Obchody Dnia Św. Patryka + Dzień Wspólnoty Narodów + Nowe zdjęcie księżnej Kate z dziećmi + więcej!

niedziela, 19 marca 2023

Kolejne kilkanaście dni minęło...a więc czas na kolejne podsumowania ostatnich wydarzeń. Ze względu na studia i pracę, mam zdecydowanie mniej czasu na bycie na bieżąco z nowymi informacjami na temat pary książęcej, ale będę się starała się wchodzić na bloga częściej. Przez ten czas odbyło się dużo ważnych wydarzeń związanych ze Zjednoczonym Królestwem m.in. Dzień Św. Patryka oraz Dzień Wspólnoty Narodów. Oprócz wielkich uroczystości, para książęca również odwiedziła Hayes Muslim Centre, a sam książę William spotkał się z drużyną piłkarską Aston Villa. Ponadto dzisiaj w Wielkiej Brytanii obchodzony jest Dzień Matki, dlatego Pałac Kensington opublikował nowe fotografie księżnej Kate z dziećmi! Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/KensingtonRoyal

9 marca Ich Królewskie Wysokości odwiedzili Hayes Muslim Centre, aby podziękować osobom zaangażowanym w pomoc i tym, którzy zbierali fundusze i żywność na rzecz społeczności dotkniętej trzęsieniami ziemi w Turcji oraz Syrii, które miały miejsce na początku lutego. Klęska żywiołowa spowodowała wielkie straty, pozbawiając życie 50 tysiącom ludzi oraz niszcząc budynki mieszkalne, infrastrukturę, szkoły i szpitale.

Embed from Getty Images


Na początku Kate i William spotkali się z przedstawicielami Hayes Muslim Centre, którzy poprzez prowadzone zbiórki, zebrali 25 tysięcy funtów, w tym 17 tysięcy funtów w ciągu jednego dnia. Para książęca zapoznała się z ich działaniami oraz pochwaliła ich wysiłek na rzecz pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Nie zabrakło również rozmów z przedstawicielami innych organizacji charytatywnych, które wsparły społeczność turecką i syryjską w tym jakże trudnym czasie (organizacje takie jak: Save The Chldren, Islamic Relief, Action Against Hunger, Age International oraz Brytyjski Czerwony Krzyż).

Embed from Getty Images


Pod koniec wizyty, książę i księżna Walii zapoznali się z działalnością Tureckiego Stowarzyszenia Kobiet, które - w ramach współpracy z lokalną społecznością zamieszkującą tereny Richmond - zorganizowało wydarzenie w St Stephen's Church Primary School promujące turecką kulturę. Łącznie stowarzyszenie zebrało kwotę o wartości 10 tysięcy funtów.

Embed from Getty Images


Pałac Kensington na Twitterze:


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszcz - Catherine Walker

Sukienka - Alexander McQueen

Chusta - Elan

Torebka - Grace Han

Szpilki - Gianvito Rossi

Kolczyki - Shyla London

Embed from Getty Images


Filmik z wizyty:***********************************************************************************


13 marca był obchodzony Dzień Wspólnoty Narodów. Z tej okazji, do Londynu przybyli przedstawiciele krajów z różnych zakątków świata - począwszy od terenów Morza Karaibskiego a skończywszy na Oceanii. Tegorocznym gospodarzem uroczystości był oczywiście król Karol, a głównym punktem tego dnia było nabożeństwo w Opactwie Westminsterskim.

Embed from Getty Images


Członkowie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej, powitani przez Ngati Ranana (grupę kulturalną Maorysów), przybyli na miejsce jako ostatni. Na początku odbyła się procesja z ich udziałem, a następna miała miejsce oficjalna część nabożeństwa.

Embed from Getty Images


Król Karol również wystosował wiadomość do wszystkich państw wchodzących w skład Wspólnoty Narodów. Jego treść odczytał podczas nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim:

Dzień Wspólnoty Narodów jest okazją do szczególnej dumy dla mojej ukochanej matki. Zmarła królowa ceniła sobie okazję do uczczenia naszej wielkiej rodziny Wspólnoty Narodów, której służbie poświęciła swoje długie i niezwykłe życie. Zastępując Jej Królewską Mość, jako głowa Wspólnoty Narodów, czerpię z jej przykładu wielką siłę, wraz ze wszystkim, czego nauczyłem się od niezwykłych ludzi, których spotkałem w całej Wspólnocie Narodów przez tyle lat. Od zawsze Wspólnota Narodów była stałym elementem mojego życia, a jednak jej różnorodność wciąż mnie zadziwia i inspiruje. Jej niemal nieograniczony potencjał jako siła dobra na świecie wymaga od nas najwyższych ambicji; sama jej skala wzywa nas do zjednoczenia i odwagi. W tym tygodniu przypada 10.rocznica Charter of the Commonwealth, która wyraża nasze definiujące wartości - pokój i sprawiedliwość, tolerancja, szacunek i solidarność, troska o nasze środowisko i o najsłabszych. [...] Ten niezwykły potencjał, który nas łączy, jest więcej niż równy wyzwaniom, przed którymi stoimy. Daje nam niezrównaną siłę nie tylko do stawienia czoła przyszłości, ale także do jej budowania. Wspólnota ma niesamowitą szansę i odpowiedzialność za stworzenie trwałej przyszłości - takiej, która oferuje dobrobyt w harmonii z naturą, a także zabezpieczy naszą wyjątkową i jedyną planetę dla przyszłych pokoleń. Niezliczone powiązania między naszymi narodami podtrzymywały nas i wzbogacały przez ponad siedem dekad. Nasze zaangażowanie na rzecz pokoju, postępu i możliwości podtrzyma nas jeszcze przez wiele lat.

Embed from Getty Images


Filmik z przemówienia:Rodzina królewska opuszczająca Opactwo:

Embed from Getty Images


Natomiast w godzinach wieczornych - w Pałacu Buckingham - król Karol wydał przyjęcie, na który zostali zaproszeni przedstawiciele państw wchodzących w skład Wspólnoty Narodów. Brytyjską Rodzinę Królewsą - oprócz obecnego monarchy - reprezentowali: książę Walii, książę i księżna Edynburga oraz księżniczka Anna.

Embed from Getty Images


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Komplet - Erdem

Szpilki - Gianvito Rossi

Kapelusz - Sean Barrett

Kopertówka - Emmy London

Rękawiczki - Andy Shiels

Kolczyki - kolekcja księżnej Diany

Broszka - Queen Alexandra's Three Feather Brooch

Embed from Getty Images


Transmisję z uroczystości możecie obejrzeć poniżej:***********************************************************************************


15 marca książę William wziął udział w podcaście dotyczącym bezdomności. Jego Królewska Wysokość miał okazję porozmawiać z podopiecznymi organizacji charytatywnej Groundswell, która - ze wsparciem Comic Relief - pomaga osobom bezdomnym wyjść na prostą, aby wieść spokojne, szczęśliwe życie.


Poniżej fragment:


***********************************************************************************


16 marca książę William odwiedził kompleks sportowy Bodymoor Heath, aby tam spotkać się ze swoją ulubioną drużyną piłkarską - Aston Villa. Jego Królewska Wysokość porozmawiał z dyrektorem generalnym drużyny, Christianem Purslowem, trenerem Unai Emery jak i samymi graczami. Celem tego spotkania było dowiedzenie się więcej o wysiłkach drużyny przygotowującej się do kolejnych zawodów sportowych jak i ich nowo obranej taktyki w czasie realizowanego nowego sezonu rozgrywek piłkarskich.


Książę Walii również porozmawiał z menadżerką kobiecej drużyny Aston Villa, Carlą Ward, a następnie podziwiał zmagania młodzieży podczas gry w piłkę nożną.


***********************************************************************************


17 marca odbyły się uroczystości z okazji Dnia św. Patryka - patrona Irlandii. Ten dzień był szczególnie ważny dla księżnej Kate, bowiem to było jej pierwsze tego typu wydarzenie jako nowa pułkownik Gwardii Irlandzkiej. W tegorocznej paradzie również wziął udział książę William, ubrany w mundur tejże formacji wojskowej.

Embed from Getty Images


Uroczystości rozpoczęły się od przemówień. Na początku swoją przemowę wygłosił książę William, w której oznajmił:

Chociaż jestem szczęśliwy, że mogę ponownie świętować z Wami Dzień Świętego Patryka, jest mi jednocześnie smutno, ponieważ mój czas jako Waszego pułkownika dobiegł końca. Posiadanie tego tytułu było jednym z największych zaszczytów w moim życiu. Jestem dumny ze wszystkiego, tak jak jestem niezmiernie dumny z każdego z Was. Moje pierwsze doświadczenie z Gwardią Irlandzką miało miejsce w Sandhurst w czasie ,,budzącej grozę'' obecności sierżanta Parke'a - oczywiście znanego już jako majora Parke'a. To było żywe ucieleśnienie tego, co to znaczy być walczącym gwardzistą irlandzkim i powód, dla którego obawiałem się powrotu na drugą kadencję! [...] Wasza praca w Afryce była dla wielu inspirująca i jestem niezmiernie wdzięczny za wszystko, co osiągnęliście w tak ważnej dziedzinie, ale kiedy umieścicie to osiągnięcie na swojej liście operacyjnej, to Wasze tempo okazę się oszałamiające. Operacje Herrick, Tosca, Temperer, Trenton, Shader, Rescript, Interflex, misje na Falklandach, w Tajlandii i Belize [...] Dzisiaj ustępuję, ale wiem, że dziś zyskaliście Catherine - oddaną, skupioną i już niesamowicie lojalną 11.pułkownik. Gdy będziecie razem służyć przez te nadchodzące lata, wiedzcie, że nadal będę Was obserwował - z ogromną dumą, że byłem jednym z Was.

Embed from Getty Images


Potem przyszła kolej na księżną Kate, która powiedziała m.in.:

Naprawdę nie mogłabym być bardziej dumna, stojąc tu dzisiaj przed Wami. Bycie Waszym pułkownikiem to prawdziwy zaszczyt. Jestem tutaj, aby Was wysłuchać, wspierać i bronić - to odpowiedzialność, której nigdy nie zlekceważę. W zeszłym tygodniu skorzystałam z okazji, aby odwiedzić niektórych z Was na równinie Salisbury, aby osobiście zobaczyć Waszą inspirującą pracę. [...] Byłam pod ogromnym wrażeniem Waszego przekonania, że nic nie jest takie złe, jak się wydaje, a przede wszystkim Waszego bezgranicznego, wspaniałego poczucia humoru. To sprawia, że jesteście tym, kim jesteście i to sprawia, że Gwardia Irlandzka jest wyjątkowa. Nie mogę się doczekać spędzenia większej ilości czasu z Wami i Waszymi rodzinami, widząc Wasze zaangażowanie w obowiązki i służbę - we wszystkim, co robicie.

Embed from Getty Images


Następnie księżna Kate - zgodnie z tradycją - przekazała gałązki koniczyny oficerom, gwardzistom oraz maskotce armii - wilczarzowi irlandzkiemu. Potem odbyła się parada, podczas której księżna skinęła głową w stronę maszerujących żołnierzy.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, para książęca udała się do jednego z pawilonów, aby porozmawiać z uczestnikami dzisiejszego dnia. Następnie wzniesiono toast za Ich Królewskie Wysokości, popijając najpopularniejsze piwo w Irlandii - Guinnessa.

Embed from Getty Images


Wykonano również oficjalne zdjęcia:

Embed from Getty Images


Pałac Kensington na Twitterze:


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszcz - Catherine Walker

Toczek - Jane Taylor

Kopertówka - Emmy London

Szpilki - Gianvito Rossi

Broszka - Cartier

Embed from Getty Images


Filmik z uroczystości:***********************************************************************************


Wielkie zmiany w tytułach poszczególnych członków rodziny królewskiej! Zaczniemy od najważniejszego. Książę Edward (wcześniej znany jako hrabia Wessex) otrzymał tytuł księcia Edynburga od swojego brata, króla Karola! Od kilku miesięcy spekulowano na temat tegoż tytułu oraz kto będzie miał zaszczyt się nim posługiwać. Najmłodszy brat brytyjskiego monarchy jak i jego żona Sophie będą teraz tytułowani:


KSIĄŻĘ I KSIĘŻNA EDYNBURGA


Tytuł hrabiego Wessex - zgodnie z linią sukcesji do tronu - otrzymał syn księcia Edwarda i księżnej Sophie, James.

Embed from Getty Images


Tak prezentuje się oficjalne oświadczenie wydane przez Pałac Buckingham:

Jego Królewska Mość Król z przyjemnością nadał księstwo Edynburga księciu Edwardowi, hrabiemu Wessex i Forfar, z okazji 59.urodzin Jego Królewskiej Wysokości. Ten tytuł będzie przysługiwał księciu Edwardowi przez całe swoje życie. Wcześniej ten tytuł przysługiwał księciu Filipowi, który przyjął w 1947 roku po jego ślubie z księżniczką Elżbietą, która przed wstąpieniem na tron w 1952 roku, posiadała tytuł księżnej Edynburga. Nowy książę i księżna Edynburga z dumą kontynuują dziedzictwo księcia Filipa polegające na promowaniu możliwości pełnego wykorzystania potencjału młodych ludzi pochodzących ze wszystkich środowisk.


Swoje tytuły również otrzymały dzieci księcia Harry'ego i Meghan Markle. Jak można zobaczyć na oficjalnej stronie Brytyjskiej Rodziny Królewskiej, Archie i Lilibet otrzymali tytuł księcia i księżniczki i - zgodnie z linią sukcesji - zajmują kolejno szóste i siódme miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu.


***********************************************************************************


14 marca - w jednej z książek dotyczących Brytyjskiej Rodziny Królewskiej - przedstawiono zdjęcie zza kulis sesji zdjęciowej zorganizowanej z okazji 70.urodzin ówczesnego księcia Walii, Karola w 2018 roku. Teraz już wiemy, kto tak rozweselał dzieci księcia Williama i księżnej Kate... ;).


***********************************************************************************


Jak podała do informacji strona internetowa The Times, książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis wezmą udział w koronacji swojego dziadka, króla Karola! Trójka pociech księcia i księżnej Walii ma być obecna na procesji koronacyjnej, która rozpocznie przy Opactwie Westminsterskim, a skończy na dziedzińcu Pałacu Buckingham. Sugerując się powyższą informacją, również jest już wiadome, że książęce rodzeństwo będzie uczestniczyć w nabożeństwie.


Kto nie może się już doczekać? ;)


***********************************************************************************


Natomiast dziś w Wielkiej Brytanii obchodzi się Dzień Matki. Z tej okazji Pałac Kensington postanowił zrobić nam niespodziankę i opublikował dwie fotografie, na której znajduje się księżna Kate oraz trójka jej dzieci - książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis!


Dwa zdjęcia zostały wykonane przez profesjonalnego fotografa, Matta Porteousa, a jako miejsce ich wykonania wybrano tereny Sandringham Estate. Przyglądając się ubraniom księżnej jak i książęcego rodzeństwa da się zauważyć, że fotografie są częścią sesji, która została wykonana w minionym roku (mogliśmy już zobaczyć podobną, oficjalną fotografię pięcioosobowej rodziny, która służyła jako odpowiedź na życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia).


***********************************************************************************


Na koniec - zestawienie prywatnych wyjść:


14 marca - Spotkanie dotyczące działalności The Royal Foundation w Zamku Windsor (książę William)


14 marca - Spotkanie z Eamonem McCrory'm (członkiem zarządu The Royal Foundation for Early Childhood Advisory Group) w Zamku Windsor (księżna Kate)


15 marca - Spotkanie dotyczące działalności na rzecz wczesnego dzieciństwa w Zamku Windsor (księżna Kate)


6 komentarzy

 1. Dużo informacji podałaś ale się cieszę, a co do spóźnień spokojnie rozumiem sama często również nie bywam na swoim blogu. A wracając do informacji pierwsze zdarzenie z dnia 9 marca na internecie Kate chyba wtedy popełniła błąd podała rękę ale później ją szybko wycofała ale stroje miała ładny, msza w intencji wspólnoty Narodów ładnie wyglądała ładna suknia nie wiem czemu ale mam wrażenie że zbyt obcisła ja miała, tak samo w dniu św. Patryka również zbyt obcisła i ten korol dziwna zieleń klasyczna zieleń lepiej by się sprawdziła. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Pieknie Kate wygladala szczegolnie w kosciele♥️♥️♥️
  Kto odziedziczy tytul Edwarda,Louis czy raczej James ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł hrabiego Wessex otrzymał syn księcia Edwarda, James ;).

   Usuń
 3. Książe William i księżna Kate są w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książę William był w Polsce myślę że ta wiadomość była szokiem i zaskoczeniem dla wielu z nas, pamiętam jak jeszcze niedawno jakie wydarzenia będą naszym zdaniem w br większość obstawiała między innymi ja że para książęca będzie odwiedzać kraje wspólnoty, a nie Polskę tylko ktoś napisał że fajnie by było zobaczyć ich ponownie u nas no i proszę prorocze słowa przyznaje się ja byłam tym zaskoczona nie wiem jak wy. Wczoraj na internecie pisano że książę William jest w Polsce ja myślałam że to plotki, a tu proszę dzisiaj słyszałam w wiadomościach ☺️ mam nadzieje że opiszesz to na blogu, a ty byłaś tym zaskoczona czy spodziewałam się tej wizyty. Pozdrawiam 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak samo jak ty - również byłam tym zaskoczona ;). Post podsumowujący wizytę księcia Williama w Polsce pojawi się albo w poniedziałek albo we wtorek :).

   Usuń