The Earthshot Prize 2021 - podsumowanie

poniedziałek, 18 października 2021

 Za nami wyjątkowy wieczór, szczególny dla księcia Williama jako współorganizatora tego wydarzenia! 17 października, o godzinie 20:00 brytyjskiego czasu, rozpoczęła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród na rzecz środowiska - The Earthshot Prize. Spośród 15 finalistów, wyłoniono zwycięzców z każdych 5 kategorii, które dotyczyły różnych form naprawy planety. Po więcej szczegółów zapraszam do dalszej części posta!

twitter.com/KensingtonRoyal

Pierwsi goście zaczęli przybywać na miejsce już po godzinie 18:00. Do Alexandra Palace zawitali prowadzący, Dermot O'Leary oraz Clara Amfo. Nie zabrakło również znanych brytyjskich osób takich jak: Sir David Attenborough, aktorka Emma Thompson, aktorka Emma Watson, aktor David Oyelowo, piłkarz Mohamed Salah oraz piłkarz Dani Alves (reprezentujący The Earthshot Prize Council, który wybrał tegorocznych zwycięzców). Wszyscy mieli okazję zapozować do zdjęć i przejść się po... zielonym dywanie.

Embed from Getty Images

Para książęca zjawiła się jako ostatnia. Jak podał do informacji Robert Jobson (brytyjski dziennikarz, autor i prezenter), Kate i William przyjechali elektrycznym samochodem marki Audi. Ponadto Jego Królewska Wysokość postanowił zainstalować specjalne ładowarki dla samochodów z silnikiem elektrycznym. Celem tego są jego działania na rzecz środowiska, polegające na m.in wyeliminowaniu środków transportu produkujących szkodliwe spaliny, które następnie przedostają się do atmosfery, co skutkuje zanieczyszczeniem powietrza. 

Embed from Getty Images

The Earthshot Prize rozpoczęło się od występu brytyjskiego zespołu muzycznego - Coldplay. Wykonali utwór ,,My Universe'' w ogrodach należących do Alexandra Palace. Co ciekawe, za oświetlenie odpowiadało... 60 rowerzystów! To dzięki nim wyprodukowano energię elektryczną niezbędną do przeprowadzenia krótkiego koncertu Chrisa Martina, Johny'ego Bucklanda, Guya Berrymana oraz Willa Championa jak i całej ceremonii wręczenia nagród. 

twitter.com/EarthshotPrize

Następnie zaprezentowany został filmik nakręcony przez księcia Williama na London Eye. W jednej z kapsuł, Jego Królewska Wysokość przedstawił najważniejsze wydarzenia, które odbyły się na świecie w ciągu 10 lat (reakcja na krótką wzmiankę ze swojego ślubu - bezcenna). Oprócz tych radosnych wydarzeń, zaprezentował też te mniej optymistyczne - mianowicie powodzie, pożary lasów czy zanieczyszczenia powietrza. W swoim krótkim przemówieniu powiedział, że czas ucieka, a to już najwyższy czas, żeby zmienić swoje nawyki i zacząć świadomie i odpowiedzialnie naprawiać naszą planetę i zrobić wszystko, żeby wszystkie zagrożenia dla Ziemi wyeliminować.

Discovery Facebook

Książę William również wyznał:

Żyjemy w najbardziej znaczącym czasie w historii ludzkości... Działania, które wybierzemy lub których się podejmiemy w ciągu najbliższych 10 lat, zdeterminują los planety na następne tysiąc lat. 10 lat to nie wydaje się dużo, ale ludzkość już teraz posiada wybitne osiągnięcia w rozwiązywaniu tego, co nierozwiązywalne. Wiele odpowiedzi już jest... ale potrzebujemy wszystkich - ze wszystkich części społeczeństwa - aby podnieść swoje ambicje i zjednoczyć się w naprawie naszej planety.

Cały filmik możecie zobaczyć poniżej:

Kolejnym punktem było krótkie przemówienie znanego brytyjskiego przyrodnika, Sir'a Davida Attenborough. Podczas swojego 3-minutowego występu, powiedział m.in:

Wszyscy nasi finaliści dają nam nadzieję, która, jak nam się mówi, umiera ostatnia. Ale to nie trwa wiecznie. Musimy to zrobić teraz. Wierzę w to, że możemy to zrobić.

Embed from Getty Images

Filmik z przemówienia znajduje się poniżej:

Pierwsza kategoria The Earthshot Prize dotyczyła Poprawy Jakości Oceanów. Zwycięzcą tej kategorii została Coral Vita. Jest to obiekt, w którym hodowane są koralowce na lądzie; ich celem jest danie nowego życia umierającym ekosystemom poprzez wprowadzenie ich na teren oceanu. Ta działalność, stworzona przez Sama Teichera oraz Gatora Halperna, daje nowe życie nie tylko oceanom, ale także gospodarkom przybrzeżnym. Dzięki zastosowaniu specjalnych maszyn, koralowce są w stanie urosnąć nawet 50 razy szybciej niż dzieje się to w sposób naturalny. Zwycięzców ogłosił Mohamed Salah.

Embed from Getty Images

Po ogłoszeniu pierwszych wyróżnień, przyszedł czas na występ Yemi Alade (zaśpiewała piosenkę ,,Rain'') oraz KSI (wykonał utwór ,,Holiday'').

Embed from Getty Images

Drugą kategorią była Naprawa Naszego Klimatu. Zwycięzcą zostało AEM Electrolyser. Jest to nowoczesne urządzenie, które zamienia odnawialną energię elektryczną w bezmisyjny gaz wodorowy. Z niego mogą być napędzane samochody i samoloty, a także może zasilać przemysł i ogrzewać domy. Nagrodę zaprezentowała Emma Watson.

Embed from Getty Images

Trzecia kategoria dotyczyła Oczyszczania Powietrza. David Oyelowo ogłosił, że nagrodę otrzymuje Takachar. Jest to przedsiębiorstwo społeczne, założone przez Vidyuta Mohana. W nim opracowano tanie, przenośne technologie, które zostaną zastosowane w ciągnikach. Polegają one na przekształceniu resztek pożniwnych w nadające się do sprzedaży bioprodukty, takie jak paliwo czy nawóz.

Embed from Getty Images

Na scenie The Earthshot Prize wystąpił również Ed Sheeran ze swoim utworem ,,Visiting Hours''.

Embed from Getty Images

Czwartą kategorią było Budowanie Świata bez Odpadów (nagrodę zaprezentowała Emma Thompson). Wyróżnienie otrzymało miasto Mediolan, w którym znajdują się centra odpadów żywnościowych. Zostały stworzone w celu zmniejszenia resztek jedzenia o połowę do 2030 roku. Żywność ta dostarczana jest z supermarketów czy stołówek firmowych, przez centra, do organizacji pozarządowych, które rozdają ją najbardziej potrzebującym mieszkańcom.

Embed from Getty Images

Tymczasem za kulisami... ;)

Embed from Getty Images

Piątą jak i ostatnią kategorią była Ochrona i Rewitalizacja Przyrody. Nagrodę dla Republiki Kostaryki ogłosiła księżna Cambridge. W tym państwie podjęto działania w sprawie wylesienia lasów. Zarówno mieszkańcy jak i samo Ministerstwo Środowiska zaangażowali się w akcję sadzenia drzew, ochrony lasów oraz przywrócenia ekosystemów. Dzięki podjętym przez nich działaniom, objętość lasów podwoiła się, co spowodowało, że zyski z gospodarki wzrosły do 4 miliardów dolarów.

Embed from Getty Images

Jak powiedziała księżna Cambridge w swoim krótkim przemówieniu:

Natura jest niezbędna dla nas wszystkich. Kwitnący kwiat przyrody reguluje nasz klimat, pielęgnuje nasze zdrowie fizyczne i psychiczne oraz pomaga wyżywić nasze rodziny. Zbyt długo zaniedbywaliśmy nasze dzikie przestrzenie, a teraz mamy do czynienia z wieloma punktami krytycznymi. Jeśli nie zaczniemy działać teraz, trwale zdestabilizujemy naszą planetę i ograbimy nasze dzieci z przyszłości, na którą zasługują. Nasi finaliści The Earthshot pokazują nam jednak, że do 2030 roku po raz pierwszy od wieków świat przyrody urośnie, a nie skurczy się.

Tak wyglądała reakcja wszystkich zwycięzców na otrzymanie nagrody:

Tegoroczna nagroda została zainspirowana kultową fotografią ,,Earthrise'', która została wykonana przez Williama Andersa - astronauty znajdującego się na pokładzie Apollo 8 w 1968 roku. Jak podał do informacji The Earthshot Prize, ta nagroda ma symbolizować ,,piękno i kruchość'' naszej planety. Ponadto każdy, kto otrzymał tę nagrodę, uzyskał również wsparcie finansowe w postaci 1 miliona funtów, które zostaną przeznaczone na realizację swoich projektów.

Później miało miejsce krótkie wystąpienie księcia Cambridge. W swoim przemówieniu powiedział:

Chcę powiedzieć coś do wszystkich młodych ludzi, którzy oglądają dzisiejsze wydarzenie. Zbyt długo nie robiliśmy wystarczająco dużo, aby chronić planetę dla Waszej przyszłości. Ale Earthshot jest dla Was. Przez następne dziesięć lat będziemy działać. Znajdziemy rozwiązania, które naprawią naszą planetę.

Ponadto ogłosił, że następna edycja The Earthshot Prize odbędzie się w Stanach Zjednoczonych. Kto wie - może to mała zapowiedź zbliżającego się Royal Tour rodzinki z Cambridge? ;)

Embed from Getty Images

Filmik z przemówienia:

Tegoroczne The Earthshot Prize zakończyło się występem Shawna Mendesa i jego utworu ,,Wonder''...

Embed from Getty Images

...oraz krótkiego filmiku z udziałem najważniejszych osób ze świata polityki, show-biznesu oraz członków The Earthshot Prize Council.

Po zakończeniu ceremonii wręczenia nagród, Ich Królewskie Wysokości połączyli się online ze wszystkimi zwycięzcami oraz porozmawiali o ich wrażeniach i emocjach, które pojawiły się, gdy ich nazwiska zostały wyczytane.

Embed from Getty Images

Nie zabrakło również spotkań z zaproszonymi gośćmi obecnymi na tym wydarzeniu w Alexandra Palace.

Embed from Getty Images

Księżna Kate również zapozowała do zdjęcia z założycielem Global Optimism, Tomem Rivett-Carnackiem oraz Christianą Figueres - dyplomatką z Kostaryki, członkinią The Earthshot Prize Council.

A tak Kate i William prezentowali się na trybunach:

Embed from Getty Images

CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Suknia - Alexander McQueen (po raz pierwszy miała ją na sobie 10 lat temu podczas gali BAFTA w Los Angeles)

Kolczyki - Kiki McDonough

Szpilki - Oscar de la Renta

Embed from Getty Images

Jeśli ktoś nie obejrzał wczorajszej gali, a chciałby to zrobić, możecie ją obejrzeć poniżej:

Na koniec zostawiam Was z filmikami z przyjazdu pary książęcej do Alexandra Palace oraz spotkaniem z zaproszonymi gośćmi:3 komentarze

  1. To jest jedna z najlepszych stylizacji Kate. Fryzura i makijaż również strzał w dziesiątkę! Oby więcej takich stylizacji ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobrze wykonane podsumowanie! A co do kreacji Kate - lepiej prezentowała się w niej teraz niż 10 lat temu. Może na to wpływ również miał makijaż i fryzura. Tak czy owak, stylizacja na plus

    OdpowiedzUsuń
  3. Każdy praktycznie zachwyca się Kate, a ja najbardziej jestem zachwycona Williamem. Stworzył niezwykle ważne wydarzenie, które, zapewne dzięki jego pozycji, ma szansę przetrwać wiele lat i również wpłynie za dużą liczbę ludzi, który interesują się działaniami rodziny królewskiej. Można śmiało stwierdzić, że to jest jeden z największych projektów księcia Williama, które ma szansę osiągnąć duży sukces. Jestem zachwycona jego działalnością!

    OdpowiedzUsuń