Poznaj Wielką Brytanię! - Święta Wielkanocne

piątek, 25 marca 2016Dlaczego ,,Easter"?

Easter to nazwa świąt wielkanocnych w języku angielskim. Skąd ona pochodzi? Otóż nazwa ,,Easter" pochodzi od imienia Eostre - anglosaskiej bogini szczęścia, narodzin i płodności. Święto na cześć bogini Eostre w krajach celtyckich wiązało się z pożegnaniem zimy, a przywitaniem wiosny. 

Święta Wielkanocne to święto chrześcijańskie składające się z 4 dni. Obchody Wielkanocy symbolizują ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa w Jerozolimie.

Maundy Thursday lub Holy Thursday - Wielki Czwartek. Upamiętnia ostatnią wieczerzę Jezusa z apostołami. W ten dzień podczas Royal Maundy, królowa obdarowywuje zasłużonych mężczyzn jak i kobiety białymi oraz czerwonymi portfelami, w których znajdują się specjalnie wybite na tę okazję monety - symbol zasłużenia dla społeczeństwa. (Liczba osób zależy od wieku królowej).

Good Friday - Wielki Piątek. Upamiętnia ukrzyżowanie i śmierć Jezusa na krzyżu.

Holy Saturday - Wielka Sobota. Upamiętnia spoczywanie Jezusa w grobie. W ten dzień chrześcijanie mieszkający w Wielkiej Brytanii uczestniczą w wielu nabożeństwach . Oprócz tego brytyjskie rodziny przygotowują świąteczne jajka ozdabiane np. farbami lub słynne jajka z czekolady. Następnie są one umieszczane w wielkanocnych koszyczkach. W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji święcenia koszyków tak jak u nas w Polsce. 

Easter Sunday lub Easter Day - Niedziela Wielkanocna. Upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W ten dzień brytyjscy chrześcijanie spotykają się ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi na wspólnym śniadaniu, a następnie udają się do kościoła lub na spacer. 

Easter Monday - W Polsce znany jako ,,Lany Poniedziałek". Natomiast w Wielkiej Brytanii jest to ostatni dzień ,,odpoczynku wielkanocnego". Brytyjczycy najczęściej spotykają się wtedy ze swoimi rodzinami, znajomymi. W ten dzień organizowane są także zabawy wielkanocne dla dzieci. 

Zabawy: 

Egg hunt - polowanie na jajka. Dzieci muszą znaleźć jak najwięcej jajek czekoladowych, które są schowane gdzieś w ogrodzie (jajka schowali wcześniej rodzice). Dziecko, które znajdzie najwięcej jajek, wygrywa. 

Rolling eggs - toczenie jajek. Zabawę tą wygrywa osoba, której jajko stoczy się najszybciej z górki i nie ulegnie ,,zniszczeniu". 

Potrawy:

Gotowane jajka - najczęściej jedzone podczas wielkanocnego śniadania w Niedzielę.
Pieczona jagnięcina - wielkanocny obiad

Hot Cross Buns - Są to bułeczki z rodzynkami, na których widnieje krzyż wykonany z mieszaniny mąki, oleju i wody.

Simnel Cake - owocowe ciasto pokryte masą migdałową i warstwą marcepanu.

Życzymy Wam spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych! : )
Autorki bloga. 6 komentarzy

 1. Świetna notka :) ale muszę przyznać, że zdecydowanie polskie święta mi się podobają, w UK wg mnie są bez "uroku".

  OdpowiedzUsuń
 2. Wam również życzę zdrowia, radości i spokoju w te nadchodzące święta oraz mokrego Dyngusa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super post. Naprawdę fajnie, że piszecie notki tego typu. Weszłam na waszego bloga i aż ciepło się zrobiło. Cudny wygląd i świetny post o świętach ;). Dziewczyny, życzę wam radości, zdrowia i szczęścia i udanego, mokrego dyngusa. :)
  Zapraszam was także na mój post o życiu Diany w pałacu :)
  http://dianaprincessofpeoplehearts.blogspot.com/2016/03/zycie-diany-w-paacu-czesc-i.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Wesolych i rodzinnych swiat ;)

  Ps.zadalam wam nowe pytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wesołych Świąt !!! :))

  OdpowiedzUsuń