Jakie tytuły będą nosić William i Kate, gdy książę Karol zostanie królem?

środa, 22 sierpnia 2018

Dla niektórych wydaje się to pewnie sprawa oczywista, że książę William odziedziczy tytuł po ojcu. Niestety nie jest to takie proste! Najprawdopodobniej małżeństwo, gdy książę Karol zasiądzie na tronie otrzyma inny tytuł!


Dziedziczność tytułu

Tytuł "Księcia Walii" nie jest dziedziczny! Może go otrzymać tylko bezpośredni następca tronu od koronowanego władcy. Tutaj sprawa się komplikuje, ponieważ od zostania królem/królową, do uroczystości koronacyjnej najczęściej potrzeba sporo czasu. Po śmierci króla Jerzego VI, aż do koronacji królowej Elżbiety II minął ponad rok! Ważnym aspektem jest także mianowanie na Księcia Walii - wtedy odbywa się huczna uroczystość i zaprzysiężenie. Książę Karol, otrzymał ten tytuł dopiero w wieku 19 lat.


Zatem jaki tytuł po objęciu tronu przez Karola otrzymają William, Catherine i ich dzieci?

Najprawdopodobniej będą księciem i księżną Kornwalii w Anglii oraz księciem i księżną Rothesay w Szkocji. Ich dzieci także odziedziczą te tytuły.


Co z ich aktualnym tytułem?

Ciekawostką jest jednak fakt, że tytuł "Cambridge" nie zostanie im odebrany! Wtedy najprawdopodobniej będą tytułowani jako "książę i księżna Kornwalii i Cambridge".

Oczywiście to będzie tytuł tymczasowy, po oficjalnej koronacji zostanie zaplanowane zaprzysiężenie księcia Williama, jako księcia Walii. To bardzo ważne przedsięwzięcie w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej. Także jego żona jak i dzieci przejmą ten tytuł.


Dwie księżne Kornwalii?

Aktualnie tytuł księżnej Kornwalii nosi księżna Camilla, ponieważ nie chciała przyjąć tytułu księżnej Walii, aby nie powodować dodatkowego zamieszania - Brytyjczycy sądzą, że jedyną księżną Walii była Diana i byłoby to nie fair, gdyby Camilla była tak tytułowana.
Oficjalnie wiadomo, że Camilla przed ślubem obiecała królowej, że gdy jej mąż, książę Karol wstąpi na tron, ta nie przyjmie tytułu "Królowej Małżonki".
Niedawno jednak pojawiły się pewne spekulacje, że nie stworzono żadnego dokumentu z tym wątkiem i księżna jednak przejmie ten tytuł - Brytyjczycy nadal nie są temu przychylni.
Nie może jednak być dwóch księżnych Kornwalii! Jeśli jednak Camilla nie przejmie tytułu "Królowej Małżonki", to bądź co bądź, otrzyma automatycznie tytuł "Księżnej Małżonki" - stopień niższy.

30 komentarzy

 1. Bardzo ciekawa notatka

  OdpowiedzUsuń
 2. No ciekawe bardzo bo zawsze myślałam że będą od razu Księciem i Księżna Walii. Całe życie w błędzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. I tak czy tak Camilla nigdy nie byłaby Królową,bo nie pochodzi z rodziny królewskiej i nie znajduje się w linii sukcesyjnej.Żona króla jest Królową Małżonką (Queen Consort ),czyli w skrócie królową.To samo dotyczy Kate.

  OdpowiedzUsuń
 4. No dobra, a ja nadal zastanawiam się jaki tytuł otrzyma Kate po tym, jak William zostanie królem? Zostanie w końcu królową czy królową małżonką?

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmmm sprawe Camillii i jej tytułu omawiano jiz na krolewskich forach, i nie tylko tam, wielokrotnie.
  Nigdy nie bylo mowy, zeby przyjela tytuł Królowej Wielkiej Brytanii
  Czy wogole kiedykolwiek jakakolwiek zona monarchy taki tytul nosila??
  Była mowa, ze Karol i Camilla opowiedzieli się przed slubem, ze (ponoc) Camilla po wstapieniu na tron Karola NIE przyjmie tytułu Królowej Małżonki tylko Księżnej Małżonki.
  Acz własnie coraz czesciej slychac, ze nic takiego nie było deklarowane.
  Ba! coraz czesciej sie slyszy, ze swoja praca na tyle zaskarbila sobie przychylnosc "ludu", ze tenze lud nie widzi problemu, by camilla zostala krolowa malzonka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziewczyny, a gdyby tron po królowej przejął od razu William (możliwy jest w ogóle taki przeskok? Karol musiałby najpierw abdykować, czy wystarczyłaby jakaś specjalna dyrektywa królowej?), to sprawa wyglądałaby podobnie? Chyba darowanoby im te przejściowe tytuły?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wtedy William nigdy nie dostałby tytułu księcia Walii, który jest przypisany jako tytuł następcy tronu. Po jego zaprzysiężeniu (Williama) księciem Walii zostałby George.

   Usuń
  2. Karol się nie zrzeknie, bo za długo czeka.

   Usuń
 7. A ja mysle,ze poprostu trzeba czekac I tyle..zadna z tych informacji widac nie daje nam 100 procent ze akurat tak bedzie.Przyjdzie czas..wszystko sie wyjasni

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale super notka! Nie wiem jednak czy dobrze rozumiem-tytuł księcia i księżnej Kornwalii,William i Kate nosiliby tylko w czasie od śmierci królowej do koronacji Karola,a potem ten tytuł wraz z tytułem k. i k.Cambridge byłby już wolny?
  Niby wszystko jasne,a tak naprawdę to temat rzeka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałaś, tytuł Kornwalii i Cambridge będą nosić od śmierci królowej aż do zaprzysiężenia na księcia Walii. Następnie te tytuły będą wolne.

   Usuń
  2. Po objęciu tronu przez Karola, William zostanie automatycznie księciem Kornwalii, a księciem Walii dopiero po nadaniu tytułu przez króla. Tytuł księcia Kornwalii będzie nosił aż do śmierci Karola, a nie do zaprzysiężenia na księcia Walii.

   Usuń
  3. Tytuł księcia Kornwalii jest przypisany do najstarszego syna panującego monarchy, więc wydaje mi się, że William nie straciłby tytułu księcia Kornwalii, tylko po zaprzysiężeniu Karola zostałby księciem Walii, Kornwalii i Rothesay (tytuły, które są przypisane do stanowiska następcy tronu Wielkiej Brytanii i najstarszego syna monarchy), chyba, że Karol jako król zdecydowałby inaczej. Chyba, że się mylę?

   Usuń
 9. Nie rozumiem zupełnie dlaczego w ogóle zmienia się im (Kate i Williamowi) tytuł, oczywiście jego ojciec zostanie królem ale inny, kolejny lub nowy członek rodziny królewskiej powinien przejąć "wolny" tytuł. Przecież książę Walii nie jest wyżej niż Cambridge czy też Konwalii, one są tytułami równoległymi, więc po co je zmieniać? Pierwszym "wolnym" spadkobiercą bez "tytułu ziemskiego" w kolejce jest George. William po ożenieniu się z Kate otrzymał tytuł Cambridge i tak powinno zostać aż do jego koronacji, a po dziadku "wolny" tytuł powinien dostać moim zdaniem George. Zupełnie nie znam i nigdzie nie mogę doczytać jaka jest procedura sukcesji tytułów, ani powód ich odbierania i nadawania nowych przy zmianie kolejki do tronu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W BRK jest tradycja, że każdy bezpośredni następca tronu otrzymuje tytuł księcia Walii i wbrew pozorom, tytuł ten jest wyższy od pozostałych

   Usuń
 10. Według mnie tytuł księżnej Walii nie powinien być już używany.Stanowi pewną pamiątkę po księżnej Dianie i tak już powinno zostać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dlaczego nie bylo notki z okazji urodzin bloga?

  OdpowiedzUsuń
 12. A więc już odliczanie dni życia królowej...

  OdpowiedzUsuń
 13. A więc odliczacie dni życia królowej..

  OdpowiedzUsuń
 14. Po co im te tytuły przejściowe, nie mogą zostać Cambridge? Tak jak rozumiem tytuł księcia Walii, ale czy nie mogą te kilka miesięcy (od śmierci do koronacji) pobyć nadal Cambridge, a potem Walii? I dlaczego akurat Kornwalii?

  OdpowiedzUsuń
 15. Aaa nie wiedziałam, ciekawe dlaczego tyt. księcia Walii jest wyżej traktowany od innych tytułów hmmm, musze zajrzeć do historii... Ale to już nieco rozjaśnia dlaczego te tytuły tak się zmieniają. Czy królowa w takim razie też miala tyt. księżnej Walii przed wstąpieniem na tron? A jej ojciec skoro nie był pierwszy do tronu, to po śmierci ich ojca a dziadka Elżbiety, w trakcie przygotowan starszego brata do koronacji, ktora ostatecznie nie doszla do skutku, też nosił dwa tytuły, w tym tyt. ksiacua Walii? Bo gdyby Edward przed koronacja mial juz żonę i dzieci to jak rozumiem nie mialby 2 tyt. Ale skoro nie mial potomkow to brat był drugi w kolejce... wiec byl przez chwile tez ksieciem Walii? Ehhh ale to skomplikowane hihihi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł księcia Walii zawsze jest przypisany do następcy tronu, więc trudno się dziwić, że w pewien sposób jest tytułem wyższym.
   Królowa nie miała tytułu księżnej Walii, bo to tytuł żony księcia Walii a nie następczyni tronu, dlatego jej ojciec, król Jerzy VI, nie nadał jej tego tytułu.
   Tytuł księcia Walii nie jest przyznawany automatycznie. Przyznaje go monarcha i może być przyznany nawet po kilku latach - jak było w przypadku księcia Karola. Król Jerzy VI nigdy nie nosił tytułu księcia Walii, Edward go na niego nie mianował, bo nie był koronowany.

   Usuń
 16. A dlaczego nie może być książę/księżna tylko zawsze musi być nazwa np. Walii, Cambridge?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wtedy nie byłoby wiadomo o kim mowa, bo byłoby kilka księżnych i książąt

   Usuń
 17. A pytanie z innej beczki ktoś wysyłał list dla Meghan z okazji urodzin i dla Georga i bzy doszły do was odpowiedzi jeśli wgl doszły

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysyłałam, nie dostałam odpowiedzi jeszcze na żaden. W tym toku pewnie długo trzeba będzie czekać na odpowiedz od Meg, bo teraz wysyp jej fanek, wiec pewnie miliony tych kartek dostała

   Usuń
 18. Zuzia, a czy po wstąpieniu Karola na tron tytuł Harry’ego się zmieni?

  OdpowiedzUsuń
 19. Fantаstiϲ ɡoods from you, man. I have undеrstаnd
  your stuff previous to and you're just too great.
  I really like ᴡhat you have acquhired here, reallʏ
  like what you're stating and the way inn which yoou
  say it. You make it enjoyable and you still take ϲarе of to keep it sensibⅼe.
  I can't waіt to read farr morе from you. This is
  really a terrific wweb ѕite.

  OdpowiedzUsuń
 20. Żeby zobaczyć jak ważny i wyjątkowy jest tytuł księcia Walii wystarczy obejrzeć film kiedy królowa koronowała Karola na księcia Walii.
  https://www.youtube.com/watch?v=izbupaGWoNA
  Ciekawe jak będzie wyglądać nadanie tego tytułu Williamowi.

  OdpowiedzUsuń
 21. Książe Karol nie zostanie królem. To tyle w temacie...

  OdpowiedzUsuń