Karol, William i Harry we Francji + więcej

niedziela, 9 kwietnia 2017

Dziś książę William w towarzystwie młodszego brata i ojca udał się do Francji, aby uczestniczyć w obchodach 100. rocznicy bitwy pod Vimy Ridge (1917 rok) stoczoną między Kanadyjczykami (wspieranymi przez dywizję brytyjską) a Niemcami.


Cała trójka przybyła na miejsce około godziny 16:00. Vimy Ridge znajduje się na równinie Douai w regionie Nord i Pas de Calais. 


Silnie obsadzone przez siły niemieckie wzgórze po nieudanych atakach wojsk francuskich i brytyjskich zdobyte zostało dopiero przez Korpus Kanadyjski w sile czterech dywizji.

Bitwa, jest uznawana za najbardziej przełomową bitwę w historii Kanady. 
Dzięki niej Kanada uniezależniła się od Korony brytyjskiej. 


Dzisiejsze wydarzenie honoruje dziesiątki tysięcy Kanadyjczyków, którzy walczyli tracąc swoje życie podczas I wojny światowej. Na początku członkowie BRK mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat historii tej wojny zwiedzając okopy.


Następnie miała miejsce oficjalna ceremonia upamiętnienia żołnierzy poległych podczas bitwy o wzgórze Vimy. Odśpiewano hymn brytyjski, francuski i kanadyjski. Również na tym wydarzeniu były obecni najwyższe głowy Kanady - premier Justin Trudeau z żoną Sophie i synem Xavierem oraz gubernator generalny, David Lloyd Johnston z żoną Nancy. 


Na tym wydarzeniu również nie mogło zabraknąć prezydenta Francji, Francoise'a Hollande'a. W czasie ceremonii, książęta oddali cześć kanadyjskim żołnierzom.Po zakończonych uroczystościach, książęta mieli okazję porozmawiać ze zgromadzonym tłumem. 
*************************************************************

Również pojawiła się informacja o tym, że książę William i książę Harry postanowili stworzyć dwa filmy dokumentalne na temat ich matki księżnej Diany, która zginęła tragicznie 20 lat temu. Z okazji okrągłej rocznicy, w lipcu ma prawdopodobnie zostać wydany dokument na temat działalności charytatywnej Diany oraz wielkich osiągnięć a w sierpniu - na temat wspomnień i reakcji z dnia tragicznego wydarzenia. W filmie spodziewane są także wypowiedzi samych książąt, jak i bliskich osób zmarłej księżnej.
3 komentarze

 1. Ponowna okazja do spotkania z premierem Kanady i prezydentem Francji.
  Pięknie,że Karol z synami uczestniczył w wydarzeniu,a potem jeszcze spotkali się z ludźmi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę się już doczekać filmów o Dianie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Premier Kanady jets bardzo przystojny ;)
  Fajnie, że książęta kultywują pamięc o Dianie i o jej dokonaniach :)

  OdpowiedzUsuń