Co wiemy o księciu Louisie? - 1. urodziny Małego Księcia

wtorek, 23 kwietnia 2019

Dokładnie rok temu o godzinie 11:01 brytyjskiego czasu na świat przyszedł książę Louis. Od tego czasu zobaczyliśmy go dosłownie kilka razy. Z tej okazji zebrałam wszystkie informacje o Małym Księciu.


Pałac Kensington ogłosił 4 września 2017 r., że książę i księżna Cambridge spodziewają się trzeciego dziecka. Syn urodził się 23 kwietnia 2018 r. o godzinie 11:01 brytyjskiego czasu. Po raz pierwszy świat zobaczył go zaledwie 7 godzin po narodzinach, gdy Kate i William pokazali syna, wychodząc przed Lindo Wing w St Mary's Hospital.


27 kwietnia 2018 r. ogłoszono, że dziecko zostało nazwane Louis Arthur Charles. Louis wymawia się LOO-ee (/ˈluːi/).


W dniu 9 lipca 2018 r. książę Louis został ochrzczony przez arcybiskupa Canterbury w kaplicy królewskiej w pałacu św. Jakuba, wykorzystując wodę z rzeki Jordan zgodnie z tradycją. Rodzicami chrzestnymi Louisa zostali: Nicholas van Cutsem, Guy Pelly, Harry Aubrey-Fletcher, Lady Laura Meade, Hannah Gillingham Carter i Lucy Middleton. 


Strój z chrztu jest repliką stworzoną na podobieństwo oryginału wykonanego dla pierwszego dziecka królowej Victorii w 1841 r. Replika została uszyta w 2008 r. i od tego czasu służy do każdego królewskiego chrztu. 


Louis jest, od urodzenia, księciem Wielkiej Brytanii, uprawnionym do tytułu Królewskiej Wysokości. Jego pełny tytuł brzmi: „Jego Królewska Wysokość Książę Louis z Cambridge”.


Książę Louis jest piąty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, za swoim dziadkiem, ojcem i starszym rodzeństwem: księciem George'em i księżniczką Charlotte.

13 komentarzy

 1. Już wczoraj zostały wydane oficjalne zdjęcia księcia. Szkoda, że nie ma ich w tym poście.

  OdpowiedzUsuń
 2. Są już 3 nowe zdjęcia księcia Louisa zrobione przez księżną Kate!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe czy będzie nowe zdjęcie z tej okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Trudno uwierzyć,że ten słodziak ma już roczek ! Wszystkiego najlepszego mały książę: )

  OdpowiedzUsuń
 5. Zostaly opublikowane nowe oficjalne zdjęcia małego księcia , na instagramie od wczorajszego wieczora

  OdpowiedzUsuń
 6. Słodziak. Czekamy na zdjęcia 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Życzę dużo miłości!

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam! Nie rozumiem jednej kwestii: Jej Królewska Wysokość to Królowa a skoro książę to chyba powinno być Jego Książęca Wysokość a nie Królewska Wysokość chyba, że się mylę to mnie poprawcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Królowa to tak naprawdę "Jej Królewska Mość" (Her Majesty).

   Usuń
  2. Jest wszystko w porządku. Jako NIE poprawną formę uważa się właśnie "Jego Książęca Wysokość". A pełen tytuł Księcia Louisa brzmi: Jego Królewska Wysokość książę Zjednoczonego Królestwa. "Jego Książęca Wysokość" wchodziłaby w grę jeśli mielibyśmy doczynieia z Księstwem np. Monako, ale i wtedy gdy zwracamy się np. do Księcia Alberta zwracamy się TYLKO I WYŁĄCZNIE przez zwrot "Jego Najjaśniejsza Wysokość" (myślę, że w tym przypadku dzieje sie tak przez względy na kurtuazję, by nie umniejszać pozycji głowy państwa w żadnym kraju, nie zależnie czy jest to Ksiestwo czy Królestwo.) Mam nadzieję, że pomogłam. ;)

   Usuń
  3. Królowa to Jej Królewska Mosc, a książęta Ich Królewskie Wysokości

   Usuń
 9. To dziecko jest najbardziej podobne die Kate

  OdpowiedzUsuń
 10. Czyli wiemy tyle, co nic.

  OdpowiedzUsuń