Oficjalna wizyta w Walii + Obchody Dnia św. Dawida + Spotkanie z norweską parą książęcą w Zamku Windsor + więcej!

niedziela, 5 marca 2023

 W dniu 28 lutego książę William i księżna Kate zawitali do Walii z powodu przypadającego następnego dnia Dnia św. Dawida - święta narodowego Walijczyków. Z tego powodu para książęca odwiedziła trzy miejsca związane ze wsparciem zdrowia psychicznego lokalnej społeczności - Aberavon Leisure & Fitness Centre, Wales Air Ambulance Charity oraz Brynawel Rehabilition Centre. Natomiast 1 marca wzięli udział w głównych uroczystościach z udziałem Gwardii Walijskiej, którego książę William jest pułkownikiem. 2 marca również doszło do spotkania księcia i księżnej Walii z księciem Haakonem i księżną Mette-Marit z Norwegii, którzy wtedy odbywali wizytę państwową w Wielkiej Brytanii.  Po więcej szczegółów, zapraszam do dalszej części posta!


twitter.com/KensingtonRoyal

W pierwszej kolejności udali się z wizytą do Brynawel Rehabilitation Centre - ośrodka wspierającego osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków - aby dowiedzieć się więcej na temat ich działalności oraz oficjalnie ogłosić współpracę z przedsiębiorstwem Life at No.27, która polega na stworzeniu ogródków działkowych i terapeutycznych w celu wspierania zdrowia psychicznego lokalnych mieszkańców. Jak można przeczytać w oświadczeniu Pałacu Kensington:

The Royal Foundation ogłosiła dziś swoją nową współpracę z przedsiębiorstwem społecznym Life at No.27, aby pomóc rozszerzyć swoją misję tworzenia działek i ogrodów terapeutycznych, które zapewnią wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego społecznościom w całej Południowej Walii. [...] Amanda Berry, dyrektor generalna The Royal Foundation, powiedziała: ,,Ich Królewskie Wysokości z pasją tworzą trwały wpływ na odwiedzanie społeczności, odgrywając kluczową rolę w jednoczeniu lokalnych interesariuszy w celu wzmocnienia pracy organizacji i zapewnienia, że wsparcie dotrze do każdego, kto tego wsparcia najbardziej potrzebuje. [...] Ich Królewskie Wysokości nadal traktują priorytetowo zdrowie psychiczne naszego społeczeństwa, a spędzanie czasu na łonie natury przynosi szereg korzyści, w tym zmniejszenie przypadków depresji i lęków. Jesteśmy naprawdę zadowoleni ze współpracy z Life at No.27 i wspierania jej misji pomocy społeczności w całej południowej Walii''.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Kate i William spotkali się z personelem, podopiecznymi, wolontariuszami oraz psami terapeutycznymi, a także zostali oprowadzeni przez właścicielkę ośrodka - Annabelle Padwick - po terenach, które zostaną przeznaczone do budowy nowych ogródków terapeutycznych. Ponadto księżna Walii miała okazję zasiać roślinę o nazwie... ,,The Sweet William''.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Kolejnym przystankiem była wizyta w Aberavon Leisure & Fitness Centre, gdzie mieli okazję pokazać swoje umiejętności sportowe biorąc udział w wyścigu na rowerach stacjonarnych. Nie zabrakło również rozmów z pracownikami ośrodka, który powiedzieli, w jaki sposób aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy dobrostanu psychicznego.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Ich Królewskie Wysokości spotkali się z zebranymi mieszkańcami:

Embed from Getty Images


Ostatnim punktem dnia było spotkanie z ratownikami Wales Air Ambulance - organizacji, której główną misją jest ratowanie życia ludzkiego. W ciągu swojej 20-letniej działalności, ratownicy odbyli ponad 40 tysięcy interwencji. Ponadto Pałac Kensington podał do informacji, że książę William został patronem Wales Air Ambulance publikując poniższe oświadczenie (postanowiłam przetłumaczyć fragment):

Dzięki swojej pracy jako pilot karetki pogotowia ratunkowego dla East Anglian Air Ambulance, Jego Królewska Wysokość widział z pierwszej ręki wpływ, jaki Ci ratownicy mają na życie pacjentów z poważnymi obrażeniami. Jako patron organizacji charytatywnej Wales Air Ambulance, książę będzie kontynuował swoją pracę, wspierając wysiłki osób pracujących na pierwszej linii i promować znaczenie wspierania ich zdrowia psychicznego.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Pod koniec wizyty w Walii, para książęca uczestniczyła w oficjalnym otwarciu specjalnego pokoju, który będzie pełnił funkcję bezpiecznej przystani dla rodzin, które straciły swoich bliskich, pielęgniarek oraz wolontariuszy. 

Embed from Getty Images


Pałac Kensington na Twitterze:


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszcz - Alexander McQueen

Spódnica - Zara

Buty - Gianvito Rossi

Torebka - Mulberry

Kolczyki - Heavenly London

Embed from Getty Images


Filmiki z wizyty:
Następnego dnia para książęca udała się do koszar 1. Batalionu Gwardii Walijskiej w Windsorze, aby wziąć udział w głównych uroczystościach celebrujących Dzień św. Dawida. W tejże paradzie - po raz pierwszy jako pułkownik wojskowej formacji - wziął udział książę William. Z tego również powodu wygłosił przemówienie, w którym powiedział:

Jestem zarówno zaszczycony jak i zachwycony, że stoję dziś przed Wami jako Wasz nowy pułkownik. [...] Gwardia Walijska zawsze była potężną grupą żołnierzy [...] Kluczowi gracze podczas II wojny światowej: Falklandy, Bałkany, Irak i Afganistan to tylko niektóre z nich. Wasze odznaczenia bojowe stanowią podstawę Waszego dzisiejszego ducha walki. [...] Wierzę, że dzięki koleżeństwie i wspólnocie można stworzyć silne, wspólne ciało zawodowych żołnierzy, ale oczywiście nie tylko polegamy na sobie nawzajem. Wsparcie naszych rodzin, naszych przyjaciół i innych ukochanych osób jest niezbędne i bardzo się cieszę, że wielu z nich jest tutaj dzisiaj. Nikt z nas nie mógłby robić tego, co dziś robimy bez ich wsparcia. Nie mogę się doczekać spotkania z Wami i Waszymi rodzinami w nadchodzących latach i poznania Was wszystkich.

Dziękuję; Cymru Am Byth

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images


Następnie miała miejsce ceremonia wręczenia oznak w kształcie poru (symbolu Walii) gwardzistom i oficerom oraz przemarsz żołnierzy.

Embed from Getty Images


Księżna Kate spotkała się z 9-letnim Thomasem Lucasem, który pokazał jak wykonuje się salto.

Embed from Getty Images


Na koniec uroczystości, wykonano również oficjalną fotografię oraz....

Embed from Getty Images


...zorganizowano przyjęcie, podczas którego Ich Królewskie Mości mogli zamienić parę słów z żołnierzami. Wśród nich był obecny 5. Królewski Pułk Australijski, który obecnie przebywa w Wielkiej Brytanii z powodu szkolenia żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

Embed from Getty Images


Pałac Kensington na Twitterze:


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

Płaszcz - Alexander McQueen

Sukienka - Ghost

Buty - Gianvito Rossi

Torebka - Mulberry

Rękawiczki - Evica Milovanov-Penezić (po raz pierwszy księżna miała je na sobie w 2006 roku podczas parady wojskowej z udziałem księcia Williama w Akademii Wojskowej Sandhurst!)

Toczek - Juliette Botterill

Kolczyki - Asprey London

Embed from Getty Images


Film z uroczystości:***********************************************************************************


Natomiast 2 marca para książęca spotkała się z norweską parą książęcą! Powodem dwudniowego pobytu księcia Haakona i księżnej Mette-Marit w Wielkiej Brytanii jest promowanie współpracy gospodarczej Zjednoczonego Królestwa i Norwegii w zakresie zielonej energii oraz ochrony środowiska. Ten temat został również poruszony podczas rozmowy z członkami Brytyjskiej Rodziny Królewskiej w Zamku Windsor.

Embed from Getty Images


CO KATE MIAŁA NA SOBIE:

(ta stylizacja nie zostanie uwzględniona w głosowaniu na najlepszą stylizację marca)

Marynarka - Burberry

Koszula - Burberry

Spodnie - Burberry

Embed from Getty Images


***********************************************************************************


Córka Pippy i Jamesa Matthews została ochrzczona! Jak podaje do informacji strona internetowa Daily Mail, chrzest 7-miesięcznej Rose odbył się w jednym z lokalnych kościołów w hrabstwie Berkshire, a wśród gości znaleźli się książę i księżna Walii z dziećmi.


Prześlij komentarz