20 ciekawostek na temat ślubu Karola i Diany

niedziela, 29 lipca 2018

Pamiętacie Olę z bloga Studiaparlaama.pl? Tak, to właśnie ona co jakiś czas dostarcza Wam wiedzę w postaci wpisów gościnnych o księżnej Dianie na naszym blogu :). Dzisiaj ponownie Ola przygotowała dla Was 20 ciekawostek na temat ślubu księcia Karola i lady Diany Spencer, ponieważ właśnie 37 lat temu, przyszły król Anglii i córka hrabiego Spencer stanęli na ślubnym kobiercu.


Pewnie mało która z czytelniczek bloga może pamiętać piękne lato 1981 i emocje, jakie 29 lipca ogarnęły całe Zjednoczone Królestwo. Emocje podobne do tych, które my przeżywałyśmy 19 maja 2018 roku i 29 kwietnia 2011 roku. W 1981 roku odbył się ślub Karola, księcia Walii, i lady Diany Spencer. Wszyscy wiemy, jak zakończyła się ta historia: po wielu latach nieszczęśliwego małżeństwa para rozwiodła się. Szczęście okazało się ułudą, Karol nie przestał nigdy kochać Camilli Parker - Bowles, Diana zaś miała wielu kochanków - z ostatnim z nich, Dodim Al - Fayed, zginęła w Paryżu w 1997 w wypadku samochodowym. Jednak wtedy, 29 lipca, nikt jeszcze nie wiedział, że zaczyna się koszmar: wszyscy wierzyli, że to początek szczęśliwego życia pary książęcej. Spróbujmy na chwilę zapomnieć o nieszczęśliwych losach tych dwojga i poczujmy na chwilę atmosferę sprzed 37 lat. Przedstawiam Wam dzisiaj 20 ciekawostek o ślubie Karola i Diany.

Kate Middleton will make her first journey as a member of the Royal family in the same carriage that Diana, Princess of Wales, travelled in on her wedding day.
źródło
1. Ślub Karola i Diany odbył się w środę. Dzień ten ogłoszony był w Wielkie Brytanii świętem narodowym.

Znalezione obrazy dla zapytania princess diana wedding
źródło

2. Ślub odbył się w Katedrze Świętego Pawła w Londynie, a nie jak wiele królewskich ślubów - w tym ślub Kate i Williama 30 lat później - w Opactwie Westminsterskim. Nie do końca jasne jest, dlaczego właśnie tam, przypuszczalnie jednak dlatego, że ta katedra jest po prostu większa.

Znalezione obrazy dla zapytania princess diana wedding
źródło

3. Po raz pierwszy od 300 lat następca tronu poślubił Angielkę.

Podobny obraz
źródło

4. Na trasie przejazdu pary zgromadziło się około 600 tysięcy osób.

Podobny obraz
źródło

5. Porządku na trasie przejazdu pary młodej pilnowało 2800 policjantów i ponad 1000 ochotników z różnych formacji (np. RAFu, Straży Królewskiej, Marynarki Wojennej).

Znalezione obrazy dla zapytania prince charles wedding diana
źródło

6. Na ślubie pojawili się przedstawiciele rodzin królewskich z całego świata, w tym ze Szwecji, Holandii i Japonii, a także księżna Grace z Monako wraz z synem Albertem. W sumie gości było około dwóch tysięcy.

Znalezione obrazy dla zapytania prince charles wedding diana
źródło

7. Suknia Lady Di była pokryta dziesięcioma tysiącami pereł i cekinów, zaś przy dekolcie była przyszyta maleńka podkowa z diamentów - na szczęście.

źródło

8. Suknia Diany została uszyta w dwóch egzemplarzach, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Ów “drugi” egzemplarz został sprzedany na aukcji w 2005 roku.

źródło

9. Diana miała tren długości 25 stóp, czyli ponad 7,5 metra.

źródło

10. Na sukni panny młodej znalazły się koronki jeszcze z czasów królowej Marii, a więc z początków XX wieku.

Podobny obraz
źródło

11. Pantofelki ślubne Diany robiono przez sześć miesięcy. Do ozdobienia ich zużyto 150 pereł i 500 cekinów.

źródło

12. Bukiet panny młodej złożony był z róż Mountbattena, konwalii, frezji, lilii i orchidei. Znajdował się tam także wawrzyn, odcięty z krzaka z królewskich ogrodów - wyhodowany z odszczepki z bukietu królowej Wiktorii. Jak każe tradycja od czasów Królowej Matki, Diana złożyła bukiet na Grobie Nieznanego Żołnierza.

źródlo

13. Karol miał na sobie galowy mundur komandora Marynarki Jej Królewskiej Mości, przewiązany błękitną szarfą.

źródło
źródło

14. Diana miała pięć druhenek: najstarsza to Sara Armstrong - Jones, córka księżniczki Małgorzaty, zaś najmłodsza to Clementine Hambro, prawnuczka Winstona Churchilla, która była podopieczną Diany w przedszkolu.

princess diana prince charles wedding
źródło

15. Księciu Karolowi towarzyszył w czasie ślubu brat, książę Andrzej.

źródło

16. Zarówno Karol, jak i Diana pomylili się w chwili składania przysięgi: Diana nazwała oblubieńca Filipem Karolem, zamiast Karolem Filipem, zaś Karol nie powiedział, że podzieli się z żoną “ziemskimi dobrami”.

źródło

17. Transmisję ze ślubu oglądało - w zależności od źródeł - od 750 milionów do miliarda ludzi na całym świecie.

Znalezione obrazy dla zapytania prince charles wedding diana
źródło

18. Tort weselny miał pięć pięter, był rodzajem keksu (ciasto upieczono jeszcze w marcu) nasączonego rumem. Lukrowanie tortu trwało miesiąc.

źródło

19. Para młoda otrzymała 10 tysięcy prezentów (w tym mahoniowy stół z krzesłami od burmistrza Londynu oraz trzy fortepiany) i 47 tysięcy listów gratulacyjnych.

Znalezione obrazy dla zapytania prince charles wedding diana
źródło

20. Miesiąc miodowy Karol i Diana spędzili w Broadlands, a potem w Gibraltarze. Odbyli rejs po Morzu Śródziemnym, a podróż poślubną zakończyli w Balmoral.

Znalezione obrazy dla zapytania prince charles wedding diana
źródło

16 komentarzy

 1. Miesiąc miodowy rzeczywiście mieli iście królewski. Mnie jeszcze na świecie nie było, ale urodziłam się dokładnie 12 lat później.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa notatka

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pytanie co do tortu-czy tak jak u Kate i Williama,częstowano nim gości na chrzcinach?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wystarczyło spojrzenie na miny członków BRK, oni wiedzieli, że to nie będzie prawdziwe małżeństwo. Diana została oszukana i jej psychika tego nie wytrzymała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie usprawiedliwia takiej liczby kochanków i prania brudów w wywiadzie ze względu na dobro dzieci -Williama i Harrego.

   Usuń
  2. Tak to prawda...Diana też popełniła błędy, ale fakt faktem, że jednak na samym początku, to ona została oszukana, bo Karol, żeniąc się z nią, nie kochał jej, tylko Camillę.

   To małżeństwo to był dramat i koszmar i dla Diany, i dla Karola, chociaż z powodu tego kłamstwa na samym początku, to Karol jest bardziej winny.

   Dzięki Bogu, że pomimo tego wszystkiego Diana potrafiła być kochającą, cudowną matką, a Karol naprawdę dobrym ojcem.
   To dzięki miłości od obojga rodziców, którą William i Harry dostali od początku swojego życia, są teraz szczęśliwymi ludźmi i założyli szczęśliwe rodziny.

   Madelaine

   Usuń
 5. W biografii Diany jest wzmianka, że pomimo, iż miesiąc miodowy spędzili na jachcie razem, to w rzeczywistości osobno - trudno to sobie wyobrazić jak na tak niedużej powierzchnu można byc osobno a jednak czesto jadali osobno, spali osobno i dzień spedzali odmiennie, Karol czytajac prase, książki, piszac listy, telefonując (!) z zamkniętej kajuty a Diana pływając i opalajac sie oraz tańczac/bawiąc się z załogą. Jeśli to prawda, to jak dla mnie smutny ten miesiąc miodowy 😐

  OdpowiedzUsuń
 6. Niesłychanie wystawny ślub, szkoda tylko, że późniejsze życie w brk okazało się dla Diany takim tragicznym rozczarowaniem💔

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o drugim modelu sukni Kate,ale nie wiedziałam,że tą "modę "wprowadziła Diana -bardzo przezorną,ale kosztowną.
  Wszystko tego dnia było bogate,piękne,wspaniałe -tłumy,katedra,przyjęcie,suknia ślubna,kareta,a nawet bukiet czy pantofelki.Szkoda tylko,że nie przełożyło się to na wspólne życie pary.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świeżość królewskich tortów jest godna podziwu.
  Tort Karola i Diany był robiony kilka miesięcy, a Will i Kate częstują tortem nie pierwszej świeżości.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba ich historia pokazuje jasno, że to co pokazuje BRK uśmiech i sielankę nie jest zawsze prawdą. Zresztą u „zwykłych” ludzi też tak jest często tylko oni mogą w pewnym momencie powiedzieć dość i zakończyć zwiazek czasem spokojnie czasem również w otoczce skandalu i nienawiści. Jednak u nich w tamtym czasie rozstanie się było chyba rzeczą nie wyobrażalną. Moim zdaniem tu zostały skrzywdzone dwie osoby i Karol i Diana on chciał być z kimś innym nie pozwolono mu ona została oszukana przez Karola i Rodzinę Królewską. Karol nie był świętym, Diana też miała swoje wady. Tak naprawdę były to dwie osoby, które nie powinny nigdy być ze sobą.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z drugiej jednak strony to już nie było dynastyczne małżeństwo. Zresztą możliwe opcje zawarcia małżeństwa z członkinią innej europejskiej rodziny królewskiej w przypadku księcia Walii wykluczyła nieodpowiednia religia. W przypadku prawosławnych księżniczek Margarety, Eleny i Sofii(Rumunia) oraz Katariny i Marii Tatiany(Jugosławia) wiązało się to również ze względami politycznymi(to były czasy Zimnej Wojny).
  Protestancka księżniczka Christina zaś poślubiła innego mężczyznę(notabene jej małżeństwo również zakończyło się rozwodem).
  Wiele kobiet z brytyjskiej arystokracji, które były brane pod uwagę jako kandydatki na żonę księcia Walii, poza tym również poślubiło innych mężczyzn. W tym starsze siostry księżnej Diany.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak zwiedzałam Katedrę św. Pawła, przewodnik mówił, że była wybrana jako miejsce ślubu bo ma wielkie schody na których można było zaprezentować imponujący welon <3

  OdpowiedzUsuń
 12. Racja oboje nie byli święci, ale to wszystko wina Karola. Gdyby sprzeciwił się matce nie byłoby problemu. On kochał inną i unieszczęśliwiał drugą. Robił to świadomie nawet jeśli nie z premedytacją. Poza tym jak można być takim dupkiem i mówić w wywiadzie telewizyjnym, który ogląda cały świat "Cokolwiek miłość znaczy". Te słowa dobitnie świadczą, że jej nie kochał i nie miał takiego zamiaru. Jego serce należało do innej. Po prostu zwykła świnia.

  Ta Ola skoro interesuje się księżną Dianą to powinna wiedzieć (bo pisano o tym w niejednej książce na jej temat i np. w książkach o Elżbiecie, że ślub odbył się tam, bo Opactwo było wówczas remontowane).

  I dziwne, że przewodnik wygaduje takie bdzury.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy Karol z nią współżył bez jej zgody ?
  Skoro tyle kłótni, romans, ciagłe nieszczęście w ich związku, a jednak 2 dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewidentnie na początku coś tam było, trudno, żeby w ogóle nie spali ze sobą ani razu, zwłaszcza, że wymagano od nich spłodzenia potomka.

   Usuń