Światowy Dzień Ziemi 2021 - Give the Earth a Shot

czwartek, 22 kwietnia 2021

Dnia 22.04. obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Kate i William wielokrotnie udowadniali, że ochrona środowiska jest dla nich bardzo ważna, dlatego dzisiaj na stronie The Earthshot Prize, które jest częścią fundacji książęcej pary, pojawił się list otwarty członków, skierowany do ludzi.

"W ten Dzień Ziemi wzywamy świat, aby zjednoczył się i "dał Ziemi strzał" (Give the Earth a Shot)." 

"W ten Dzień Ziemi świat znajduje się w samym środku największego zagrożenia zdrowotnego od ponad wieku. Prawie trzy miliony ludzi umarło. Życie się zatrzymało, stracono pracę, wstrzymano edukację.

Ale ludzkość staje na wysokości zadania. Wszędzie ludzie nosili maseczki, zostawali w domu i składali ofiary dla większego dobra. Szczepionki dostępne są już po roku, to zarówno triumf nauki, jak i zwycięstwo współpracy.

Przed nami długa droga. Nikt z nas nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni. Ale nauczyliśmy się, co to znaczy działać razem w obliczu prawdziwie globalnego kryzysu.

Lekcje te odnoszą się nie tylko do pandemii, ale do najpilniejszego wyzwania w historii ludzkości: zatrzymania zagrożenia klimatycznego. Jeśli nie podejmiemy działań w tej dekadzie, szkody wyrządzone naszej planecie będą nieodwracalne i dotkną nie tylko tych z nas, którzy żyją obecnie, ale zagrażają przyszłości pokoleń.

Dlatego wspieramy Earthshot Prize, globalną inicjatywę mającą na celu odkrywanie i wdrażanie na dużą skalę rozwiązań największych światowych problemów środowiskowych.

Zainspirowani „Moonshot” prezydenta Kennedy'ego, skupiamy się na pięciu celach „Earthshot”: oceanach, zanieczyszczeniu powietrza, przyrodzie, klimacie i odpadach. Od jesieni tego roku przyznamy Nagrodę Earthshot pięciu zwycięzcom, po jednym dla każdego Earthshot, których pomysły najbardziej przyczynią się do osiągnięcia tych celów. Znajdziemy i nagrodzimy kompleksowe rozwiązania, które mogą naprawić naszą planetę, pomóc chronić osoby najbardziej narażone na zmieniający się klimat oraz stworzyć zdrowsze, czystsze i lepsze życie dla nas wszystkich. Pięciu zwycięzców każdego roku w tej przełomowej dekadzie.

Teraz jest czas. W tym Dniu Ziemi, kiedy Szczyt Przywódców Państw w sprawie Klimatu rozpoczyna odliczanie do listopadowej konferencji klimatycznej COP26 w Wielkiej Brytanii, musimy zainspirować się pomysłowością i determinacją minionego roku. Musimy zmienić nasze relacje z naszą planetą, ucząc się od tych, którzy już żyją w harmonii z naturą i uznając, że wszyscy mamy do odegrania swoją rolę. Możliwa jest lepsza przyszłość.

Kiedy ludzie na całym świecie ustawiają się w kolejkach po szczepienia, nadszedł czas, aby wykorzystać tego samego ducha wynalazczości i dać szansę również Ziemi."

Podpisali:

    Książę William, Królowa Rania Al Abdullah, Cate Blanchett, Christiana Figueres, Dani Alves, Sir David Attenborough, Hindou Oumarou Ibrahim, Indra Nooyi, Naoko Yamazaki, Dr Ngozi Okonjo-Iweala, Shakira Mebarak, Yao Ming

   

3 komentarze

 1. Ochrona środowiska jest teraz bardzo ważna, a działania ludzi są kluczowe i to zadecyduje jak będzie wyglądała Ziemia w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Szkoda, że takie informacje nie są rozpowszechniane w różnych środkach masowego przekazu, bo to naprawdę poważna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! Tylko jeszcze lepiej by było gdyby dużo osób wpływowych udzielało się w tym temacie i przede wszystkim - działali. Bo czasami ma się wrażenie, że sobie ot tak napiszą na Instagramie lub Facebooku, że ,,trzeba to robić, tamto robić'' a sami nic nie robią. Nie ukrywajmy, że w dzisiejszych czasach większość ludzi wzoruje się na nich więc może gdyby sami zaangażowali się w jakieś akcje związane ze środowiskiem np. zbieranie śmieci to być może ich sympatycy również by do tego się przyłączyli.

   Usuń
 2. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

  OdpowiedzUsuń