Kilka słów o... Frances Shand Kydd

piątek, 29 stycznia 2016

Dzisiaj kolejna notka z serii "Kilka słów o..." (poprzednie klik). Dzisiaj, chciałabym przybliżyć Wam postać matki Diany, czyli babci Williama - Frances Shand Kydd.
Frances Ruth Shand Kydd z domu Roche, urodziła się 20 stycznia 1936, zmarła 3 czerwca 2004 roku. Była matką Diana. Jej biograf, Max Riddington, który napisał jej biografię powiedział, że była jako kobieta "oczywiście skomplikowana", ale także "zabawna, ciepła, inteligentna i energiczna." Po śmierci Diany w dniu 31 sierpnia 1997 roku, Shand Kydd poświęciła ostatnie lata swojego życia, katolickiej pracy charytatywnej.


Shand Kydd Frances Ruth Roche urodziła się w Park House, na królewskiej posiadłości Sandringham, w Norfolk. Jej ojciem był Edmund Roche, 4. baron Fermoy, przyjaciel króla Jerzego VI. Jej matka - Ruth Roche, baronowa Fermoy, była powiernikiem i damą dworu królowej Elżbiety (później Królowej matki). Od urodzenia posiada tytuł Szanownej jako Córki Barona.


Jej przodkowie byli Irlandczykami, Szkotami, Anglikami,Amerykanami, oraz najprawdopodobniej Ormianami i Indianami. Jej babcia, Frances Ellen, była ekonomistką z Nowego Jorku. 


Irlandzkie korzenie królewskie i arystokratyczne Shand Kydd są związane z księciem  Donalem MacCarthy Reagh'em - 9. księciem Carbery, ale także Jamesem de Barry - 4. wicehrabią Buttevant. 

W dniu 1 czerwca 1954 roku, Frances Burke Roche wyszła za mąż za John'a Spencera, wicehrabię Althorp (później 8. hrabia Spencer), w Westminster Abbey. Królowa i inni członkowie rodziny królewskiej brali udział w ceremonii ślubnej. Shand Kydd miała wtedy 18 lat i została najmłodszą kobietą biorącą ślub w Westminister Abbey w ciągu ostatnich pięciu lat.Mieli pięcioro dzieci:

Lady Sarah McCorquodale urodzona 19 marca 1955 (więcej o niej)
Jane Fellowes, baronowa Fellowes urodzona 11 lutego 1957 (więcej o niej)
John Spencer, który zmarł w ciągu 10 godzin po urodzeniu w dniu 12 stycznia 1960
Diana (1 lipca 1961 - 31 sierpnia 1997)
Charles Spencer, 9. hrabia Spencer urodzony 20 maja 1964 (więcej o nim)Brytyjskie media porównały życie Shand Kydd i Diany, ponieważ obie były niedoświadczonymi, młodymi kobietami, które zostały 'wrzucone' w centrum uwagi na skutek małżeństwa z dużo starszymi mężczyznami z wyższych sfer. Jej małżeństwo z wicehrabią Althorp nie było szczęśliwe i w 1967 roku, skończyło się rozwodem.W dniu 14 lipca 1976 roku, wicehrabia Althorp ożenił się z  Raine, hrabiną Dartmouth, córką pisarki Barbary Cartland. Ostatecznie wygrał gorzką bitwę o swoje dzieci.

 

Frances wyszła za mąż po raz drugi za Petera Shand Kydd'a pobrali się oni w dniu 2 maja 1969 roku. Zamieszkali na  szkockiej wyspie Seil. Wiedli spokojne życie, gdy nagle zostali zmuszeni do publicznego widoku przez małżeństwo Diany i księcia Karola. Shand Kydd i jej drugi mąż rozwiedli się w czerwcu 1988, po tym jak zostawił ją dla młodszej kobiety. Za rozpad jej małżeństwa obwiniała nacisk mediów. W 1996 roku zostały jej odebrane prawo jazdy, ponieważ jechała po pijanemu, ale ona sama zaprzeczała, że ma problem z alkoholem. Ona i Diana pokłóciły się w maju 1997 roku, po tym jak Frances powiedziała, Hello! Magazyn, że Diana byłaby szczęśliwa gdyby straciła tytuł "Jej Królewskiej Mości" po rozwodzie z jej kontrowersyjnym mężem księciem Karolem.Po śmierci Diany, Shand Kydd odwiedziła rodzinę Henri Paul - kierowcy mercedesa, którym jechała Diana i jej towarzysz Dodi Al-Fayed. Stwierdziła, "Dziwne, może się wydawać ale, pogrzeb mojej córki był chyba najbardziej dumnym dniem w moim życiu. Byłam dumna z niej, dumna z moich starszych córek, oraz  mojego syna, który oddał hołd braterskiej miłości."w 2002 roku zeznała w procesie byłego kamerdynera Diany - Paula Burrella. Resztę swojego życia spędziła w samotności na Seil. Stała się katoliczką w 1994 roku, poświęcając się katolickim organizacjom charytatywnym.Shand Kydd zmarła w szkockim szpitalu w wieku 68 lat w dniu 3 czerwca 2004 po długiej chorobie, Parkinsona i raka mózgu. Jej pogrzeb odbył się w katedrze katolickiej w Oban w dniu 10 czerwca. Wzięli w nim udział jej dzieci i wnuki, w tym książę Williama (który wygłosił kazanie) i Harry. Shand Kydd została pochowana na miejscowym cmentarzu na obrzeżach Oban w Argyll.Pan St John of Fawsley, który był jednym z przyjaciół rodziny Spencer, mówił o niej: "Była osobą bardzo miłą i opiekuńczą, która bardzo kochała swoją córkę, księżną Walii. Zaznała trwałego pokoju i komfort w Kościele katolickim"British Monarchy

2 komentarze

  1. Ciekawa osoba, choć szkoda, że kłóciła się z własnymi dziećmi...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ilość błędów w tym artykule poraża: "jej babcia, Frances Ellen Praca" (nazwisko babci Work - nazwisk się nie tłumaczy). "Wyszła za mąż za (...) wicehrabię Althorp"(sic!). O "odebranych prawach jazdy" i "zmuszaniu kogoś do publicznego widoku" nie wspomnę. A zdanie "Shand Kydd była potomkiem Kitty (jej pra-pra-babcia),córka Elizy i Scotsman Theodore Forbes" jest tak pokręcone, że nic z niego nie rozumiem. Pewnie wyrzucisz ten komentarz, ale dla mnie tak niechlujna notatka jest brakiem szacunku dla potencjalnego czytelnika. Lepiej podać link do oryginalnego tekstu, jak ktoś nie zna angielskiego to posłuży się translatorem. Mam wrażenie, że jedynie tłumaczenie za pomocą translatora dałoby coś bardziej niegramatycznego niż Twój tekst.

    OdpowiedzUsuń