Księżna Kate i książę Harry na mszy z okazji ANZAC Day w Westminster Abbey

wtorek, 30 kwietnia 2019

25 kwietnia księżna Cambridge oraz książę Harry udali się do Westminster Abbey, gdzie tam odbyło się nabożeństwo upamiętniające ANZAC Day. Jest to tegoroczne święto obchodzone w Australii w Wielkiej Brytanii w czasie którego upamiętniani są żołnierze z Australii i Nowej Zelandii, którzy polegli podczas wszystkich bitew, w których brali czynny udział. Co ciekawe, ten dzień został oficjalnie ustanowiony ze względu na wielkie straty poniesione w bitwie o Gallipoli w czasie trwania I wojny światowej. 

https://twitter.com/RoyalFamily

Nabożeństwo odbyło się o godzinie 12:00 brytyjskiego czasu. Na początku Pałac Kensington wydał komunikat, że ze strony księcia Karola, tylko księżna Kate będzie obecna na tej uroczystości. Później okazało się, że do księżnej Cambridge dołączy książę Harry. I tak się stało! Księżna Cambridge oraz książę Sussex przybyli razem samochodem. Zostali ciepło powitani przez dziekana Westminsteru, Johna Halla, który przewodniczył nabożeństwu.

Mirror

Harper's Bazaar

A teraz krótkie streszczenie dotyczące bitwy o Gallipoli, która miała miejsce 25 kwietnia 1915 roku:
Ponieważ w I wojnę światową zaangażowało się Imperium Osmańskie, Winston Churchill, jako Lord of Admiralty [tłumaczy to się jako ,,Pierwszy Pan Admiralicji''] opracował plan ataku na cieśninę Dardanele [która oddziela Europę od Azji Mniejszej]. Korzystając ze statków należących do Królewskiej Marynarki Wojennej, Winston Churchill uważał, że [...] cieśniny są idealnym celem do zdobycia, aby następnie rozpocząć bezpośredni atak na Konstantynopol. Plan ten został zatwierdzony, a kilka starszych pancerników Królewskiej Marynarki Wojennej zostało wysłanych na tereny Morza Śródziemnego. Misję tę powierzono generałowi Sir'owi Ianowi Hamiltonowi oraz Śródziemnomorskim Siłom Ekspedycyjnym (ang. Mediterranean Expeditionary Force. 
Yahoo News

W bitwie wzięły udział : nowo utworzony Australijski i Nowozelandzki Korpus Wojskowy (ANZAC), 29. Dywizja, Królewska Dywizja Marynarki Wojennej oraz Francuski Korpus Ekspedycyjny. [...] Kampania Gallipoli kosztowała aliantów 187 959 zabitych i rannych, natomiast wojska tureckie straciły 161 828 żołnierzy. Zwycięstwo w bitwie o Gallipoli odniosło Imperium Osmańskie. Ta bitwa również doprowadziła do degradacji Winstona Churchilla oraz upadku rządów Herbeta Henry'ego Asquitha. Walka o Gallipoli okazała się najtrudniejszym doświadczeniem narodowym dla Australii i Nowej Zelandii, której wcześniej nie walczyły w aż tak poważnych konfliktach.
(tekst został przetłumaczony ze strony ThoughtCo)


AOL.uk

Hello Magazine

Royal Circular

Brytyjską Rodzinę Królewską również reprezentował książę Gloucester, który jest naczelnym pułkownikiem Royal Australian Army Education Corps oraz pułkownikiem Royal New Zealand Army Medical Corps. W czasie nabożeństwa odczytano fragment z Ewangelii wg. św. Jana: [...] A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł: ,,Pokój Wam! Jak ojciec mnie posłał, tak i Ja was posyłam'' [...]. Za akompaniament muzyczny był odpowiedzialny The London Maori Choir, który wykonał piosenkę How Great Thou Art.

The Crown Chronicles

https://twitter.com/RoyalFamily

https://twitter.com/RoyalFamily

Na sam koniec nabożeństwa, Kate i Harry mieli okazję porozmawiać ze zgromadzonymi gośćmi. Wśród nich byli m.in.: George Brandis (Wysoki Komisarz ds. Australii), David Evans (zastępca Wysokiego Komisarza ds. Nowej Zelandii), członkowie australijskich i nowozelandzkich sił zbrojnych oraz młodzi obywatele Australii i Nowej Zelandii.

CTV News

RegalFille

CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszczyk - Catherine Walker
Toczek - Rosie Olivia
Szpilki - Emmy London
Kopertówka - Emmy London
Biżuteria - Kiki McDonough

Vogue

A teraz najładniejsze (według mnie) fotografie tego dnia:

Harper's Bazaar

The Telegraph

A na koniec krótki filmik z uroczystości:6 komentarzy

 1. Masakra... pierwsze zdjęcia? Brak treści?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Post zostanie niedługo zaktualizowany. Ponieważ mam teraz więcej czasu, postaram się nadrobić wszystkie zaległości na blogu ;).

   Usuń
  2. Strasznie slaby i zaniedbany ten blog sie zrobil...

   Usuń
  3. Już niektóre posty zostały zaktualizowane a o 18:00 pojawi się podsumowanie wszystkich informacji, które pojawiły się w ciągu 2 tygodni ;). Postaram się, żeby blog znów wrócił do ładu i składu ;).

   Usuń
 2. Kate wygląda rewelacyjnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie ze mieli we dwójkę wyjcie widac ze bardzo sa zzyci i lubią jak w sumie rodzenstwo ...Mysle ze dobrze to pokazuje ze ich relacje nadal sa takie jak kiedyś i jak i sądze ze Kate i Megan róniez nie sa w zadnej wojnie ....Mam nadzieje ze za jakis czas zobaczymy wyście obu pan we dwie tylko czy moze potem z dziecmi...

  OdpowiedzUsuń