tylko w produkcję opon, ale także w organizowaniu szkoleń w przemyśle oponiarskim [...]. Posiadamy rozległą sieć sprzedaży wspierającą tysiące dystrybutorów opon w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii: począwszy od opon samochodowych aż po opony do samochodów ciężarowych.
https://www.dailymail.co.uk

https://www.dailymail.co.uk

Podczas spotkania z pracownikami jak i ich rodzinami, książę William powiedział: Widać, że miasto Dundee dokonało wielkich starań, żeby fabryka firmy Michelin odniosła sukces. Firma Michelin była kluczowym pracodawcą od pokoleń i pomogła utrzymać lokalną gospodarkę przez prawie 50 lat. Mam nadzieję, że wszystkim, których to dotyczy [...] znajdzie się nadzieja na lepsze jutro.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

https://twitter.com/KensingtonRoyal

Następnie udali się na spotkanie z członkami Michelin Action Group, która pracuje nad zapewnieniem nowych miejsc pracy dla lokalnej społeczności. Pierwsze spotkanie grupy wsparcia odbyło się 12 listopada 2018 roku. Jej głównymi przedstawicielami są: Steve Dunlop (dyrektor generalny Scottish Enterprise) oraz John Alexander (przewodniczący rady miasta Dundee). Pomimo potwierdzenia, że w planach jest zamknięcie fabryki w 2020 roku, Michelin zgodziła się szczegółowo przeanalizować wszelkie propozycje dotyczące przyszłości zakładu.

https://twitter.com/KensingtonRoyal

CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszczyk - Alexander McQueen
Szpilki - Tod's
Rękawiczki - Cornelia James
Torebka - Manu Atelier

https://twitter.com/VADundee

Filmiki z dzisiejszego dnia:


53 komentarze

 1. Tak sobie myślałam, że jeżeli księżna postawi na już nam znaną stylizację to wybierze tej płaszczyk w szkocką kratę. Oboje prezentują się bardzo elegancko.
  Czekam na rozwinięcie posta

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, uwielbiam ten płaszczyk :) I jak tu nie pisać o wyglądzie księżnej, jeśli często wygląda ekstra!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogła założyć coś nowego, lub inny płaszcz który miała na sobie tylko raz, bo ten już chyba kilka razy widziałam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że to trzeci raz, kiedy ma go na sobie... Ale mogę się mylić. Myślę, że to tak optymalnie. Mnie cieszy, że Kate wykorzystuje kilkakrotnie ten sam strój. A ten wyjątkowo kojarzy się z miejscem, które odwiedzili. Chociaż słyszałam, że Szkoci podobno nie lubią gdy "obcy" zakładają szkocką kratę, bo często mają na sobie tartan innego klanu niż ten, który akurat odwiedzają. Nie wiem ile w tym prawdy.

   Usuń
  2. Tak, Kate po raz trzeci oficjalnie wystąpiła w tym płaszczyku. Po raz pierwszy, w listopadzie 2012 gdy była na początku ciąży, a drugi raz w święta Bożego Narodzenia w 2013

   Usuń
  3. No właśnie miałam pisać, że płaszczyk był widziany w 2012 i grudniu 2013 roku. Myślę, że po pięciu latach z powodzeniem można powtórzyć stylizację, bez obawy, że się opatrzyła.

   Usuń
 4. Po co ma zakładać coś nowego skoro w starych ubraniach wygląda bardzo elegancko i odpowiednio do okazji

  Tak apropo zaraz by się posypały komentarze że kupuje nowe sukienki mając tyle starych zdecydujcie się ludzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokladnie. Zgadzam sie z komentarzem :)

   Usuń
  2. Zgadzam się, jeśli komuś się coś nie podoba, to zawsze znajdzie jakieś "ale". Ciągle nowe kreacje - źle, bo wydaje dużo na ubrania itp., założy coś co już miała na sobie - niedobrze, bo mogła założyć coś nowego, ubierze się ściśle według protokołu - wygląda jak "ciotka klotka". Wyluzujcie.

   Usuń
 5. Kate wygląda bardzo ładnie:-) Sama wizyta w Dundee ciekawa,tym bardziej że Księżna ma artystyczną duszę. Na instagramie jest zdjęcie,gdzie dziewczynka z tłumu gładzi Kate po włosach,bardzo uroczo to wyglądało. Księżna w kontaktach z dziećmi jest bardzo naturalna i swobodna.
  Mam jednak dwa zastrzeżenia:
  -przemówienie czytane z kartki,po tylu latach powinna bez problemu powiedzieć coś od siebie,z pamięci,
  -płaszcz w pomieszczeniu, Kate wygląda ładnie,wiem że taki był zamysł,aby okrycie wierzchnie służyło jako sukienka,jednak niezmiennie,nie tylko dziś,mnie to razi (dziś może z uwagi na krój płaszcza mniej niż zazwyczaj,ale jednak).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, ale muszę się zgodzić. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy ma zdolności oratorskie i lekkość przemawiania, ale po tylu latach i ćwiczeniach wypadałoby, żeby pojawił się chociaż niewielki progres. A Kate jak kiedyś czytała z kartki, tak i teraz czyta z kartki.

   Usuń
  2. A mnie tu płaszcz nie razi, bo to duży obiekt. Pewnie nie ma tam wysokiej temperatury oraz wszyscy zwiedzający nie zdejmują okryć.

   Usuń
  3. Podczas wizyty w Michelin Kate już nie przebywała w dużym muzeum,a w zupełnie innym miejscu i również nie zdjęła płaszcza. Tak jak wspomniałam,z uwagi na fason i fakt ukrytego zapięcia,płaszcz nie razi,bo bardzo przypomina sukienkę,ale jednak wypadałoby go zdjąć. Nawet jeśli nie w samy V&A Museum ,to już podczas spotkania ze sztabem Michelin tak. Pokazałoby to,że Kate przyszła i faktycznie chce porozmawiać na temat zamknięcia fabryki oraz jaki to będzie miało wpływ dla mieszkańców. Wiem,że tematy gospodarcze są poza obszarem zainteresowań Kate,ale pokazałaby tu "ok,jestem-porozmawiajamy o tym,musimy coś w tym temacie zadziałać". Wiem,że Księżna nie jest w tym temacie osobą decyzyjną,nie ma przygotowania,ale chodzi mi tu o wrażenie,odbiór sytuacji. Tylko tyle,lub aż tyle, w zależności od opinii.
   Nie zmienia to jednak faktu,że stylizacja sama w sobie mi się podoba.

   Usuń
  4. Wygląda ładnie, elegancko, stosownie a płaszcz widać, że jest cienki. Czepianie na siłę.

   Usuń
 6. Kate bardzo ładnie wygląda. Bardzo podoba mi się ten płaszczyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie podoba mi się ten płaszcz, jedynie torebka jest nawet ładna, Meghan dobiera o wiele lepsze płaszcze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Księżna Kate i księżna Meghan to zupełnie różne osobowości, do których pasują zupełnie różne stylizacje. Moim zdaniem Kate nie mogłaby się ubierać jak Meghan i na odwrót, bo wtedy żadna z nich nie wyglądałaby autentycznie.
   Oczywiście szanuję, że płaszcze Meghan ci się bardziej podobają ;) natomiast kompletnie nie widziałabym Kate ubranej w nie...

   Usuń
  2. Pani Kasiu w punkt. Obie Księżne mają swój styl,swoją osobowość. Pozwólmy im być sobą:-)

   Usuń
  3. No właśnie o to chodzi. Porównanie jest zbędne, bo ono powoduje najwięcej kłótni. A w związku z ostatnimi pogłoskami (prawdziwymi bądź nie) powinniśmy sobie wszyscy tutaj dać na wstrzymanie

   Usuń
  4. Tobie się nie podoba, ami podoba. Porównanie zbędne oraz wywołuje złe emocje. Zachowaj je dla siebie. To nie jest post Kate i Meghan.

   Usuń
 8. Dziewczyny widzialyscie artykuł o tym że pałac interweniuje w sprawie hejtu na księżne??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na notkę na temat tej sprawy!

   Usuń
  2. Ja widziałem,podobno grożono im śmiercią czy coś takiego.

   Usuń
  3. Meghan już kilka razy grozono śmiercią

   Usuń
  4. Nie słyszałam o tym! Jeśli faktycznie pojawi się jakieś potwierdzone info z pałacu, odniesiecie się do tego na blogu, dziewczyny? Można w sumie stworzyć bardzo dobry artykuł o tej ciemnej stronie wejścia do BRK, bo mało kto zastanawia się nad tym, że nowi członkowie mogą wręcz obawiać się o swoje życie. BRK to nie tylko klejnoty i bale, jak wiele osób myśli.

   Usuń
  5. Tak, słyszałam o tym. Podobno pracownicy Pałacu Kensington zostali zmuszeni do moderowania rasistowskich oraz seksistowskich komentarzy skierowanych do księżnej Kate i księżnej Meghan. Dzieje się tak zarówno na Twitterze jak i na Instagramie. Mówi się, że takich wyzwisk jest aż setki tysięcy. Na Daily Mail można zobaczyć screeny niektórych komentarzy.

   Usuń
  6. Rasistowskie to mysle do Megan. Ona wzbudza w ludziach zle emocje.

   Usuń
  7. No niestety, to są skutki działania tabloidów, które żyją z sensacji. Spektakularne wkroczenie Meghan do rodziny królewskiej przyćmiło postać Kate. Więc zaczęto produkować sensacje o ich "konflikcie". Społeczeństwo podzieliło się na dwa obozy, które zaczynają prowadzić coraz ostrzejszą walkę. Co ciekawe, panie mieszkają oddzielnie, każda ma swoje obowiązki i spotykają się bardzo rzadko, w oficjalnych sytuacjach.
   A tabloidy żyją z wymyślania coraz nowszych sensacji.
   Gorzej, że brytyjskie tabloidy już przystopowały, natomiast polskie brukowce wręcz prześcigają się w wymyślaniu bzdur. A polskie forum - niestety, to żałosny obraz poziomu naszego społeczeństwa...

   Usuń
  8. Daily Mail też prowadzi forum na którym można przeczytać wiele niewybrednych komentarzy pod adresem rodziny królewskiej.
   Co ciekawe, wielu autorów jest spoza UK i wie lepiej i więcej o BRK niż sama rodzina. Dokładnie jak u nas, gdzie nagle wszyscy stali się "specjalistami" od królewskich obowiązków i etykiety.

   Usuń
  9. do 15:45 - najwięcej rasistowskich komentarzy jest na polskich forach, najmniej od Brytyjczyków. Oni już dawno się przyzwyczaili, że ich kraj jest wielokolorowy.

   Usuń
 9. Dobrze połączyli spotkania-artystyczne dla Kate i przemysłowe dla Williama.
  Ten płaszczyk jest jednym z najładniejszych w szafie Kate o wdzięcznym kroju i przywołuje miłe wspomnienia-nosiła go na kilka dni przed ogłoszeniem pierwszej ciąży, a potem podczas Bożego Narodzenia.Kolor zieleni ładnie uwypukliła torebka.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wyglada pięknie, chciałabym mieć taki płaszcz!

  OdpowiedzUsuń
 11. a ja mam wrażenie, że Kate zaokrągliła się na twarzy. wygląda bardzo korzystnie niż np na jesieni kiedy była strasznie chuda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daily Mail to brukowiec, pisze też że Meghan udaje ciążę. Błagam... Nie sugerujcie się takimi wątpliwymi "źródłami", bo większość tych - o zgrozo - "faktów" to wymysły samych dziennikarzy tam pracujących.

   Usuń
  2. Nie rozumiem tych wszystkich komentarzy jakoby Kate "zaokrągliła się", ciekawe gdzie... Ona jest chuda jak była

   Usuń
 12. Pięknie. Z zieloną torebką jeszcze ładniej. Mam wrażenie że odświeżyła kolor włosów, ale może to też być kwestia oświetlenia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Dobra myśl Katarzyny 😊

  OdpowiedzUsuń
 14. Kate zaczęła dobierać ciekawe torebki ostatnio zdecydowanie na plus. Zawsze miała sztampowe kopertówki niby nowe a każda wyglądała tak samo co zawsze uważałam, za niepotrzebne rozdawanie pieniędzy. Natomiast co nigdy mi nie pasuje w stylizacja Kate, co uważam za mało eleganckie to niedostosowanie ubrania księżnej do pory roku czy pogody. Np te zamszowe człenka w taka pogodę wyglądając niechlujnie są ubrudzone oczywiście w takiej pogodzie to nie trudne. Ale powinna wybrać albo klasyczne botki, lub kozaki są przecież fasony botków które są niskie dopasowane do nogi i można je łączyć z placzczami rozkloszowanymi czy sukniami. Takie jest moje zdanie elegancka kobieta potrafi dostosować swoj strój do pory roku i cała w tym sztuka żeby wyglądać elegancko i odpowiednio.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Księżne chyba bardzo rzadko faktycznie dopasowują strój do pogody i aury. Rzadko widuje się je w kozakach. Meghan podczas wczorajszego wyjścia miała gołe nogi. Może po prostu i tak większość czasu spędzają w samochodzie z ogrzewaniem i w pomieszczeniach, więc wygodniej im przywdziać coś cieńszego niż potem rozbierać się z kolejnych warstw.

   Usuń
 15. Czarne czółenka na grubym obcasie do tego czarne grube rajstopy są nie odpowiednie zima? A czy gole nogi i byty z wycietymi bokami Mehgan są odpowiednie w styczniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokladnie. Megam dzis ubrana jak by byl czerwiec...

   Usuń
  2. Ale tu nie ma Meghan, tylko Kate wiec skomentowałam Kate. Obie Panie są osobnym osobami dlatego tam, gdzie jest Meghan komentuje ją a tam gdzie Kate pisze o niej. Nie porównuje tych dwóch Pań bo nie ma to sensu każda jest inna zreszta nigdy nie powinno się przyrównywać kogoś do kogoś innego. O rajstopach nie pisałam, że są nie odpowiednie to jest nadinpretacja lub brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Człenka oczywywiscie, że nie są odpwowiesnim obówiem na zimowe wyjścia, gdy wiemy że dłuższa chwile będzie chodzić na zewnątrz.

   Usuń
  3. Tam nie ma mrozu :)

   Usuń
  4. To już nawet nie chodzi o mróz, ale te zamszowe buty są po prostu brudne wiec ja się zgadzam z przedmowczyniom, która uważa że to nie są buty dostosowane do tej pogody. Zobaczcie sobie w Angielskiej prasie zbliżenia na jej buty.

   Usuń
 16. Księżna Kate wygląda super! Nie pamiętam, żeby kiedyś nosiła ten płaszcz? Podobny, dwurzędowy, ze złotymi guzikami, ale ten....Natomiast jestem zachwycona, że odwiedzili Dundee! Niedawno tam byłam, na lokalnym uniwersytecie.To miejscowość nadmorska, więc klimat dość łagodny i ubiór księżnej jak zwykle dostosowany do miejsca i sytuacji. Na tym polega elegancja.

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy wiadomo coś na temat jakichkolwiek zaplanowanych wyjść Kate i Williama? Księstwo Sussex mają w planach bardzo wiele inicjatyw w najbliższym czasie - u Cambridge'ów pusto. Pomijam już nawet kwestię ciąży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kate ma chyba póki co na 13 lutego solowe i jedno z William na BAFTA. Nie jestem pewana niestety czy coś jeszcze

   Usuń
  2. Przed chwilką ogłoszono wyjście Kate 5 lutego do 2 miejsc.

   Usuń
  3. 5 lutego tez ma juz zaplanowane wyjscie

   Usuń
 18. Stylizacja jak najbardziej na plus. Natomiast ogromnym minusem, według mnie, jest (jak ktoś słusznie zauważył) czytanie przez księżną z kartki... Przez osiem lat bycia osobą publiczną mogłaby posiąść sztukę powiedzenia paru zdań z głowy. To jest po prostu śmieszne, gdyż wystąpienie (przemówienie) Kate nie trwało nie wiadomo ile i nie było zapisane na nie wiadomo ilu stronach, lecz było to zaledwie kilka zdań, które, chociażby dla szacunku odwiedzanego miejsca i słuchaczy, mogłaby powiedzieć z głowy...

  OdpowiedzUsuń
 19. Willowi jakby włosy odrastały...

  OdpowiedzUsuń